Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері

ГАППАРОВ ЖАХОНГИР АБДРАЗАКОВИЧ
ГАППАРОВ ЖАХОНГИР АБДРАЗАКОВИЧ
Қостанай облысы
Қостанай қ.
КГУ «Специализированная школа-лицей-интернат информационных технологий «Озат»
Физика
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Тербелістер және толқындар
Тақырып:

Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері

12.02.2020
250
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру; 9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу  
Сабақтың мақсаты: <p>Тербелістің пайда болуының негізгі шарттарын біледі </p><p> </p><p><br></p><p>Математикалық және серіппелі маятниктің тербеліс шарттарын біледі және формуланы есептер шығаруда қолданады. Маятниктер арқылы тербелістің тәуелді шамаларын түсіндіреді </p><p><br></p><p> Формуланы есепетер шығару мен қатар практикада талдап құрал-жабдықтар арқылы талдай алады&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Диалогқа арналған тапсырмалар:</p><p>Математикалық маятниктің периоды&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; тәуелді болмайды. </p><p> Математикалық маятниктің периоды&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;тәуелді болады. </p><p> Серіппелі маятниктің периоды&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; тәуелді болады. </p><p> Серіппелі маятниктің периоды жүктің&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; тура пропорциянал.</p><p> Серіппелі маятниктің периоды жүктің&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;кері пропорциянал.&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p>Маятник сипаттамалырын біледі және түсіндіре алады</p><p>Маятник сипаттамаларын қолдана отрыпы тербеліс процессін талдай алады</p><p>Тербелістің жүру процессін және физикалық шамалар арасындағы байланысты көрсете алады</p>
Бағалау критерийлері: <p>Математикалық және серіппелі маятниктің формуласын талдайды </p><p> Математикалық және серіппелі маятникпен жұмыс жасайды&nbsp;&nbsp;</p><p>Формуланы құрал-жабдықтың көмегімен түсіндіре алады</p><p>Маятник түріне байланысты тербеліс периодының тәуелділігін көрсетеді</p>
Құндылықтарды дарыту: <p>Топтық жұмыс арқылы ынтымақтастыққа;</p><p>Практикалық жүмыс арқылы пәнге деген қызығушылығын арттыра отыра мәңгі білім алуға баулу;</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p>QR код арқылы интернет желісін пайдалану</p><p>Есептер шығару барысында арнайы экранды пайдалану</p><p>Білімленд ресурсын пайдалану барысындағы АКТ</p><p><br></p>
Пәнаралық байланыс: <p>География: Толқындар, Жер сілкіністері</p><p>Математика: Формуланы түрлендіру барысында Пропорция және графикпен жұмыс барысында Синусоиданы қолдану</p><p><br></p>
Бастапқы білім: Тербелістер. Тербелмелі қозғалыс

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(6 минут)

<p>Оқушыларды 4 топқа үйлестіру. Саныпқа кірерде оқушылар жасырылған нөмір таңдап, сол нөмір белгіленген топқа отырады. Бұл сабақ барысында уақытты үнемдеуге көмек береді.</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>1</td><td>2</td><td>3</td><td>4</td></tr></tbody></table><p><b><u>Үй тапсырмасы мен өткен сабақ тақырыбын тексеру сұрақтары(2-минут)</u></b></p><p> Тербеліс периоды дегеніміз не? </p><p> Тербеліс жиілігі дегеніміз не? </p><p> Тербеліс амплитудасы дегеніміз не? </p><p> Өшетін тербеліс дегеніміз не? </p><p> Тербеліс дегеніміз не? </p><p> Ығысу дегеніміз не?&nbsp;&nbsp;</p><p><b><u>Өткен тақырыпты бекіту тапсырмасы: оқушылар код арқылы тапсырманы орындайды.(2 минут)</u></b></p><p><b>Бағалау критерииі:</b>Тербелістің негізгі қасиеттерін біледі</p><p><b> Дескриптор: </b>Тербелістің физикалық көрінісі мен формуласын сипаттайды </p><p><b> Бағалау: </b>Электронды дұрыс жауаппен салыстыру Мұғалімнің ауызша бағалауы </p><p><b> Орындау уақыты: 6</b>&nbsp;минут</p> <p><a href="https://learningapps.org/display?v=pgh4tma9a20" target="_blank">https://learningapps.org/display?v=pgh4tma9a20</a>&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e42e00a0abff/images/5e42e2c33de1c.png" style="width: 151px;"><br></p>

Сабақтың ортасы

(34 минут)

<p>Білімленд тапсырмалары. Сабақты білімлен сайтындағы түсініктемелер мен тапсырмалар арқылы бастаймыз. (10 минут)</p><p><br></p><p><b>Оқулықпен жұмыс: Топтар өз тақырыпшалары арқылы жұмыс жасайды. Топта әр оқушыға өзара роль бөлінеді</b></p><p>1-3-топ Математикалық маятник </p><p> 2-4-топ: Серіппелі маятник&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Түсіндіру процессінде әр топтың өз қызметі келесідей.</b></p><p> 1-топ Математикалық маятник (есеп) </p><p> 2-топ Серіппелі маятник (құрал-жабдық)</p><p> 3-топ Математикалық маятник(құрал-жабдық)</p><p> 4-топ Серіппелі маятник(есеп)&nbsp;&nbsp;</p><p>түсіндіру уақыты 3 минут жалпы 12 минут.</p><p><br></p><p>Түсіндіру есептері: 1. Ұзындығы 1 метр болатын математикалық маятниктің тербеліс периодын есептеп шығарыңдар.</p><p>Қатаңдығы 12,3 Н/м серіппеге ілінген массасы 0,211 кг жүктің тербеліс периодын және жиілігін анықтаңдар.</p><p><br></p><p>Практиклық жұмыс: </p><p>1-3 топ. Штатив, жіп, секундомер, өлшеуіш таспа көмегімен жүйенің тербеліс периодын табу керек. </p><p> 2-4 топ. Штатив, серіппе, секундомер жүк көмегімен жүйенің тербеліс периодын табу керек.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>Бағалау кр.: Тәжірибе негізінде формуланы тексереді </p><p> Дескриптор: Қауіпсіздікті сақтау </p><p>Құралды дұрыс пайдалану </p><p> Формуланы түрлендіру </p><p> Периодты есептеу</p><p><b>Тербелісті уақыт пен тербеліс саны арқылы және Маятник көмегімен анықтай отыра нәтижелерді салыстыру керек</b></p><p> </p><p> Бағалау: Мұғалімнің ауызша бағалауы Орындау уақыты: 12 минут&nbsp;&nbsp;</p> <p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/mexanika/terbelister/lesson/matematikalyq-mayatnik" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/mexanika/terbelister/lesson/matematikalyq-mayatnik</a>&nbsp;</p><p><br></p><p>Штатив Серіппе Жіп Жүк&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(3 минут)

<p>Толықтыр. Тапсырма шамалар арасындағы байланысты көрсетуге бағытталған</p><p>Дескриптор: Тиісті физикалық түсініктемені жазады </p><p> Бағалаукр.: Формуладағы физикалық шамалардың байланысын көрсетеді </p><p><b> Бағалау: </b>Өзара</p><p> </p><p> </p><p><b>Жеке жұмыс </b></p><p><b> Орындау уақыты 3 минут&nbsp; </b></p><p>Математикалық маятниктің периоды&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; тәуелді болмайды. </p><p>Математикалық маятниктің периоды&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; тәуелді болады. </p><p> Серіппелі маятниктің периоды&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; тәуелді болады. </p><p> Серіппелі маятниктің периоды жүктің&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;тура пропорциянал. </p><p>Серіппелі маятниктің периоды&nbsp; жүктің&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;кері пропорциянал.&nbsp;&nbsp;</p>

Рефлексия

(3 минут)

Рефлексия: Бүгін мақсатқа қалай жеттім? Оқушылар сұрақты талдай отыра әр топтан 2 оқушыдан мақсатқа жету қадамдарын түсіндіреді

2-сабақ

(4 минут)

<p>Сергіту: Сабақ екі сағатқа негізделген болғандықтан екінші сабақ басында сергіту тапсырмалары беріледі Орындауға 4-минут.</p><p><br></p> <p><a href="https://learningapps.org/display?v=pqpv6562v20" target="_blank">https://learningapps.org/display?v=pqpv6562v20</a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e42e00a0abff/images/5e42e762a5b1a.png" style="width: 305px;"><br></p>

Есептер шығару

(25 минут)

<p>Жұптық жұмыс: </p><p>Есептер шығару </p><p> Орындау уақыты 10 минут </p><p> Ауысып тексеру уақыты 5 минут </p><p> 1. Қатаңдығы 9,22 Н/м серіппеге ілінген массасы 0,143 кг жүктің тербеліс периодын және жиілігін анықтаңдар. </p><p> 2. Қатаңдығы 250 Н/м серіппеге 16 с ішінде 20 тербеліс жасйтын жүктің масасын табыңдар. </p><p> 3. Серіппеде тербеліп тұрған жүк 8 с ішінде 32 тербеліс жасады. Тербелістің периодын және жиілігін анықтаңдар. </p><p> 4. Егер серіппеде ілулі тұрған жүктің массасы 100 г, ал серіппенің қатаңдығы 40 Н/м болса, онда оның тербеліс жиілігі неге тең? Дескриптор: Есептеу реттілігін сақтайды </p><p> Формулалық талдау </p><p> Есептеу жүргізу </p><p> Алынған нәтижелерге сәйкес нәтижені формуламен талдайды </p><p> Бағалау кр.: Формуланы есептер шығаруда қолданады </p><p> Бағалау: Өзара – салыстыру </p><p><b>4-топтан бір-бірден оқушыларды тақтаға есепке шығады. Оқушылар осы негізде өз есептерін қайта тексереді. Орындау және тексеру уақыты 5 минут.&nbsp;&nbsp;</b></p><p><b><br></b></p><p><b>Кітап есептерімен жұмыс. Жеке жұмыс - өз өзін тексері үшін</b></p><p><b>25-жаттығу 1-3 есеп. 5 минут.</b></p>

Кестемен жұмыс

(5 минут)

<p>«Кестемен жұмыс» </p><p> Жеке жұмыс </p><p> Орындау уақыты 5-минут </p><p>Бағалау кр.: формулаларды біледі </p><p> Дескриптор: шамалардың белгіленуін көрсетеді</p><p> Негізгі формуланы көрсетеді </p><p> Формуланы түрлендіреді&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e42e00a0abff/images/5e42eaaa4138b.png" style="width: 253px;"><br></p>

Пікірлер(0)