Түркілер және олардың өмір сүру салты

Дынбаева Салтанат Ивановна
Дынбаева Салтанат Ивановна
Ақтөбе облысы
Темір қаласы
С.Бəйішев атындағы ОМ
Дүниетану. Тарих компоненті
Сынып:
1-сынып
Бөлім:
Тарих ағымында
Тақырып:

Түркілер және олардың өмір сүру салты

14.02.2020
2631
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):  3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау
Сабақтың мақсаты: <p>&nbsp;Барлық оқушылар: ежелгі түріктердің өмір салтын анықтайды </p><p> Көптеген оқушылар: Қазақстанның ресми, бейресми рәміздерінің маңызын түсіндіреді </p><p> Кейбір оқушылар: тарихи және мәдени ескерткіштерін қорғаудың маңыздылығын айта алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>&nbsp;Пәнге тән лексика мен терминология:</p><p> • ЮНЕСКО </p><p> • Мәдени мұра </p><p> • Әлемнің жеті кереметі </p><p> • Қазақстанның ресми және бейресми рәміздері</p><p> • «Алтын адам» «Бәйтерек», «Мәңгілік ел» салтанатты қақпасы</p><p><br></p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
Пәнаралық байланыс: жаратылыстану
Бастапқы білім: <p>«Адамгершілік» тарауында жеке тұлғаның және отбасының дамуындағы еңбектің рөлі оқып талдаған.Ал, 3 сыныптың «Уақыт» тарауынан адамдардың көшпенді және отырықшы өмір салтының ерекшеліктері,ертедегі түркілердің өмірі туралы ,мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңыздылығы туралы . түсінік қалыптасқан.Қазақстанның бейресми рәміздерінің бірі «Бәйтерек» монументтін сипаттай алады.<br></p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5-7)

<p>&nbsp;Психологиялық ахуал қалыптастыру: </p><p> «Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру) Тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі. </p><p> 1-топ «Сары гүлдер» </p><p> 2-топ «Көк гүлдер» </p><p> 3-топ «Қызыл гүлдер» </p><p> Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! </p><p><br></p>

Сабақтың ортасы

(25 мин)

<p>&nbsp;бастапқы тапсырма.</p><p> «бейнебаян» көру</p><p>оқулықпен жұмыс</p><p> мәтінді оқуға, соңынан оның мазмұнын сурет, сызба түрінде беру</p><p>Түркі дәуірінде қазақ даласында Тараз, Отырар, Сайрам және басқа да қалалар пайда болды. Түркілердің арасынан көптеген ұлы ғалымдар шықты. Мысалы, әл-Фараби және т.б Көшпелілер дөңгелектегі киіз үйдің орнына жиналмалы киіз үйді ойлап тапты. Ол киіз үйді санаулы сағаттардың ішінде бөлшектеп және жаңа жерге қайта құруға болатын. «Дескриптор: ежелгі түріктердің өмір салтын анықтайды </p><p> ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. </p><p> Жұмыс дәптерімен жұмыс</p><p>Сергіту сәті</p><p>өздері қысқаша баяндама жазады</p>

Сабақтың соңы

(6)

<p>Топтық жұмыс. «Мұражайда» </p><p> Берілген тақырыпта топтық жұмысы жүргізіліп, сұрақ қабырғаға ілінеді де, оқушылар жүріп, аралап, оған әр оқушылар кішкене жапсырма қағазға бағасын беріп, пікірін жазып жабыстырып кетеді. Ең жақсы баға алған топтың жұмысы қаралады. </p><p> ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.</p><p> «</p>

Рефлексия

(6)

<p>&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e4647a55f2a2/images/5e464b44e0a47.png" style="width: 233px;"></p>

Пікірлер(0)