Файлдар мен бумалар
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
3- сынып
Бөлім:
Компьютер және программалар (ортақ тақырып: «Жанды табиғат»)
Тақырып:
Файлдар мен бумалар
17.02.2020
24
3
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>- компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;</p><p>- файл және бума ұғымдарын түсіндіру;</p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>Барлық оқушылар файл, бума және таңбаша ұғымдарының атауымен, анықтамасымен танысады.</p><p>Көпшілік оқушылар компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын біледі. Бумалар құра алады.</p><p>Кейбір оқушылар практикалық жұмыс жасағанда компьютерлік программаларда файлдар сақтауды, ашуды біледі. Файлдар мен бума, таңбашаларды ажырата алады.</p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Лексика мен терминология : бума-папка-folder, файл(ағылш.file)\</p><p>Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер. Файлдың кеңейтілімі, файлдың түрлері.</p><p><br></p> |
Күтілетін нәтиже: | Файл, бума, таңбаша анықтамаларын үйренеді, компьютерлік программаларда файлдарды сақтап, бума құруға дағдыланады. Тақырыптың негізгі мазмұнын түсіну арқылы ойларын еркін жеткізеді, топпен жұмыс істеуге үйренеді. |
Бағалау критерийлері: | Компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын орындай алады. Бумалар құра алады. Файлдар мен бума, таңбашаларды ажырата алады. |
Құндылықтарды дарыту: | Ынтымақтастық, жауапкершілікке, шығармашылыққа баулу. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | <p>АКТ құралдарымен жұмыс істеу барысында оқушылардың өзінің жеке іс - әрекетін дұрыс жоспарлайды, дұрыс шешім қабылдай алады</p><p><br></p> |
Пәнаралық байланыс: | Қазақ тілі, ағылшын тілі |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (10 минут) |
<p>Психологиялық ахуал орнату.</p><p>"Ыстық алақан" атты психологиялық тренинг өткізу. (Оқушылар алақандарын бір-біріне жақын ұстап, ыстық лебізін білдіреді. (көріктісің, ақылдысың, т.б)</p><p>"Ойлан,жұптас, бөліс" әдісі арқылы сұрақтар беріледі (топтық жұмыс)</p><p>1. Файл дегеніміз не ?</p><p>2. Бума деген не ?</p><p>3. Таңбаша деген не ?</p> | |
Сабақтың ортасы (20 минут) |
<p>Екі топқа <b><i>"Кластер құрастыру"</i></b> (топтық жұмыс)</p><p>1-топ: Неліктен компьютердегі файлдарды сақтап қою керек ?</p><p>2-топ: Не себепті файлдарды бумаларға жинақтап қою керек ?</p><p>Дискідегі тапсырманы оқушылар орындайды (жеке жұмыс)</p><p> <b><i>"Ауа райы" </i></b>арқылы өзін-өзі бағалау. </p><p>Көзге арналған жаттығулар жасайды.</p><p><b><i>Сергіту жаттығуы </i></b></p><p>Қолдарыңды көтеріңдер – бір дейік. </p><p> Көп отырып, қатты шаршап жүрмейік. </p><p> Қолды создық, басты бұрдық – екі деп, </p><p> Қозғалыспен әрбір адам жетіледі. </p><p> Алға, артқа қарадық та – үш дедік. </p><p> Тағы жаңа жаттығулар істедік. </p><p> Түсірейік қолды төрт пен бесті айтып, </p><p> Отырайық көңілді енді марқайтып.</p><p><br></p><p>Компьютердегі бумалар мен қарапайым бумаларды салыстыры. Ұқсастығы мен айырмашылығын дәптеріңе жаз (жеке жұмыс)</p><p>Оқушылар бір-бірін <b><i>"Екі жұлдыз, бір тілек"</i></b> әдісі арқылы бағаланады.</p> | <p>Ғаламтор </p><p>https://www.youtube.com/watch?v=_2g_Buoxzmc</p> |
Сабақтың соңы (7 минут) |
<p>Оқушылар өздерін <b><i>"Бағдаршам"</i></b> әдісі арқылы бағалайды.</p><p><b><i>"Досыма хат"</i></b> әдісі арқылы сұраққа жауап береді (жеке жұмыс)</p> | |
Рефлексия (3 минут) |
<p>Құжаттарды компьютерде бумаға салмай-ақ сақтауға бола ма ?</p><p>Оқушылар бір -бірін бағалайды.</p><p><br></p><p>Үйге тапсырма: § 5 Файлдар мен бумалар. Оқулықтағы "Үйде орындайық" тапсырмасын орындау.</p> | Білім ағашы |
Пікірлер(0)