Ақиқатты іздеу жолында. Қалқуды бағдармалау.

Шуленбаева Жазира
Шуленбаева Жазира
Шымкент
Шымкент
СШ №62
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Компьютерлік ойындарды жасау
Тақырып:

Ақиқатты іздеу жолында. Қалқуды бағдармалау.

26.02.2020
74
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):  алгоритмді сөз түрінде ұсыну ойын багдарламалау ортасында (Лого, Scratch және т.с.с.) цикл командаларын қолдану ойын багдарламалау ортасында (Лого, Scratch және т.с.с.) тармақталу командаларын қолдану  
Сабақтың мақсаты: <p>&nbsp;- «Цикл» түсінігін біледі. </p><p> - Циклдық командалардын үш түрін біледі.</p><p> - Осы командаларды скриптарды жасауда қолданады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: &nbsp;Оқушылар цикл командаларынан құралған бағдарлама құрылымын сипаттай алады
Күтілетін нәтиже: &nbsp;Оқушының жаңа тақырыпты толық меңгеруі
Бағалау критерийлері: <p>&nbsp;- Цикл анықтамасын тұжырымдау. </p><p> - Циклдық алгоритмді сөз түрінде ұсыну</p><p> - «әрқашан» «дейін», «қайталау» циклдық командалар арасындағы айырмашылықтарды білу.</p><p> - Циклдық командаларды ойын ортасында қолдану.</p>
Құндылықтарды дарыту: &nbsp; Академиалық шынайылық, өмір бойы білім алу.
АКТ-ны қолдану дағдылары: &nbsp;Интербелсенді тақта
Пәнаралық байланыс: &nbsp;Математика (оқушылар координаттар жүйесімен жұмыс істейді).
Бастапқы білім: &nbsp;ойын бағдарламалау ортасы, командалар, операторлар, циклдық операторлар

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10мин.)

<p>Сабақ басында: Сәлемдесу. Өткен сабақ бойынша «Ойын багдарламалау ортасында (Лого, Scratch және т.с.с.) тармақталу командаларын қолдану» оқыту мақсаттарын жеткенін анықтау. </p><p> Оқушылаға берілген тапсырма: «Толық және толық емес тармақталған командаларына сай екі сценарийлерді құрып олардыдын сызбасын дәптерге сызып келу». Жұмыс нәтижелерін сыныптастарынын алдында түсінідіп баяндап беруге ұсыныс жасаныз.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(25мин)

<p>&nbsp; Жаңа тақырыпты түсіндіру. «Қауіпті планета» ойыны. </p><p> Оқушылар командаға бөлінеді. Мұғалім ойын шартын түсіндіреді.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e565d7e77ea1/images/5e565e7f76c1a.png" style="width: 210px;"></p><p>Ойын мақсаты: циклдық құрылымды алгоритмді құру. Ұтымды стратегия</p><p> 1. Парақтарды жіпке қосыңыз.</p><p> 2. Мәре сызығана өтіңіз. </p><p> 3. Алғашқы қатысушысы, алғашқы парақты және кейінгі парақтарды ауыстырып басу арқылы сөреге жетеді.</p><p> 4.Жіпті тартып парақтарды сөреге жылжыту.</p><p> 5. Осы әрекеттерді барлық команда сөреге жеткенше қайталау. </p><p> Сызбаны пайдаланып сұрақтарды қойыныз.</p><p> Ойыншы сөреге жету үшін қандай әрекеттер жасау керек?&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e565d7e77ea1/images/5e565eabbaf6c.png" style="width: 226px;"></p><p>Барлық ойыншылар сөреге жету үшін қандай әрекеттер жасау керек?</p><p>Осы істелген әрекеттер бойынша цикл түсінігін қалыптастыру.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p>Оқулықтағы материалдарға өту. Цикл командаларының ұқсас және еркеше жақтарын табындар№</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e565d7e77ea1/images/5e565f05a7948.png" style="width: 168px;"></p><p>&nbsp;«Тоты құс» бағдарламасын құрыныз. Координаттар жүйесін пайдалана отырып бағдарламаны жақсартыңыз. Бағдарламаны тоты құс диагоналмен ұшатындай етіп өзгертіңіз. Оқушыларға төмендегі сұрақтарға жауап беруін сұраңыз: 1. Циклдар не үшін керек? Мүмкін жауаптар: қайталауды ұйымдастыру үшін, бағдарламаны қысқарту үшін. Циклды тармақталу операторымен алмастыруға болады ма? Мүмкін жауаптар: жоқ, олар әртүрлі әрекеттерід орындайды: тармақталу - әркет шартқа байланысты орындалса, цикл – әректтердің қайталануы.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(3мин)

<p>&nbsp;Оқушыларға сабақ барысында не орындалғанын еске салуын сұраңыз. </p><p>Мүмкін жауаптар: </p><p>1. Цикл түсінігімен таныстық. </p><p> 2. Цикл командалырмен таныстық </p><p> 3. . Осы командаларды пайдаланып скриптер құрдық.&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>

Рефлексия

(2мин)

Рефлексия

Файлдар:

Файлды ару Ақиқатты іздеу жолында. Қалқуды бағдармалау.

Пікірлер(0)