Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы
География
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Физикалық география/Литосфера
Тақырып:
Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы
13.02.2020
81
1
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 7.3.1.1 -литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды |
Сабақтың мақсаты: | Литосфераның құрылысын біледі және заттық құрамын анықтай алады |
Тілдік мақсаттар: | <p>Оқушылар: литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтау үшін топпен жұмыс істейді (айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары) дамытады. </p><p> Пән бойынша сөздер мен терминдер: Литосфера, астеносфера, магмалық, шөгінді, метаморфтық, материктік, мұхиттық, жер қыртысы. </p><p> Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер (айтылым және жазылым дағдылары) Жер қыртысының түрлерін сипаттаңыз. Материктік және мұхиттық жер қыртысының үқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтаңыз. </p> |
Күтілетін нәтиже: | Литосфераның құрылысын біледі және заттық құрамын анықтайды |
Бағалау критерийлері: | <p>Барлық оқушылар - «Литосфера» ұғымын түсіндіреді </p><p> Көпшілігі - Литосфераның құрылымын сипаттау. </p><p> Кейбір оқушылар - Литосфераның заттық құрамы графикалық түрде бейнелу,таралу ерекшеліктерін көрсету </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Оқушылар бойындағы жауапкершілік; коллаборативті орта құруға атсалысу; шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау құндылықтарын қалыптастыру |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Интербелсенді тақта, интернеттен бейнефильм. |
Пәнаралық байланыс: | Биология, Химия |
Бастапқы білім: | 6-сынып, Физикалық география курсынан "Литосфера" тақырыбына қатысты алған білімдері |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5 минут) |
<p><b>Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Сыйлықтар» </b></p><p><i> Мақсаты:</i> оқушылардың бір-біріне сыйлық сыйлау арқылы өздерінің басқаға деген жылылық, сенімділік сезімдерін білдіріп, жақсы көңіл-күй сыйлайды. </p><p><b> Топқа бөлу. "Мозайка" әдісі.</b> Оқушыларға қағаз қималарын таратып, оларды біріктіру арқылы екі топқа бөлінеді. </p> | Стикерлер, суреттер, қағаз қималары |
Сабақтың ортасы (30 минут) |
<p><b>Тақырыпты ашу. </b></p><p> Оқушыларға «Жердің құрылысы» атты бейнеролик ұсыну.</p><p>Мұғалімнің тақырып төңірегінде қойған сұрақтары арқылы жаңа тақырыпты болжайды.</p><ul><li>Сіздер бейнероликте не байқадыңыз?</li><li>Жердің құрылымы қандай қабаттардан тұрады? </li></ul><p> Мұғалім оқушыларға сұрақтар қою арқылы, оқу мақсаттарын анықтауға жетелейді. </p><p><b> 1-тапсырма. Топтық жұмыс. "Айналмалы бекеттер" әдісі. </b></p><p> Берілген тапсырмада оқушылардың білу және түсіну дағдыларын қалыптастырады. <i>Мақсаты: </i>оқушылардың өзгелердің идеясына сүйеніп, мәселені толығымен қамтуын көздейді, сондай-ақ олардың белсенді болып, жылдам қозғалуын талап етеді, осы орайда іс-әрекеттік тәсіл жүзеге асады. </p><p><b> Бағалау: “Бағдаршам” әдісі. Топтық бағалау </b></p><p><i> Мақсаты:</i> жаңа тақырыпты түсіну деңгейін анықтау. </p><p><br></p><p><b> 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Венн диаграммасы </b></p><p> Мұхиттық және материктік жер қыртысының ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтаңыз. </p><p>Бұл жұмыста оқушылар мұхиттық жер қыртысы мен материктік жер қыртысының ортақ ұқсастықтарын анықтайды. Алдыңғы тапсырмада жұмыс жасаған білімдерін қолдана алады. Жазылым дағдысы жүзеге асады. </p><p><i> Мақсаты:</i> Кейбір оқушылардың жеке психикалық ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескеріп,оқу үдерісін дараландыру мақсатында тұлғаға бағдарланған тәсілді қолдану. <b>Бағалау: “Бес саусақ” әдісі. Өзара бағалау</b> </p><p><i> Мақсаты: </i>оқу мақсаттарына жеткендігін немесе ілгерілеуінің деңгейін қадағалау </p><p><br></p><p><b> 3-тапсырма. "Қызықты карта":</b> Мұғалім оқушыларға атластарын ашып, жер қыртысында таралған элементтерді сонымен қатар тау жыныстары мен минералдарды қарастыруды ұсынады. Оқушылар оны топта талқылайды, осы арқылы қолдану дағдылары қалыптасады. </p><p><i> Мақсаты:</i> Бағдарламаға сәйкес географиялық номенклатура мен нақты картографиялық түсініктерді білу арқылы картамен жұмыс барысында өз білімдерін қолданады. </p><p><b> Бағалау: “Белгілер” әдісі Топтық бағалау</b> </p><p><i> Мақсаты:</i> оқудағы қиындықтарды анықтау арқылы кері байланыс орнату </p><p><br></p><p><b> 4-тапсырма. Саралап оқыту тәсілі. </b>Оқушылардың қабілеттеріне қарай тапсырма үсыну. • Барлық оқушылар – “Жердің ішкі құрылысы” және “Жердің сыртқы қабықтарын” ажырата алады.</p><p> • Көпшілігі – Жер қыртысының түрлерін анықтай алады ұқсастықтары мен айырмашылықтарын айқындайды. </p><p> • Кейбір оқушылар – Жер қыртысының заттық құрамының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелей алады, оны түсіндіреді және картадан таралу ерекшеліктерін көрсетеді. <i>Мақсаты: </i>оқушылардың топта жұмыс жасай алу және жеке тұлғалық ерекшеліктерін ескере отырып тапсырма құрастырамын </p><p><b> Бағалау: </b></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><b>Бағалау критерий</b></td><td><b>Дескриптор</b></td><td><br></td></tr><tr><td>1.«Литосфера» ұғымын түсіндіру</td><td><p>1.Жердің ішкі құрылысына сипаттама береді</p><p>2.Жердің сыртқы қабықтарын анықтайды</p></td><td><br></td></tr><tr><td>2.Литосфераның құрылымын сипаттау</td><td><p>1.Материктік жер қыртысына сипаттама береді, </p><p>2.Мұхиттық жер қыртысына сипаттама береді</p></td><td><br></td></tr><tr><td> 3. Литосфераның заттық құрамы графикалық түрде бейнелу,таралу ерекшеліктерін көрсету</td><td><p>1.Минералдарға сипаттама беру </p><p>2.Тау жыныстарына сипаттама беру </p><p>3.Минералдар мен тау жыныстарына графикалық түрде бейнелеу </p><p>4.Минералдар мен тау жыныстарының таралу ерекшеліктерін картадан көрсету. </p></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><b><br></b> </p><p> </p> | <p>Жердің құрылымы https://www.youtube.com/watch?v=VGjBpUobsCc /3 минуттық көрсеті Атлас «Материктік жер қыртысы» және «Мұхиттық жер қыртысыhttps://www.youtube.com/watch?v=k5jCt4uxtEo альтернатив ретінде /2 минуттық көрсетілім/ </p><p>А3 парағы, түрлі-түсті маркерлер</p> |
Сабақтың соңы (3 минут) |
<p>"Бір қызықты мәлімет" әдісі</p><p>Әрбір оқушы осы тақырып төңірегінде есінде қалған, бірақ басқа оқушылармен қайталанбайтын бір түйін ойын айтады.</p> | |
Рефлексия (2 минут) |
<p><span style="font-weight: bolder;">Кері байланыс – “Пирамида” әдісі</span> бойынша жүзеге асады.</p><p><i>Мақсаты: </i>оқушы өзінің қалай үйренгендігін (үйренудің қадамдарын, әдіс-тәсілдерін) талдап, оларды түсінуге тырысады, өзінің атқарған әрекеттерін зерделеп, олардың берген нәтижелерін нақтылайды, оларды қалайша жақсарту болатындығы туралы ойланады. </p> |
Пікірлер(0)