«Бақытсыз Жамал» романындағы кейіпкерлер
Қазақ әдебиеті
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Махаббат және абырой
Тақырып:
«Бақытсыз Жамал» романындағы кейіпкерлер
15.02.2020
60
0
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; |
Сабақтың мақсаты: | Тақырыптағы негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу; |
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар орындай алады: Кестелер толтыра алады, өз көзқарастарын білдіреді, ой қорытынды жасайды. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тура және жанама мінездеу, кейіпкерді сомдау. |
Күтілетін нәтиже: | <p>Барлығы: Шығарманың мазмұнын таниды. </p><p> Басым бөлігі: Шығарманы талдап, сюжеттік желілерін анықтай алады. </p><p> Кейбірі: Кейіпкерлерді сомдауда мінездеулерді жіктей алады. </p> |
Бағалау критерийлері: | <p>Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттайды. </p><p> Өз көзқарасын білдіреді. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p>• Өзін де, өзгені де сыйлау. </p><p> • Ынтымақтаса жұмыс жүргізу. </p><p> • Ой-пікірін ашық жеткізу. </p><p> • Ұлттық және адами құндылықтарға деген құрмет.</p><p> • Шығармашылық.</p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Слайдтар. https://bilimland.kz/kk/plans/create |
Пәнаралық байланыс: | Қазақ тілі, тарих, география, өзін-өзі тану |
Бастапқы білім: | Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5 минут) |
<p>Қызығушылықты ояту . Дүниедегі барлық нәрсеге не қажет? (Атау,есім)</p><p> Өзі менің әкемнің баласы, бірақ маған аға да, іні де емес.Бұл кім болғаны? (Мен өзім). «Жартыңды тап» Мақал-мәтелдердің сыңарлары жазылған парақшалар арқылы топтасады. 1.Оқу – білім бұлағы, Білім – өмір шырағы. </p><p> 2.Асыл – тастан, Ақыл – жастан. </p><p> 3. Білекті бірді жығады, Білімді мыңды жығады. (3 топқа бөлінеді) </p> | Мақалдар жазылған парақшалар |
Сабақтың ортасы (30 минут) |
<p>1-тапсырма. Жеке жұмыс. «Кейіпкерді атаймыз» Роман кейіпкерлерін еске түсіру. </p><p> 1. Сәрсенбай шаңырағына шыр етіп дүниеге келген сәбидің есімі? ( Жамал)</p><p> 2. Жамалдың анасының есімі кім? . ( Шолпан) </p><p> 3. Жамалдың оқытушысының есімі кім? (Ғазиз ) </p><p> 4. Сәрсенбай өз қызын қай байдың ұлына ұзатады? ( Байжан) </p><p> 5. Байжанның ұлының есімі және жасы нешеде? ( Жұман , жасы-17)</p><p> 6. Жамал жиын- тойда қандай жігітті кездестіреді? ( Ғали) </p><p> 7. Ғали Жамалды алып қашып кімнің үйінде паналайды? ( Фатихолла) </p><p> 2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Т» кестесі «Жамал трагедиясы – бүкіл халықтық трагедия ма, әлде бір қыздың бас қайғысы ма?» мәселесі негізінде Т сызбасын толтыртып және топта талқылату.</p><p> Халықтық трагедия Жеке бастың қайғысы</p><p> Дескриптор: - Ұсынылған пікірді өз сөзімен өрбітеді.</p><p> - Пікірді мысалмен дәлелдейді. </p><p> - Қорытынды жасайды. </p><p> 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Кейіпкерге мінездеме» Кейіпкерлерге портреттік мінездеме беру. </p><p> Кейіпкер Тура мінездеу Жанама мінездеу </p><p> Сәрсенбай </p><p> Шолпан </p><p> Жамал </p><p> Ғали </p><p> Жұман</p><p> Дескриптор: - кейіпкердің портреттік мінездемелерін жазады. </p><p> – кейіпкер туралы ой қорытындысын жеткізеді.</p><p> 4-тапсырма.Топтық жұмыс. «Бірге талқылаймыз» Жамалдың мінезіне байланысты берілген анықтамаларды дәлелдеу үшін шығармадан үзінділерді тауып, талдау. </p><p> Мінез ерекшелігі Шығармадан үзінді Менің ойымша... Мақсаты бар </p><p>Зерек, оқуға бейім</p><p> Ақылды</p><p> Ақын </p><p> Дескриптор: - өз пікірін дәлелдеуде үзіндіні орынды қолданады.</p><p> - үзінді бойынша қорытынды шығарады. </p> | <p>А4-парақшалары</p><p>Кестелер</p><p><br></p> |
Сабақтың соңы (2 минут) |
<p> "Менің пікірім" Оқушылар шығармаға сүйене отырып, өз пікірін білдіреді.</p><p>Автор Жамалдың бейнесін ашуда қандай сөздер қолданған? <br></p> | Стикер |
Рефлексия (3 минут) |
<p>Кері байланыс « Мен үшін» Оқушының аты-жөні ............................................................................. Сыныбы ................. Пәні ................ </p><p> Сабақтағы жетістігім Сабақтағы жаңалық Сабақта ұнаған тәсіл Сабақтағы басты қиындық </p> | Кері байланыс парақшасы |
Пікірлер(0)