Ежелгі Қазақстан

Бекенбаева Арайлым Нурлыбаевна
Бекенбаева Арайлым Нурлыбаевна
Актобе
Актобе
Шубаркудукская СШ №3
Қазақстан тарихы
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
VI - IX ғасырлардағы Қазақстан
Тақырып:

Ежелгі Қазақстан

11.02.2020
160
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): Қола дәуірімен салыстырғанда темір дәуіріндегі адамдардың діни түсініктерінде қандай өзгерістер болғанын түсіндіру. «Аң стилі» мен полихром стильдердің ерекшеліктерін салыстыру.  
Сабақтың мақсаты: Темір дәуіріндегі адамдардың діни түсініктерінде қандай өзгерістер болғанын атап бере алады. Қола дәуірімен салыстырғанда темір дәуіріндегі адамдардың діни түсініктерінде қандай өзгерістер болғанын түсіндіре алады, Топпен немесе жұп болып жұмыс істей алады.  
Тілдік мақсаттар: Оқушылардың мұғаліммен амандасуы. Сабақ өткізуге қолайлы психологиялық ахуал жасау «Сәлеметсіңдер ме!» деп амандасуы Оқушылар мыналарды айтып, өздерінің парталасының бас бармағынан бастап сұқ саусағымен нұсқап көрсетеді: 1.Тілеймін (бас бармағын көрсетеді): 2.Жетістік (сұқ саусағымен): 3.Үлкен (ортанғы саусағымен): 4. Бәрінде (шылдыр шүмекпен): 5.Барлық жерде (шынашақпен): 6.Сәлеметсіңдер ме! (бүкіл алақанымен).  
Күтілетін нәтиже: Темір дәуіріндегі адамдардың діни түсініктерінде қандай өзгерістер болғанын атап бере алады. Қола дәуірімен салыстырғанда темір дәуіріндегі адамдардың діни түсініктерінде қандай өзгерістер болғанын түсіндіре алады, Топпен немесе жұп болып жұмыс істей алады.  
Құндылықтарды дарыту:     Дереккөздері
АКТ-ны қолдану дағдылары: Жаңа материалды меңгеру кезеңі Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма. Дидактикалық материалдардағы тапсырма. Интернет ресурстарын және басқа да дереккөздерін пайдалана отырып, ұғымдардың анықтамасын тауып жазыңдар: Тотемизм- Фетишизм- «Аң стилі»- Көп түсті (полихром) стилі- 2-тапсырма. Мұғалім оқушыларға 17-18 параграфты оқуға және мына сұраққа жауап беруге береді: Қола дәуірімен салыстырғанда темір дәуіріндегі адамдардың діни түсініктерінде қандай өзгерістер болды? 3-тапсырма. Дидактикалық материалдардағы тапсырма. Интернет ресурстарын және басқа да дереккөздерін пайдалана отырып, ұғымдардың анықтамасына мағлұмат беру. Рухани мәдениет. Материалдық мәдениет. Мәңгілік өмір сүру идеясы,өлім мен өмір арасындағы күрес.  
Пәнаралық байланыс: Дүниежүзі тарихы,Қазақ әдебиеті
Бастапқы білім: Оқушылардың мұғаліммен амандасуы. Сабақ өткізуге қолайлы психологиялық ахуал жасау «Сәлеметсіңдер ме!» деп амандасуы Оқушылар мыналарды айтып, өздерінің парталасының бас бармағынан бастап сұқ саусағымен нұсқап көрсетеді: 1.Тілеймін (бас бармағын көрсетеді): 2.Жетістік (сұқ саусағымен): 3.Үлкен (ортанғы саусағымен): 4. Бәрінде (шылдыр шүмекпен): 5.Барлық жерде (шынашақпен): 6.Сәлеметсіңдер ме! (бүкіл алақанымен).  

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

Оқушылардың мұғаліммен амандасуы. Сабақ өткізуге қолайлы психологиялық ахуал жасау «Сәлеметсіңдер ме!» деп амандасуы Оқушылар мыналарды айтып, өздерінің парталасының бас бармағынан бастап сұқ саусағымен нұсқап көрсетеді: 1.Тілеймін (бас бармағын көрсетеді): 2.Жетістік (сұқ саусағымен): 3.Үлкен (ортанғы саусағымен): 4. Бәрінде (шылдыр шүмекпен): 5.Барлық жерде (шынашақпен): 6.Сәлеметсіңдер ме! (бүкіл алақанымен).   карта

Сабақтың ортасы

(30мин)

Оқушылардың өзіндік тәжірибесін өзектілендіру кезеңі Өтілген материалды қайталау «Күрделі» және «жеңіл» сұрақтар кестесі Жеңіл сұрақтарға бір сарынды жауаптар беріледі. Күрделі сұрақтар-бұлар әртүрлі жауаптарды қажет ететін қиын сұрақтар. Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсатын анықтап алу Мұғалім: Жаңа сабақ бастау Мәдениет деген не екені естеріңде бар ма? Мәдениетті қандай екі түрге бөлеміз? Материалдық мәдениетке нені жатқызамыз? Бүгінгі сабақта не туралы айтатынымызды білесіңдер ме? Сабағымыздың мақсаты не? Бұл мақсатқа жету үшін не істейміз? Видео.   карта

Сабақтың соңы

(3мин)

Жаңа материалды меңгеру кезеңі Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма. Дидактикалық материалдардағы тапсырма. Интернет ресурстарын және басқа да дереккөздерін пайдалана отырып, ұғымдардың анықтамасын тауып жазыңдар: Тотемизм- Фетишизм- «Аң стилі»- Көп түсті (полихром) стилі- 2-тапсырма. Мұғалім оқушыларға 17-18 параграфты оқуға және мына сұраққа жауап беруге береді: Қола дәуірімен салыстырғанда темір дәуіріндегі адамдардың діни түсініктерінде қандай өзгерістер болды? 3-тапсырма. Дидактикалық материалдардағы тапсырма. Интернет ресурстарын және басқа да дереккөздерін пайдалана отырып, ұғымдардың анықтамасына мағлұмат беру. Рухани мәдениет. Материалдық мәдениет. Мәңгілік өмір сүру идеясы,өлім мен өмір арасындағы күрес.   карта

Рефлексия

(2мин)

Сабақты қорытындылау. «Себетке толы қызғалдақ» түсіндім «қызыл» түсінбедім «жасыл» толық білгім келеді «сары»   карта

Пікірлер(0)