Менің достарым. Д дыбысы мен әрпі
Сауат ашу
Сынып:
1-сынып
Бөлім:
Менің отбасым және достарым
Тақырып:
Менің достарым. Д дыбысы мен әрпі
18.02.2020
62
2
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p> 1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспенсәйкестендіру </p><p> 1.2.6.1* мұғалімнің көмегімен ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) ажырату</p><p> 1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу </p><p> 1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау </p><p> 1.3.11.1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою </p> |
Сабақтың мақсаты: | |
Тілдік мақсаттар: | Тілдік дағдылар: доп |
Күтілетін нәтиже: | Жаңа тақырыпты оқушының толық меңгеруі |
Бағалау критерийлері: | <p> Дд дыбыс мен әрпін бір-бірінен ажырата алу,әріпті дыбыспен сәйкестендіре алу; </p><p> -Дд әрпі бар сөздерді буындап,тұтас оқи алу;. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Суреттер ,оқулық,тірек сөздер |
Пәнаралық байланыс: | жаратылыстану |
Бастапқы білім: | Нәтиже сабақ Мен не үйрендім? |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5мин) |
<p> Бала, бала, балапан </p><p> Қане, қайсы, алақан. </p><p> Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. </p><p> – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп көрейік.Қасымыздағы достарымызға өз аттарына сәйкес жылы лебізімізді білдіреміз</p><p> Бүгін сауат ашу сабағымыздың шаттық шеңберін ойынмен бастайық. </p><p>Балалар сендер ойынды жақсы көресіңдер ме?</p><p> Біз «Ойлан тап» ойынын ойнаймыз. Менің қолымда доп бар. Мен допты қай балаға лақтырсам , сол бала менің қойған сұрағыма жауап беруі керек.</p><p> 1.- Сауат ашу сабағында біз нені үйренеміз? Сауат ашу сабағында әріптерді, дыбыстарды үйренеміз. </p><p> 2. - Әріп деген не? Әріп дегеніміз – дыбыстың таңбасы.</p><p> 3. - Дыбыс нешеге бөлінеді? Дауыссыз жіне дауысты болып екіге бөлінеді.</p><p> 4. - Буын деген не? Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады. </p><p> 5. - Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді? </p><p>6.-Дауысты дыбыстар екіге бөлінеді: жуан және жіңішке. Өткен әріптерді қайталау Балалар, қазір «Зейінді бол» ойынын ойнаймыз. Адасқан әріптерді өз үйлеріне салайық. Дауысты дыбыстарды қызыл үйге, дауыссыз дыбыстарды көк үйге орналастырыңдар.</p><p> А, Н, Л, Р, О, Т, У, Ш, С, • Жарайсыңдар, балалар! </p> | |
Сабақтың ортасы (30мин) |
<p> №1 Тыңдалым. Ойлан тап! Жұмбақ шешу</p><p> Тепсең жаны кіреді, </p><p> Айдағанға жүреді. /доп/ </p><p> Он екі белбеулі,</p><p> Ән-күйі кернеулі. /домбыра/</p><p> Бұл жұмбақтардың шешулері қандай әріптен басталып тұр?</p><p> («Д» әрпінен басталып тұр) </p><p> • Дұрыс айтасыңдар, ендеше, біз бүгін «Д» әрпімен танысамыз.</p><p> Оқулықпен жұмыс. «Д» әрпімен таныстыру </p><p> Суретпен жұмыс. Допты сипаттау. Достары көп Мараттың, Ойнайды олар аулада. Ағасымен Болаттың Барады олар тауға да. - Бұл өлең бе, әлде әңгіме ме? - Бұны балалардан сұрап көрелік.</p><p> Дескриптор: - Ойлан тап ойыны арқылы оқушылар өздерінің ойларын айтады; - өткен әріптерді есіне түсіріп, қайталайды; - жұмбақтарды шешу арқылы сабақтың тақырыбын ашады; - сурет арқылы әрекеттерді сипаттайды;</p><p> №2 Оқылым Да-ла ау-ла Да-на Ду-лат Да-ла-да ау-ла-да Да-на-да Ду-лат-та Далада ауа . Дана, Дулат аулада. Олар ойнады. Дана, Дулат – . </p><p> №3 Жазылым Дәптермен жұмыс</p><p> 1. «Д» әрпін ауада жазу </p><p> 2. «Д» әрпін үлгі бойынша жазу</p><p> №4 Айтылым «Д» әрпі бар сөздер айтқызу.</p><p> Топтық жұмыс Шығармашылық тапсырма </p><p> Оқушыларды геом. фигуралар (үшбұрыш және шаршылар) арқылы 2 топқа бөліп, сурет бойынша әңгіме құрату Топ мүшелері жұмыстарын өзара бағалайды. </p><p> Жұптық жұмыс. Буындардан сөз құрастыру Да-ла, дом-бы-ра, дас-тар-қан, дә-рі, ди-ван Дескрипторлар: </p><p> - сөздерді оқиды;</p><p> - д әрпін үлгі бойынша дәптерге жазады; </p><p> - д әрпі бар сөздерді атайды;</p><p> - олардың сыни ойлауы дамып, өздігінен жұмыс жасай алады</p><p> - берілген буындардан сөз құрастырады;</p><p> - жұмыстарын өзара бағалайды. </p> | |
Сабақтың соңы (3мин) |
<p> - Балалар, бүгін біз қандай әріп таңбасымен таныстық? </p><p> - «Д» дыбысы дауысты ма, әлде дауыссыз ба? </p><p> - Кім «Д» дыбысынан басталатын сөздер айтады? </p><p> - «Д» дыбысы сөздердің қай жерлерінде кездеседі?</p><p> </p> | |
Рефлексия (2мин) |
Рефлексия. Жаңа сабақты қандай дәрежеде түсінгендерін бас бармақ арқылы көрсету |
Файлдар:
Файлды ару
Менің достарым. Д дыбысы мен әрпі
Пікірлер(0)