Ұлт жұмысы

Əбдірəсілова Бибіхан Есіркепкызы
Əбдірəсілова Бибіхан Есіркепкызы
Шымкент
Шымкент
ЖОМ №93
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары
Тақырып:

Ұлт жұмысы

15.02.2020
31
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;

8.4.3.1 сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану.  

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: мәтінде көтерілген мәселені талдай алады,сөздік қор мен сөздік құрам туралы біледі.

 Оқушылардың басым бөлігі: мәтінде көтерілген мәселені талдап, негізгі ойды анықтай алады, сөздік қор мен сөздік құрам ерекшеліктерін түсінеді.

Кейбір оқушылар: көтерілген мәселеге қатысты өз ойын айтады, негізгі ойды дәлел келтіре отырып анықтайды, сөздік қор мен сөздік құрам ерекшеліктерін ажыратады, қолданады.

Тілдік мақсаттар:

Сөздік қор мен терминдер: ұлт жұмысы, істеуші,сөздік қор, сөздік құрам, сөзжасам,кәсіби сөздер, диалект сөздер, термин сөздер, жаргон сөздер, көнерген сөздер.

Бағалау критерийлері:

-мәтінде көтерілген әлеуметтік мәселені талдайды;

-Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды;

-Мәтіндегі көтерілген мәселеге қатысты өз ойын айтады;

-Сөздік қор мен сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп, қолданады.  

Құндылықтарды дарыту:

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Бейнебаян

Пәнаралық байланыс:

Әдебиет. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. 

Бастапқы білім:

Мәтін тақырыбы,сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтай алады; фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдана алады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(8минут)

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Жылы сөз» әдісі арқылы бір-біріне сәттілік тілейді. Оқушыларды «Суреттегі ой» әдісімен мақалдың тақырыбына қарай Еңбек, Байлық, Күш, Бірлік топтарына біріктіремін. Ширату жаттығуы: Бейнекөрініс арқылы тақырыпты ашу.  Жетекші сұрақ: «Ұлт жұмысы», «Ұлтқа қызмет ету – білімнен емес, мінезден» дегенді қалай түсінесіңдер?

АКТ

Сабақтың ортасы

(28минут)

1-тапсырма.Жұптық жұмыс. Мәтінді оқып, “Түймедақ” әдісі арқылы ондағы көтерілген мәселені талдаңдар. Дескриптор: 1. Мәтін мазмұнын түсінеді; 2. Мәтінде көтерілген әлеуметтік мәселені талдай алады. ҚБ. «Басбармақ» әдісі.  

2-тапсырма.Топтық жұмыс. «Жылдам дебат» әдісі арқылы «Жұртқа керегін білетіндер көп, істейтіндер аз» деген пікір төңірегінде ой жарыстыра отырып, мәтіндегі негізгі ойды анықтаңдар. Дескриптор: 1.Көтерілген мәселеге қатысты өзіндік пікір айта алады; 2. Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алады; 3. Өз көзқарасын дәлелмен жеткізе алады. ҚБ. Топтық бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек»әдісі.3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Мына арналар қай көлге құяды?» әдісімен берілген сөздерді сөздік қор мен сөздік құрамға ажыратып, әр көлге құятын арналардағы 5 сөзге сөйлем құраңдар. Дескриптор: 1. Сөздік қор мен сөздік құрамды ажыратады; . 2.Сөздік қор мен сөздік құрамның ерекшеліктерін түсініп, қолдана алады. ҚБ.Өзін өзі бағалау. «Бағдаршам» әдісі.    

  

АКТ

Сабақтың соңы

(4минут)

«3Қ»әдісімен кері байланыс алынады. Таратылған парақтарға бүгінгі сабақта: -Не қызық болды? -Не қиын болды? -Не құнды болды?-деген сұрақтарға өз ойларын жазады.   

АКТ

Пікірлер(0)