Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
Математика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Тақырып:
Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
17.02.2020
148
2
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | Бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар орындай алады: бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыра алады |
Тілдік мақсаттар: | <p>Оқушылар орындай алады: ондық бөлшектерді дұрыс оқи алады, жаза алады</p><p> Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:</p><p> сандар-числа-numbers </p><p> бөлшек – дроби</p><p> – Ондық бөлшек – десятичные дроби – </p> |
Күтілетін нәтиже: | Ондық бөлшекті оқуды және жазуды орындай біледі |
Бағалау критерийлері: | <p>Ондық бөлшек ұғымын түсінеді. </p><p> Ондық бөлшектерді ажыратады.</p><p> Ондық бөлшектерді оқиды. </p><p> Ондық бөлшектерді жазуды біледі. </p><p> Жай бөлшектерді ондық бөлшекпен жазуды меңгереді. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | компьтер арқылы видео есептер көре аламыз |
Пәнаралық байланыс: | Орыс тілі, ағылшын тілі |
Бастапқы білім: | <p>Жай бөлшектерді, аралас сандарды оқуды, жазуды біледі. </p><p>Осы игерілген алдыңғы білімдер арқылы </p><p>«5.1.1.13» тақырыбында қолданады</p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p>Психологиялық тренинг. </p><p> Салем достым! (амандасады) </p><p> Сен қалайсың? (иықтарынан қағады) </p><p> Қайда болдың? (құлақтарынан тартады) </p><p> Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды) </p><p> Сен келдің (қолдарын жаяды)</p><p> Жақсы болды (құшақтайды) </p><p>Топқа бөлу. (Оқушылар 1-10 ға дейін цифрларды таратып , жұп және тақ 2 топқа бөлінеді)</p><p> Өткенді қайталау. </p><p>Сәйкестендір: </p><p> Дұрыс бөлшек 5</p><p> Бұрыс бөлшек Аралас сан </p><p> Қалыптастырушы бағалар жүргізіледі </p> | |
Сабақтың ортасы |
<p>Тақырыпты түсіндіру </p><p> 1-топ 2-топ 202 203 бетті оқыңдар. </p><p> Қандай қорытынды шығаруға болады? </p><p> 1)Аралас сандар мен оған тең ондық бөлшектер бірдей оқылады. </p><p> Мысалы: және 1,4 2)Ал жай бөлшекпен ондық бөлшектер әртүрлі оқылады.</p><p> Мысалы: және 0,7 1Тапсырма: Математикалық диктант (ондық бөлшектерді жатқа жазу) </p><p> 1. Нөл бүтін оннан тоғыз; </p><p>0,9 2. Нөл бүтін жүзден он жеті: </p><p>0,17 3. Нөл бүтін жүзден үш;</p><p>0,03 4. Екі бүтін мыңнан үш жүз он бес; </p><p>2,315 5. Үш бүтін жүзден бес;</p><p>3,05 Ұшақтың қанатына дұрыс немесе қате екенің әрбір оқушы белгі қояды. (+,-) 2 рет лақтыру арқылы анықтау. Жеке жұмыс: </p><p> 2тапсырма: Берілген бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазыңдар: 1) ; 2) ; ; 3) Ауада сегіз санын салу.</p><p> Бірінші - оң қолмен 3 рет, екінші - сол қолмен 3 рет, үшінші - екі қолмен 3 рет. </p><p>Осы жаттығуларды бірнеше рет қайталау. </p><p> 3 тапсырма: «ДОМИНО» ойыны. </p><p> І топ: Доминоның сол жағында ондық бөлшектер, ал оң жағында жай бөлшектер. </p><p> ІІ топ: Доминоның сол жағында жай бөлшектер, ал оң жағында ондық бөлшектер. </p> | |
Сабақтың соңы |
<p>Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау.</p><p> <br></p> | |
Рефлексия |
<p>Түсінбедім</p><p> Сұрағым бар </p><p> Түсіндім </p> |
Пікірлер(0)