Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары.
География
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Литосфера
Тақырып:
Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары.
13.02.2020
63
1
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 9.3.1.4. Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды |
Сабақтың мақсаты: | <p>1. Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды </p><p> 2. Қазақстанда пайдалы қазбаларын таралу аймағына байланысты картадан көрсетіп жіктей алады </p><p> 3. Қазақстандағы минералды ресурстардың маңыздылығына өзіндік баға бере алады </p> |
Тілдік мақсаттар: | Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Оқылым: мәтінді оқи отырып минералды ресурстар жөнінде мәлімет алады. Тыңдалым: топтық жұмыс барысында оқушылар бір-бірінің пікірлерін тыңдайды, пікір алмасады. Aйтылым-жазылым бойынша ұсыныстар: минералды ресурстарының атауын дәптерге жазу кесте құру, постер жасап оқушыларға таныстырады. Арнайы пәндік лексика мен терминалогия: платформа, фундаментті, лагуна Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер мен фразалар: Сендер шөгінді пайдалы қазбалардың әдетте платформалардың …………… жиналатынын білесіңдер. Менің ойымша мыс пен полиметал рудаларының хромиттің, алтынның кен орындары................. облыстарда орналасқан. |
Бағалау критерийлері: | <p>- Қазақстандағы минералды ресурстарының таралуы заңдылықтарын біледі; </p><p> - Минералды ресурстардың таралу аймақтарын жіктейді .</p><p> - Қазақстандағы минералды ресурстардың маңыздылығына өзіндік баға береді </p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Бейнежазба көрсету, суреттер, карта. |
Пәнаралық байланыс: | Физика-магма жер қойнауынан қысым арқылы көтеріліп, әртүрлі тереңдіктегі тау жыныстарының арасында суыны, қатуы. Химия- әрбір металдың өзіндік балқу (қату), температурасы бар.Мыс пен полиметалл рудаларының, хромиттің кен орындары ежелгі қатпарлы облыстарда орналасқан. Биология- жанғыш пайдалы қазбалар таяз теңіздердің жағалау аймақтары мен құрлықтың көлді батпақты жағдайларында өсімдіктер мен жануарлар қалдықтарынан пайда болған. |
Бастапқы білім: | Тау жыныстары мен минералдарды түрлі белгілері бойынша жіктейді, және тау жыныстары мен минералдарды қалыптасу заңдылықтарына байланысты талдау жасайды. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (2-8 мин) |
<p>I. Психологиялық ахуал қалыптастыру.</p><p> Пайдалы қазбаларды қатыстыра отырып өз-өзін сипаттайды .</p><p> (Мысалы Темірдей қаттымын, алтындай - көңілім жарқын , мыстай -мінезім жұмсақ, мұнайдай бағалымын )</p><p> Топқа бөлу. (алтын, күміс) Оқушылар стикерге жазылған сөздері алу арқылы топтасады Тақырыпты ашу мақсатында -Қазақстанда қандай пайдалы қазбалардың қорлары көп? -Еліміздің шығысында қандай пайдалы қазбалар бар? -Минералды ресурстарды қалай тиімді пайдалануға болады? Оқушыларға «Минералды ресурстарды тиімді пайдалану» видео жазба көрсетіледі: Болжау стратегиясы «Ой қозғау » - Не көрдік? -Не түсіндік? - Қандай ой түйдіңіздер? Дескриптор -Оқушылар елімізде қандай минералды қазба байлықтар бар екенін ұғынады. -Пайдалы қазбаларды тиімді пайдалануды үйренеді. -Еліміздегі минералды ресурстардың даму болашағын болжайды. ТЖ.«Мағынаны тану» -Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары тақырыбымен танысады. 1-тапсырма «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі (мәтіннен оқып, постермен жұмыс жасайды) 1 -топ .Қатпарлану аймақтарындағы пайдалы қазбалар 2- топ .Платформалардағы пайдалы қазбалар </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e44491a1c5e8/images/5e444d5bd399f.png" style="width: 415px;"></p><p>«Вeнн» диагрaммаcы</p><p><br></p><p> Венн диаграммасы арқылы Қазақстандағы минералды ресурстардың ерекшеліктерін талдайды. Бағалау критериі Дескриптор -Қазақстандағы минералды ресурстардың таралу заңдылықтарын анықтау -Қатпарлану аймақтарындағы пайдалы қазбаларды сипаттайды -Платформадағы пайдалы қазбалар түрлерін анықтайды -Қазақстандағы минералды ресурстардың ерекшеліктерін талдайды </p><p><br></p> | <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e44491a1c5e8/images/5e444d0e108f3.png" style="width: 89px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e44491a1c5e8/images/5e444d275911a.png" style="width: 64px;"></p><p>Қазақстан Ұлттық арнасы http://www.kaztrk.kz Минералды ресурстарды тиімді пайдалану қажет → Бүгін Астанада қазақ геологтары бас қосты http://kaztrk.kz/ . JOIN QUIZGROUP PARTNER PROGRAM: http://join.quizgroup.com/ . </p> |
Сабақтың ортасы (8 мин) |
<p>ЖЖ.- тапсырма. Картамен жұмыс Пайдалы қазбалардың таралу аймақтары. </p><p>а<img src="/uploads/lesson_plans/5e44491a1c5e8/images/5e444dd3ad57c.png" style="width: 378px;"></p><p>Пайдалы қазбалар Таралу аймағын анықтау Мұнай Темір Көмір Алтын Фосфор </p><p>Бағалау критериі Дескриптор -Қазақстандағы пайдалы қазбалардың ірі қорларын атап, картадан көрсету; - Ақтөбе, Атырау Маңғыстау мұнай кен орнынын анықтайды -Сокольов –Сарыбай темір кен орынын анықтайды - Қарағанды көмір таралу аймағын анықтайды -Жетіқара Павладар алтын кен орнын анықтайды -Қаратау фосфор кен орынын анықтайды ЖЖ.3- тапсырма . «Бір минуттық эссе» Қазақстанның жер қойнауының байлықтары бүгіні,ертеңі тақырыбында эссе жұмысы Бағалау критерий Дескриптор - Қазақстандағы минералды ресурстардың маңыздылығына өзіндік баға береді. -Қазақстанның жер қойнауының байлықтары бүгінін сипаттайды. -Қазақстанның жер қойнауының байлықтарының болашағына баға береді. </p> | <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e44491a1c5e8/images/5e444e6b6719e.png" style="width: 122px;"></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e44491a1c5e8/images/5e444e799b9b1.png" style="width: 117px;"><br></p><p><br></p> |
Сабақтың соңы (5 мин) |
<p>Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі. Оқушылар параққа әрқайсысы қолының ізін салады. Осы әдіс арқылы кері байланыс жасайды. (Оқушылар бір-бірімен сұхбат жасайды) </p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e44491a1c5e8/images/5e444e9b30a44.png" style="width: 357px;"><br></p> | |
Рефлексия (5 мин) |
<p>Жетістіктер баспалдағы </p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e44491a1c5e8/images/5e444ed4c03b1.png" style="width: 377px;"><br></p> | Кері байланыс парағы. «Жетістік» баспалдағы |
Пікірлер(0)