Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медиана, құлаш

ЖУМАШЕВ ЖАНАТ БАЗАРБАЕВИЧ
ЖУМАШЕВ ЖАНАТ БАЗАРБАЕВИЧ
Северо-Казахстанская
Петропавловск
Ленинская СШ
Математика
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Статистика. Комбинаторика
Тақырып:

Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медиана, құлаш

17.02.2020
768
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

6.4.3.2. Статистикалық санды сипаттамаларды есептеу.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Статистикалық санды сипаттамаларды есептеу.

Оқушылардың басым бөлігі: Алынған нәтижелерді пайдаланып тәжірибе түрінде көрсету.

Кейбір оқушылар: Тиімді амалдарды пайдаланып, зерттеулер жасай білу.  

Тілдік мақсаттар:

Пәнге байланысты лексика және терминология: Арифметикалық орта, құлаш, медиана, мода, статистикалық деректер Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Арифметикалық орта ... анықтайды. Медиананы табу үшін...  

Күтілетін нәтиже:

Барлық оқушылар: Статистикалық санды сипаттамаларды есептеу

Бағалау критерийлері:

Статистикалық санды сипаттамаларды есептейді

Құндылықтарды дарыту:

Қазақстанның тәуелсіздігі және Петропавл құндылығын есептер шығару барысында дарыту

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Компьютер, интерактивті тақта

Пәнаралық байланыс:

Тарих, жаратылыстану, дене шынықтыру 

Бастапқы білім:

Кездейсоқ, мүмкін емес, ақиқат оқиғалар

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 минут)

1.Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сынып оқушыларын түгендеу

2. Күн шуағы арқылы сыныптың ахуалын жақсарту Бүгінгі сабаққа жақсы көңіл - күймен келген оқушылар оң қолын көтерсін, мемлекетімнің патриотымын дегендер сол қолын көтерсін. Екі қолды қос ұрып, бойға шабыт шақырып, сабағымызды жақсы көңіл күймен бастайық.  

презентация

Сабақтың ортасы

(25 минут)

Сұрақ қойылады:-статистикалық санды сипаттамаларды есептеу үшін нені білу керек?

Сабақтың тақырыбын және мақсатын айтамын Жаңа білімді қолдану. 1 тапсырма (Барлық оқушыларға арналған, әр оқушы арифметикалық орта, мода, медианасын анықтайды) Сыныптағы оқушылар бойларын өлшемінің арифметикалық ортасын, модасын, медианасын анықтаңдар. Дескриптор: Білім алушы -статистикалық мәліметтерді алады - алынған мәлімет бойынша ақпаратты анықтап, талдау жүргізеді; Бағалау: Оқушылар бірін-бірі бағдаршам әдісі арқылы бағалайды 2 тапсырма: «Конверттегі сұрақ» әдісі (әр оқушыға жеке тапсырмалар беріледі) 1 оқушы: Кестеде Петропавл халқының әр жылдағы халық саны көрсетілген. Осы цифрлардың өзгеріс ауқымын табыңдар. 2 оқушы: Әкімдік кызметкері қойдың саны жазба жүргізген кезде мынадай нәтижеге келді:15;23;32;9;17;12;29;35;14;21.Қойдың санының арифметикалық ортасын табыңдар. Бағалау: Барлық жауаптар сәйкес келсе «өте жақсы», қателер болса «жақсы» сәйкес келмесе «орташа» деп бағалаймын Саралау: Қарым қатынас формалары бойынша саралаймын Жеке жұмыс. «Аяқталмаған сандар» әдісі Кестедегі бос орындарды толтырыңдар Бағалау: (+), (-) әдісі арқылы бағалаймын Саралау: Аяқталмаған сандар әдісі арқылы тапсырма бойынша саралаймын  

презентация

Сабақтың соңы

(2 минут)

Үйге тапсырма №1191 есеп

Оқулық Математика Әдістемелік нұсқау. А.Е.Әбілқасымова Т.П. Кучер  

Рефлексия

(3 минут)

«Бес саусақ әдісі» рефлексия (кері байланыс) Бас бармақ – керемет әрі қызықты болды! Екінші бармақ – осыған көңіл бөлу керек. Ортаңғы бармақ– маған ұнаған жоқ. Төртінші бармақ – бұл жерде орта... Кішкентай бармақ– маған жеткіліксіз болды...    

«Алақан» әдісі арқылы

Пікірлер(0)