Ауа неден тұрады? Жел

САИРОВА БЕЙБИТКУЛ БИЯХМЕТОВНА
САИРОВА БЕЙБИТКУЛ БИЯХМЕТОВНА
Нур-Султан (Астана)
ГКП на ПХВ «Школа-лицей №76 им. Алихана Бокейхана»
Жаратылыстану
Сынып:
3-сынып
Бөлім:
Заттар және олардың қасиеттері. Ауа
Тақырып:

Ауа неден тұрады? Жел

28.02.2020
42
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>3.3.2.1 - ауаның құрамын сипаттау;</p><p>3.1.2.1 - ақпарат көзінің түрлерін анықтау;</p><p>3.1.2.2 - ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтау;</p><p>3.1.2.3 - экспериментті жоспарлау және жүргізу&nbsp;&nbsp;</p><p>3.1.2.4 - жүргізілген эксперимент нәтижелерін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>• ауаның құрамын сипаттау;</p><p> • ауаның жануды қолдайтын қасиетін сипаттау; </p><p> • экспериментті жоспарлау және жүргізу.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>
Тілдік мақсаттар: Азот , ауа, ауаның құрамы
Күтілетін нәтиже: Ауаның құрамын толықтай түсінеді , алған білімін өмірде&nbsp; қолданады
Бағалау критерийлері: <p>1.Ауа құрамын біледі. </p><p> 2.Ауаның құрамын сипаттайды. </p><p> 3. Ауаның жануды қолдайтын қасиетін біледі.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Адамзат үшін ауаның маңыздылығын біледі.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Bilimlend , презентация
Пәнаралық байланыс: дүниетану, бейнелеу өнері , математика
Бастапқы білім: Ауаның қасиеттерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

<p>І. Ұйымдастыру кезеңі&nbsp;</p><p>1.Психологиялық дайындық / Оқушылар «шеңбер » құрайды. Хормен айтады.&nbsp; /</p><p>Қоршаған орта табиғат, </p><p> Жануар, өсімдік, адамзат.</p><p> Сүю,қорғау- парасат,</p><p> Білейік, мұны жамағат!&nbsp;&nbsp;</p><p>2.Топтастыру</p><p>Үш түрлі қағаз қиындыларын жерге тастаймын.Оқушылар оларды құрастыру арқылы 3 топқа бөлінеді.&nbsp;&nbsp;</p><p>3.Жұмбақ&nbsp; шешу.Жұмбақта қандай зат жасырылған? Сол топтың аты болады.</p><p>Көзге көрінбейді, </p><p> Жұтсаң білінбейді. /АУА/ </p><p> Аяқсыз жетіп барады,</p><p> Қолсыз есік қағады. (Жел)</p><p> Қанаты жоқ, ұшады,</p><p> Аяғы жоқ, жетеді,</p><p> Аузы жоқ, ұлиды. (боран)&nbsp;&nbsp;</p><p>Сонымен, қорытындысында&nbsp;</p><p>1 топ –Ауа</p><p> 2 топ – Жел </p><p> 3 топ – Боран&nbsp; , деп аталады.</p> <p>1-слайд</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>2-слайд</p>

Сабақтың ортасы

(27 минут)

<p>1.Айырмашылығын тап.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e57803b16717/images/5e579b7c2ab84.png" style="width: 148px;"></p><p>&nbsp; &nbsp; Марс&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Жер</p><p>*Марста ауа жоқ.</p><p>*Жерді ауа қоршап тұр.</p><p>-Кім Марсқа ұшуға дайын?&nbsp;&nbsp;</p><p>-Негеш Марсқа ұшуға дайын.</p><p>- Неліктен олай ойлайсыңдар?</p><p>- Себебі, ол ауа толтырылған скафандрмен тұр.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e57803b16717/images/5e579f8089413.png" style="width: 135px;">&nbsp;Bilimlend.&nbsp;<br></p><p>2.Оқулықпен жұмыс</p><p>3.<img src="/uploads/lesson_plans/5e57803b16717/images/5e579c8d37722.png" style="width: 188px;">&nbsp;<a href="Bilimlend.https://bilimland.kz/kk/courses/dunietanu/aua-su-kun-rajy/lesson/auanyng-qasietteri" target="_blank">Bilimlend.</a></p><p>4.Bilimlend тапсырмаларын орындау.</p><p>5.Инфографиканың көмегімен ауаның құрамын талдау</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e57803b16717/images/5e579d20484e6.png" style="width: 151.557px; height: 103px;"></p><p>Азот.&nbsp; Оттек .Көмірқышқыл газ.&nbsp; Басқа газдар, шаң, су буы деп айтады&nbsp;</p><p>6.Сұраққа жауап </p><p> *Ауада қандай зат көбірек кездеседі?&nbsp; - азот</p><p> *Тыныс алу үшін қандай газ қажет?&nbsp; &nbsp; &nbsp;- оттек</p><p> *Оны қандай «ғажайып фабрика» бөліп шығарады? - өсімдіктер</p><p> *Тыныс алғанда қадай газ бөлінеді? -&nbsp; көмірқышқыл газ</p><p>7.«Сәйкесін тап» (жеке, жұптық жұмыс)</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Қандай зат ауада көбірек кездеседі?&nbsp;&nbsp;</td><td><br></td><td>оттек</td></tr><tr><td>Тыныс алу үшін қандай газ қажет?&nbsp;</td><td><br></td><td>азот&nbsp;&nbsp;</td></tr><tr><td>Тыныс алғанда қандай газ бөлінеді?&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</td><td><br></td><td>&nbsp;көмірқышқыл газ</td></tr></tbody></table><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;<br></p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p>/Жеке орындайды, жұбымен тексереді/</p><p>8.Сергіту сәті. "Зертханалық ойын "</p><p>1 топ. *Ауамен тыныс алмасаң, ... /Тұншығасың/ </p><p> 2 топ *-Ауасыз тіршілік бола ма?&nbsp; &nbsp; &nbsp;Жоқ </p><p> 3 топ *Ауаны бетке соқсаң, ... /жел соғады/&nbsp;&nbsp;</p><p>Тапсырмаларды орындау барысында сипаттаған қимылдарды жасайды.</p><p>9.*Ендеше, Жел дегеніміз ...</p><p> Ауаның бір жерден екінші жерге горизонталь қозғалуы.</p><p> *Боран деген не? *Қай мезгілде соғады? </p><p>10. Жел, боран, ауа» ойыны </p><p> Ойынның шарты: мен ЖЕЛ дегенде екі қолдарын айқастырып, айналады; </p><p>БОРАН дегенде екі қолды екі жаққа созып, айналады;</p><p> АУА дегенде екі қолды жоғары көтеріп тербеледі.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>11.Сөздік жұмыс </p><p> 1топ – Ауа-Воздух-Veather </p><p> 2 топ - Жел-Ветер -Vind</p><p> 3 топ – Боран-Метель-Storm&nbsp;&nbsp;</p> <p>&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e57803b16717/images/5e57a3690eca9.png" style="width: 148px;"></p><p><br></p><p><br></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/deneler-men-zattar/lesson/gazdyng-qasietterihttps://bilimland.kz/kk/courses/dunietanu/aua-su-kun-rajy/lesson/auanyng-qasietteri" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/deneler-men-zattar/lesson/gazdyng-qasietterihttps://bilimland.kz/kk/courses/dunietanu/aua-su-kun-rajy/lesson/auanyng-qasietteri</a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e57803b16717/images/5e57a38a3feb3.png" style="width: 103px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e57803b16717/images/5e57a49131911.png" style="width: 41px;">&nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e57803b16717/images/5e57a52cbaf25.png" style="width: 25%;">&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e57803b16717/images/5e57a5643ebcb.png" style="width: 78px;"><br></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(5 минут)

<p>1.Тез жарыс./ауаның қасиеттері/</p><p> -Ауа қандай зат?</p><p> -Ауаның түсі қандай?</p><p> -Ауаның дәмі бар ма?</p><p> -Ауаның иісі бар ма?&nbsp;&nbsp;</p><p>2.Топпен жұмыс /Ауаның құрамы өзгеріп жатыр.Ол неге өзгереді? Тапсырманы постер қорғайды</p><p> 1топ - Оттек</p><p> 2 топ - Су буы</p><p> 3 топ – Көмірқышқыл газ</p><p><br></p>

Рефлексия

(3 минут)

<p>Үлкен ағаш суреті ілініп тұрады.</p><p>"Мен бүгін .... түсіндім.</p><p>&nbsp; Мен бүгін сабақта .... білдім .</p><p>Маған сабақта .... қызықты болды.</p><p> Маған сабақта ..... аздап қиындау болды</p><p> Сабақтағы менің үлгерімім ..." осындай пікірлерін ,&nbsp; &nbsp;өз түсінгенін ағашқа жапырақ жапсыру арқылы көрсетеді.</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e57803b16717/images/5e57a5cece29c.png" style="width: 50%;"><br></p>

Пікірлер(0)