Апта күндері
Математика
Сынып:
1-сынып
Бөлім:
Уақыт түсінігін зерттеу
Тақырып:
Апта күндері
14.02.2020
83
2
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 1.1.3.5 Уақыт аралықтары туралы (минут, сағат, апта, ай) түсінігі болу, уақыттың өлшем бірліктерін қолдану |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Апта күндерін атайды; Көптеген оқушылар : Апта күндерін ажыратады және уақыттың өлшем бірлігін қолданады; Кейбір оқушылар : Апта, ай уақыт өлшем бірлігін қолданып, күнтізбелік жоспар жасайды; |
Тілдік мақсаттар: | <p> Оқушылар игереді: </p><p> Оқушылар орындай алады: </p><p> Апта-неделя </p><p> Дүйсенбі-понедельник</p><p> –Monday Сейсенбі-вторник</p><p>-Tuesday Сәрсенбі-</p><p>среда-Wednesday Бейсенбі-</p><p>четверг-Thursday Жұма</p><p>-пятница-Friday Сенбі</p><p>-суббота-satuday </p><p> Жексенбі-воскресенье-sunday</p><p> Пәндік лексика және терминология: бүгін, ертең, кеше. Диалог/жазу үшін қажетті сөздер: Талқылау: Денешынықтыру сабағы қашан екенін айт Қай күні сен үйірмеге барасың? Жазу: Апта күндерін рет-ретімен жаз. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | сағат түрлері, презентация |
Пәнаралық байланыс: | сауат ашу, дүниетану |
Бастапқы білім: | Тәулік уақыты, апта күндерін біледі |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5-7) |
<p> Қайырлы күн достым, </p><p> Қайырлы күн болсын. </p><p> Бүгінгі бағамыз, </p><p> Кілең бестік болсын. </p><p> Балалар біздің бүгінгі </p><p>сабағымыздың басты құндылығы </p><p>«Рухани жаңғыру» бағдарламасы бойынша шаттық шеңберіне тұрып, бәсекеге қабілетті тұлға ретінде қалыптастуларыңа алғашқы қадам тілей отырып, топқа бірігейік.</p><p> I«Тәулік» тобы</p><p> II «Апта» тобы</p><p> III «Ай» тобы </p><p> І. Алдыңғы оқуды пысықтау.</p><p> «Ақыл тасы » әдісі </p><p>— Сағат не үшін қажет?</p><p> — Сағаттың қандай пайдасы бар? </p><p> — 1 сағатта не істеуге болады? </p><p> — 1 сағатта неше минут бар?</p><p> — 1 сағаттың жартысы неше минутқа тең? </p><p> Дескриптор: Уақытты анықтайды; -Минут, сағат уақыт өлшем бірлігін ажыратады; </p> | |
Сабақтың ортасы (20-25) |
<p> «Ой қозғау» стратегиясы. </p><p>«Апта күндері»</p><p> Апта-7 күннен тұратын уақыт аралығы. </p><p> Балалар бір аптада жеті күн болады. </p><p>Апта деген парсының «жеті» деген сөзінен шыққан. Қазақ халқы үшін 7 қасиетті сан:Ұлы даланың 7қыры бар. </p><p> 7 күн апта ,7 шелпек , 7 қазына,7 ата,7 дәм наурыз көже, 7 тәулік. Ең киелі, қасиетті заттарын жеті санының маңына топтастырып отырған. </p><p> «Суреттер сөйлейді» әдісі </p><p>Дүйсенбі,сейсенбі,сәрсенбі,бейсенбі,жұма,сенбі,жексенбі </p><p> Апта-неделя </p><p> Дүйсенбі-понедельник –Monday </p><p> Сейсенбі-вторник-Tuesday</p><p> Сәрсенбі-среда-Wednesday </p><p> Бейсенбі-четверг-Thursday </p><p> Жұма-пятница-Friday </p><p> Сенбі-суббота-satuday </p><p> Жексенбі-воскресенье-Sunday</p><p> Дескриптор: Апта күндерінің, атын атайды;</p><p> Апта күндерін үш тілде айтады; </p><p> Оқылым. Оқулықпен жұмыс Жаңаны қолдану «Бәйге» әдісі топтық жарыс.</p><p> Сабақ кестесімен жұмыс </p><p> 1. Аптада неше күн бар? </p><p>2. Сабақ кестесіне қара. Аптаның қай күндерінде дене шынықтыру сабағы өтеді?</p><p> 3. Жұманың алдында аптаның қай күні?</p><p> 4. Осы сәрсенбіден келесі сәрсенбіге дейін неше күн өтеді? </p><p> 5. Сейсенбіден кейін неше күн өткенде сенбі болады? </p><p> 6. аптада неше күн бар?</p><p> 7.Аптаның қай күндері сабаққа келеміз? </p><p> 8.Бүгін аптаның қай күні?</p><p> 9.Бүгін қандай пәндер болады? </p><p> 10.Кеше қай күн болды? </p><p> 11.Ертең аптаның қай күні? </p><p> 12.Ертең неше сабақ? </p><p> Дескриптор: Оқушылар сабақ кестесін жатқа айтады; </p><p> Топтық жұмыс Оқулықтағы тапсырманы , Отбасылық демалыс, Шығарып көр, Орындап көр, Ертегілер оқу тапсырмалары.</p><p> Та</p><p> I «Тәулік» тобы Отбасылық демалыс. Әкесі, анасы және балалары </p><p>2 апта теңіз шипажайында болды. Отбасы неше күн демалды? Шешуі: 14 күн. II «Апта» тобы Шығарып көр. Нұргүл дүйсенбі күні вокал үйірмесіне барды. 2 күннен кейін домбыра үйірмесіне барады. Домбыра үйірмесіне аптаның қай күнінде барады? Шешіу: Бейсенбі III «Ай» тобы Ертегілер оқу Жанат ертегілер кітабын тура 1 апта оқыды. Ол ертегілерді неше күн оқыды? Шешуі: 7 күн Дескриптор: Білім алушы Уақыттың өлшем бірліктерін анықтайды ; Апта күндерін ажыратады;</p><p> Жазылым. Дәптермен жұмыс: Дәптерде берілген тапсырмаларды орындау. </p><p> Мозаика құрастыру. </p><p> Мозайканы әрі қарай құрастыр. </p><p>Мозайка пазлдарына апта күндерін ретімен жаз. </p><p>Содан кейін бір аптаның пазлдарын бір түспен, келесі аптанікін басқа түспен боя. Мозайка құрастыр </p><p> Дескриптор: Мозайка құрастырады; Апта күндерін ретімен жазады ҚБ «Жұлдызшалар» Сергіту сәті. </p><p>сағаттар</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4650924c59d/images/5e465435c98c2.png" style="width: 413px;"><br></p> | |
Сабақтың соңы (5-6) |
<p> «Кезбе тілші» әдісі </p><p>-Жеті күнді атап бер?</p><p> 7күн неше аптаға тең? </p><p>1 айда неше апта бар? </p><p> Дескриптор: Уақытты анықтай алады. </p><p> -Апта, ай уақыт өлшем бірліктерін ажыратады ; </p><p> Жетекші сұрақтарға жауап береді; </p><p><br></p> | |
Рефлексия (5) |
«Күлегештер» |
Пікірлер(0)