Сұйықтың, газдың және қатты денелердің қысымы

Тасбауова Сандугаш Койшыбаевна
Тасбауова Сандугаш Койшыбаевна
Ақтөбе
Темір қаласы
С.Байшев атындағы орта мектеп
Жаратылыстану
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Энергия және қозғалыс
Тақырып:

Сұйықтың, газдың және қатты денелердің қысымы

28.02.2020
109
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>- тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіру және түсіндіреді </p><p> - әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшеліктерін зерттейді</p><p> - денелер қозғалысының себебін анықтайды&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға қозғалыстың маңыздылығын, себебін түсінуге ықпал ету. Қаңқа түрлерін ажырату дағдысын қалыптастыру&nbsp;
Тілдік мақсаттар: <p>Қатты заттардағы қысым … </p><p> Сұйықтардағы қысым …. </p><p> Газдардағы қысым…… </p><p> Кысымартады /азаяды …</p><p> Газдар туралы айтқанда (меніңойымша) қысым үлкенірек /кішірек бола алады … </p><p> Басқа физикалық шамалар сияқтықы сымның да өлшем бірлігі …. болады.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Өмір бойы оқу. Ашықтық. Ынтымақтастық
АКТ-ны қолдану дағдылары: Қозғалыстың маңызын біледі. Қозғалыстың себебін түсіндіреді. Өлі және тірі табиғаттағы қозғалысты ажыратады. Газ қысымының пайда болуын түсіндіреді. Сұйықтарда ауырлық күші әрекетінен пайда болатын қысымды есептейді&nbsp;&nbsp;
Пәнаралық байланыс: Физика пәндерінің кейбір элементтері
Бастапқы білім: Үйкеліс күшінің дененің қозғалыс жылдамдығына әсерін біледі. Тірі табиғат пен өлі табиғат нысандарын ажырата алады&nbsp;&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(7 мин)

<p>І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару&nbsp;&nbsp;</p><p>ІІ Жана тақырыпқа шығу жолы. Жаңа тақырыппен, оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру Жұпта талқылау. Тірі және өлі табиғатты атау. Тірі және өлі табиғатта болатын қозғалысты анықтау. Оқушылармен талқылау жүргізу.&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(20 мин)

<p>Жеке жұмыс.</p><p> Оқушыларға таратпалар таратылады. Әр таратпада кез келген қозғалыс бейнелену немесе жазылуы тиіс, мысалы, доптың құлауы, шардын тегіс және бұдыр жерде қозғалысы, тығынның судың бетінде қалқуы және т.б.. Оқушы таратпада көрсетілген қозғалыстың себебін түсіндіруі қажет Талқылай келе оқушылар әрбір дененің қозғалуына ауырлық күші себеп болатынын түсінуі қажет.&nbsp;&nbsp;</p><p>Топтық жұмыс.</p><p> Оқушылар 3 топқа бірігіп, қозғалыстың маңызын анықтауда Венн диаграммасын толтырады&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(10)

Жаңа сабақты түсіндіру Оқушыларды тақырыппен, оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру. Талқылау жүргізу. Қаңқа түрлерімен таныстыру мақсатында оқушылар 3 топқа бірігеді. 1- Топ гидрокаңқаны зерттейді. 2- Топ ішкі қаңқаны зерттейді. 3- Топ сыртқы қаңқаны зерттейді. «Джигсо» әдісі. Оқушылар қаңқа түрлеріне зерттеулер жүргізеді де әрбір топтан бір топ мүшесі келесі топқа зерттеулерімен таныстырады, осылай әр бір топ барлық қаңқа түрлерімен танысуы тиіс. Бағалау Оқушылар зерттеулер нәтижесін пайдалана отырып кесте толтыруы қажет. Кесте толтыру нәтижесімен оқушылар бағалау критерийлеріне сәйкес бірін-бірі бағалайды. «Таңдау» әдісі. 1. Мен сабақты ____________ болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта ____________ үйрендім 3. Мен басқаларды _____________ тыңдадым. 4. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме______________.&nbsp;&nbsp;

Рефлексия

(3 мин)

Оқушылар зерттеулер нәтижесін пайдалана отырып кесте толтыруы қажет. Кесте толтыру нәтижесімен оқушылар бағалау критерийлеріне сәйкес бірін-бірі бағалайды.

Пікірлер(0)