Механикалық қуат
Физика
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Жұмыс және қуат
Тақырып:
Механикалық қуат
19.02.2020
198
4
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>7.2.3.7 қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру </p><p> 7.2.3.8 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p><b>Білім алушылар: </b></p><p> Қуаттың физикалық мағынасын анықтайы;</p><p> Механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолданады </p><p> Жұмыс пен қуаттың формулаларын түрлендіреді </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p><b>Оқушылар:</b> Қуаттың физикалық мағынасын айтады, формуласын оқи біледі, түсіндіре алады. </p><p><b> Негізгі сөздер мен терминдер: </b>Жұмыс, қуат, орташа қуат, шапшандық, Ватт </p><p><b> Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер:</b> </p><p> • Жұмыстың шапшандығын сипаттайтын шама ... деп аталады </p><p> • Қуаттың өлшем бірлігі - ... деп аталады </p><p> • Қуат ... тәуелді болады. </p> |
Күтілетін нәтиже: | <p>• Қуаттың физикалық мағынасын айқындайды</p><p> • Жұмыс пен қуаттың формулаларын қолданып есептер шығарады</p> |
Бағалау критерийлері: | <p>• Қуаттың физикалық мағынасын айқындайды </p><p> • Жұмыс пен қуаттың формулаларын қолданып есептер шығарады </p><p> • Жұмыс пен қуаттың формулаларын түрлендіріп есептейді </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу, жеке және топпен жұмыс істей білу |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | АКТ саласындағы дағдыларды қалыптастыру |
Пәнаралық байланыс: | Математика – есептер шығару барысында математикалық өрнектерді қолданады; дене шынықтыру – дене қуаты қасиеттерін дұрыс қолдану; технология – еңбекке баулу |
Бастапқы білім: | 7-сынып физика сабағында - механикалық жұмыс; күш; масса; уақыт; жол; жылдамдық туралы түсініктері бар, |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p><b>Ұйымдастыру.</b> </p><p> Психологиялық ахуалды «Комплимент жаттығуы» арқылы қалыптастыру. Оқушылар шеңбер бойымен орналасады, кез-келген бір оқушы шеңбер арасында тұрған белгісіз бір оқушы туралы жақсы комплимент айтады, ал қалған оқушылар оның кімге айтылғанын табады, тапқан оқушы ойынды жалғастырады.</p><p> Оқушылар «тақ және жұп сандар» әдісі арқылы топқа бөлінеді: бірден бастап санайды да тақ сандар бір топқа жұп сандар бір топ болып «Жұмыс» және «Қуат» деген екі топқа бөлінеді. </p><p> Оқушыларды сабақ мақсаттары мен күтілетін нәтижелермен таныстыру </p> | |
Сабақтың ортасы |
<p><b>Ұжымдық жұмыс </b>«Кинометафора» әдісі. арқылы жүзеге асады. Оқушылар жұмыстың орындалу шапшандығы яғни қуаттың физикалық мағынасы туралы бейнематериалды көріп, өз ой-пікірімен бөліседі. </p><p> ҚБ «мадақтама»: жақсы жауап берген оқушылар мадақталады. (Мұғалім оқушыны бағалайды) </p><p><br></p><p><b> Топтық жұмыс.</b> «2 түйін 1 есеп» әдісі</p><p> І топ: Механикалық жұмыс анықтамасы, оның формуласы, тақырыпқа байланысты 1 есеп (есепті қарсы топ құрастырады) </p><p> ІІ топ: Қуат анықтамасы, оның формуласы, тақырыпқа байланысты 1 есеп (есепті қарсы топ құрастырады) </p><p> ҚБ «бутерброд» (Топтар өзара бағалайды) </p><p><b> Жұптық жұмыс.</b> «Микс» жаттығуы әдісі Оқушылар тақырыпқа байланысты 1-жұп: эссе жазады 2-жұп: өлең жазады 3-жұп: сурет салады 4-жұп: Анықтаманы 1 әннің мелодиясына салып әндетеді. </p><p> ҚБ: қол шапалақтау әдісі (өзара) </p><p><br></p><p><b>Жеке жұмыс </b> «Конверттегі тапсырма» Әр оқушы конверттен деңгейлік тапсырмаларды таңдап алады. </p><p> Тапсырма: 1. Екі сағатта 3600кДж жұмыс өндіретін қозғалтқыштың қуатын есепте. </p><p>Бағалау критерийі Дескриптор • Қуаттың физикалық мағынасын айқындайды • Жұмыс пен қуаттың формулаларын қолданып есептер шығарады - ХБЖ келтіреді - Механикалық қуаттың формуласын қолданып қуатты есептейді - Өлшем бірлігін жазады</p><p> 2. 45Н күшпен локомотив бірқалыпты қозғалып, 400 м аралықты 30 с-та жүріп өтетін болса локомотивтің қуаты қандай?</p><p> Бағалау критерийі Дескриптор • Жұмыс пен қуаттың формулаларын қолданып есептер шығарады • Жұмыс пен қуаттың формулаларын түрлендіріп есептейді - Локомативтің жылдамдығын есептейді - Қуаттың формуласын қолданып локомативтің қуатын есептейді </p><p>3. Жанат тереңдігі 8м құдықтан көлемі 15л болатын суды 3 минутта көтеріп шығарады. Судың тығыздығы 1000 кг/м3 болса сорғының қуатын анықтаңыз. </p><p> Бағалау критерийі Дескриптор • Жұмыс пен қуаттың формулаларын түрлендіріп есептейді - ХБЖ келтіреді - Суды көтеріп шығаруға жұмсайтын күшті анықтайды - жұмысты есептейді - Формуланы түрлендіре отырып қуатты есептейді <br></p> | |
Сабақтың соңы |
<p><b>Үйге тапсырма:</b> үйдегі 5 электр құралдың қуаттарын жазып келу</p><p><br></p><p><b> Қорытынды: </b>мадақтау, мақсатқа жеткендігін айқындау (кері байланыс) </p> | |
Рефлексия |
<b>Рефлексия </b> «Миыңның суретін сал» Оқушылар параққа миының суретін салады да оны 2 түрлі түске (жасыл, сары) бояйды: жасыл түске - бүгінгі сабақтың мақсатына жету үшін не істегенін, не үйренгенін ал сары түске нені толық түсіне алмағанын, толықтырып оқуды қажет ететін тұстарын жазады. |
Файлдар:
Файлды ару
Қуат (қмж)
Пікірлер(0)