Жол- көлік оқиғалары

Муканова Анар Кажыгалиевна
Муканова Анар Кажыгалиевна
Батыс Қазақстан облысы
Қаратөбе а.
КГУ «Каратобинская школа-гимназия»
Қазақ тілі мен әдебиеті
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Көлік және жол белгілері
Тақырып:

Жол- көлік оқиғалары

11.02.2020
517
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>5 Т/А4 Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. </p><p> 5 Т/А 5 Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>- Тірек сөздерді қатыстырып негізгі ойды анықтайды, сұрақтарға жауап береді.</p><p> - Мәтін мазмұнындағы көтерілген мәселе бойынша сұрақтарға жауап беріп, өз ойын білдіре алады </p><p> - Мәтін бойынша өз ойын өмірмен байланыстырып айта алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Оқушылар орындай алады: орфоэпиялық нормаларды сақтай отырып, сұрақтарға жауап береді. </p><p> Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жол белгілері, жол ережесі, бағдаршам, көлік </p><p> Талқылауға арналған сұрақтар: - Жол-көлік оқиғалары не себепті болады? -Жол-көлік оқиғаларын болдырмау үшін не істеу керек?&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. Тыңдалған мәтін негізінде сұрақтарға жауап береді. Мәтінді өмірмен байланыстыра отырып, өз ойын білдіреді&nbsp;&nbsp;
Бағалау критерийлері: <p>Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. </p><p> Тыңдалған мәтін негізінде сұрақтарға жауап береді. </p><p> Мәтінді өмірмен байланыстыра отырып, өз ойын білдіреді&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Қазақстандық патриотизм және жалпыға бірдей еңбек қоғамы мен өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Bilim Land,интерактивтік тақта арқылы бейнематериал, таныстырылым тамашалау
Пәнаралық байланыс: «Көлік және жол белгілері» бөлімі ғылымға кіріспе, бейнелеу өнері.
Бастапқы білім: Жол белгілерін біледі, мәтіннен тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтай алады, өз ойын білдіреді

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(3)

Ширату: Қызыл көзі жанғанда, Қалт тоқтай қал қозғалма. Сары көзі жанғанда, Назар салып қара алға. Жасыл көзі жанғанда, Алға қарай адымда. Бағдаршам түстері арқылы топқа бөлемін. Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады. Тыңдалым және айтылым алдындағы тапсырма. С Сөзжұмбақ шешу арқылы тақырыпты болжатамын. Сөзжұмбақ шешу 1.Көлік жүргізу үшін адам мүшесінің қайсысы маңызды? 2.Адамға ең қымбат? 3.Тыйым салынған белгі қандай түспен боялады? 4.Көлік жүргізушісі назар аударатын нәрсе? 5.Көлік маркасы? Дескриптор: - Сөзжұмбақты шеше алады. - Тақырыпты болжай алады. Саралау жұмысы: сөздің бастапқы бір әрпін айтамын . ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын.&nbsp;&nbsp;

Сабақтың ортасы

(30)

Тыңдалым және айтылым кезіндегі тапсырма. ЖЖ 1-тапсырма Жұмыс түрі: Жол белгілері мен ережелерін сәйкестендір. Дескриптор: - жол белгілерін біледі. - ережелерін сәйкестендіре алады. Саралау жұмысы: жол ережесі мен белгілері сәйкестендірілген топшама беру. ҚБ «Мадақтау» әдісі арқылы бағалаймын. 2-тапсырма Жұмыс түрі: ТЖ «Стоп-кадр» әдісі бойынша бейнежазба көрсетемін. Бейнежазбадағы негізгі ойды «балық қаңқасы» әдісі арқылы анықтаңыз. Жетекші сұрақ: - Не себепті жол көлік оқиғасы болған? - Жол ережесін білу қаншалықты маңызды? Дескриптор: - Негізгі ойды анықтай алады. - Жетекші сұрақтарға жауап бере алады. Саралау жұмысы: жол – көлік оқиғасының себептері жазылған парақша ұсынамын. ҚБ Геометриялық фигуралар арқылы бағалаймын. 3-тапсырма. Жұмыс түрі ТЖ Тірек сөздер беремін. Берілген тірек сөздерді «тұжырым картасына» салып сөйлем құра Дескриптор: -Сөйлем құрай алады. -Өз ойын жеткізе алады. Саралау жұмысы: сөз тіркестерін беру ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен топтар бір-бірін бағалайды. 4-тапсырма Жұмыс түрі ЖЖ «Фасоль қапшығы» әдісі арқылы мектептен уйге дейінгі жол белгілерін айт. Дескриптор: -жол белгілерін біледі. -өз ойын дәлелдеп айта алады. Саралау: жол белгілерін көрсету. ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын.&nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Сәйкестендіру кестесі https://www.youtube.com/watch? v=WVHHC_AMUJ8 «Тұжырым» картасы&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;

Сабақтың соңы

(7)

Тыңдалым және айтылымнан кейінгі тапсырма: «Бес қадам» әдісі. -Жол –көлік оқиғаларын болдырмау үшін не істеу керек? Дескриптор: - Өз ойын анық жеткізе алады - қойылған сұраққа жауап береді. ҚБ «от шашу» әдісімен бағалаймын.&nbsp;&nbsp;

Рефлексия

Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын. Кері байланыс. Мен өз бетіммен орындай алдым. Мен кедергіге тап болдым. Үйге тапсырма: Анықтамалық әдебиеттерден жол ережелеріне қосымша ақпарат табу.Сол бойынша эссе жаз.&nbsp;&nbsp;

Файлдар:

Файлды ару Жол- көлік оқиғалары

Пікірлер(0)