Жансыз табиғатта жүретін үдерістердің себептері мен салдары

Болғанбай Ғалымжан Игиликулы
Болғанбай Ғалымжан Игиликулы
Ақтөбе
Ақтөбе
Енбекшинская школа-сад
Жаратылыстану
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер
Тақырып:

Жансыз табиғатта жүретін үдерістердің себептері мен салдары

13.02.2020
40
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 5.4.1.2 өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын анықтап түсіндіру
Сабақтың мақсаты: <p>• Барлығы.</p><p> • Өлі табиғатта жүретін үдерістердің себеп –салдарын біледі</p><p> • Көпшілігі. </p><p> • Өлі организмдердің тірі организмдерден айырмашылығын сипаттай алады </p><p> • Кейбірі. </p><p> • Өлі табиғатта өспейтін, көбеймейтін, қоректенбейтін,тыныс алмайтын заттардың деңгейлерін мысалмен түсіндіреді.&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Қазақша&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Орысша&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Ағылшынша</p><p> Жасуша&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; клетка&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Сell </p><p> Зат алмасу&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;метаболизм&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Substance exchange</p><p>Көбею&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;увеличить&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Increase </p><p> Тірі организм&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Живой организм&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Organized organism&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p>Білу.</p><p> Өлі табиғаттың тірі табиғата тіршілік ортасы болатынын біледі.</p><p> Түсіну.</p><p>Өлі ағзалардың тек материал (жансыз зат ) ретінде тіршілікте құрлыс заттарға пайдасы бар екенін түсіну.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Сыни тұрғысынан ойлау, өмір бойы оқуға дайын болу
Пәнаралық байланыс:
Бастапқы білім: 5.4.1.1. -өлі табиғатта болатын үдерістерді атау

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин)

<p>1. Ұйымдастыру кезеңі.&nbsp;</p><p> 2. Өткен тақырыпты еске түсіру.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Оқушыларға өзін сынап көру тапсырмалары беріліді беріледі , слайдта бірнеше суреттер беріледі , оқушылар тірі ағзаны ажыратады. және себебін түсіндіреді.</b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e44cb130e70e/images/5e44cc389d337.png" style="width: 98px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e44cb130e70e/images/5e44cc4a0b9a8.png" style="width: 135px;"><b><br></b></p><p>1.Суретте не берілген кім айтады? </p><p> 2.Қандай айырмашылығы бар?</p><p> 3.Өлі ағзалардың өзіндік ерекшеліктері қандай? Тірі организімдердің зат алмасу туралы өз ойларын айта алады&nbsp;<b>&nbsp;</b></p><p>Кері байланыс:</p><p> Топтық жұмыс&nbsp;&nbsp;</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e44cb130e70e/images/5e44cc30ac7b6.png" style="width: 98px;"><br></p>

Сабақтың ортасы

(20 мин)

<p>Оқушылар шағын екі топқа бөлінеді , топқа бөлінген оқушыларға тірі организімдерге қандай қасиеттер тән екендігі тапсырмаға беріледі , топтар бірігіп кем дегенде 4 түрлі барлық тірі организімдерге тән қандай қасиеттер бар екендігін зерттеп ойларын ортаға салады. Топтар тапсырманы орындауға 5 мин уақыт беріледі , ойларын жеткізуге 3 мин уақыт беріледі.</p><p><br></p><p>3. Балалардың жауаптары негізінде сабақ бөлімі қысқаша түсіндіріледі&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>4. Жұптық жұмыс (әдіс - тәсілдер) Оқушылар жұбына суреттер таратылып беріледі , оқушылар өздерінің түсініктеріне сүйене отырып тірі организім деңгейлерін ретімен орналастырады. Жұптардың жұмысы тексеріліп , тақтада бір жұп өз жұмыстарын көрсетіп себебін түсіндіреді , критерий арқылы жұптардың жұмысы бағаланады , тақтада тапсырманың дұрыс реттілігі көрсетіледі.</p><p>5. Балалар жауабы негізінде сабақ түсіндіріледі&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(10 мин)

<p>Тапсырма 1 </p><p> Жеке жұмыс </p><p> Төмендегі берілген сөйлемді оқып тірі организім қасиетіне сәйкес келетін келмейтінін анықтаңыз. </p><p> 1) Барлық тірі организімдердің құрамында кездесетін химиялық элементтер ұқсас болады. </p><p> 2) Тек адамдар ғана жасушадан тұрады. </p><p> 3) Барлық тірі организімдер өзінен кейін өзі тектес ұрпақ қалдырады. </p><p> 4) Өсімдіктерде зат алмасу жүрмейді . 5) Өсімдіктер сыртқы тітіркендіргішке жауап бермейді.&nbsp;&nbsp;</p><p>Тапсырма 2 </p><p> Тірі организім құрлым деңгейлерін жоғарыдан төменге қарай орналастырыңыз. Биосфералық деңгей --------................ ................ ................ ................ ............ .................&nbsp;&nbsp;</p>

Пікірлер(0)