Зат есім

Алкуатова Айгул Шоферовна
Алкуатова Айгул Шоферовна
Ақтөбе
Шұбарқұдық
Шубаркудукская СШ №3
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
з-сынып
Бөлім:
Өнер
Тақырып:

Зат есім

10.02.2020
105
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін/стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін)/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу;  3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу.  
Сабақтың мақсаты: <p><b>Барлық оқушылар жасай алады:</b> &nbsp;&nbsp; Сөйлемнен зат есімді тауып, олардың түрлерін ажырата алады.</p><p>&nbsp; <b>Оқушылардың көбі жасай алады: &nbsp;</b>&nbsp; Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады.&nbsp;</p><p><b> Оқушылардың кейбірі жасай алады: </b>&nbsp;&nbsp; Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады. &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: Зат есім, сөз таптары, жалқы есім, жалпы есім
Күтілетін нәтиже: Зат есім ережесін біледі, жалқы есім мен жалпы есімді ажыратады
Бағалау критерийлері: <p>• Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, мəтінде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді.&nbsp; </p><p>• Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады.&nbsp; </p><p>•Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге, өз ойын дәлелдеуге және толық, жүйелі, түсінікті етіп айтуға, ойын жазбаша жеткізуге дағдыланады. &nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: <p>Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.&nbsp; </p><p>Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық. &nbsp;</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, қазақ тілі.
Бастапқы білім: 5-бөлім материалдары оқушылардың 2-сыныпта өткен «Сөз таптары», алдыңғы бөлімде қарастырылған «Сөз құрамы» тақырыптары бойынша игерген дағдылары мен білімдеріне негізделіп меңгертіледі.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(3 минут)

<p><b>Жаңа топ құру&nbsp;</b> Психологиялық ахуал қалыптастыру.&nbsp; </p><p>(Ұ) Оқушылар шеңбер құрып, өлеңді хормен айту арқылы&nbsp; бір-бірлерімен амандасады.&nbsp;</p><p> Қайырлы күн, күнім, далам, орманым,&nbsp;</p><p> Қайырлы күн, гүлім, құсым, көлдерім,&nbsp; </p><p>Қайырлы күн, өсімдіктер, жәндіктер,&nbsp;</p><p> Қайырлы күн, барша тіршілік иесі. &nbsp;</p><p><b> «Жалаулар»</b> арқылы топқа бөлінеді. </p><p>Оқушыларды&nbsp; қалаған жалауларын алып, 1,2,3 топтарға бөлініп отырады.&nbsp; </p><p><b>1-топ</b> «Бақыт жалаулары»&nbsp;</p><p><b> 2-топ</b> «Арман жалаулары»&nbsp; </p><p><b>3-топ</b> «Қуаныш жалаулары»&nbsp; </p><p>Жұмыс ережесін келісу &nbsp;&nbsp; </p><p>Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! &nbsp;&nbsp; </p><p>Уақытты үнемдейміз! &nbsp;&nbsp; </p><p>Нақты,дәл жауап береміз! &nbsp;&nbsp; </p><p>Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! &nbsp;&nbsp; </p><p>Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!&nbsp; </p><p>Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)&nbsp; </p><p>(Ө; Ж) <b>«Ойлан–жұптас–талқыла»</b> стратегиясы.&nbsp; </p><p>«ББҮ» кестесімен жұмыс.</p><p> Ә. Қастеев туралы не білетіндерін, не білгісі келетіндерін жазады.&nbsp; </p><p><b>ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.</b>&nbsp; Оқу мақсатын таныстыру&nbsp; Күтілетін нәтижені анықтау &nbsp;</p> Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. &nbsp;&nbsp; Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді&nbsp; кері байланыс орнату. &nbsp;&nbsp; Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары &nbsp;

Сабақтың ортасы

(30 минут)

<p><b>Ширату тапсырмасы.&nbsp;</b> Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда)&nbsp; 3.2.6.1 (Ө; Т; Қ) Мәтіндерді оқып, өзара салыстыру.&nbsp; </p><p>9-жаттығу. «Құмға салған сурет» және «Суретші ата» мәтіндерін оқып, өзара салыстырады.&nbsp; Мәтінде кімдер туралы айтылғанын анықтайды. Мәтіндерді көркем шығарма түрлеріне ажыратып, топта талқылайды. Мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын тауып, топта дәлелдейді.&nbsp; </p><p>(Ө; Ұ; Қ) Зат есімдерді тауып, жалқы және жалпы зат есімдерді ажырату.&nbsp; «Суретші ата» мәтінінен зат есімдерді тауып, қайсысы жалпы, қайсысы жалқы есім екенін ажыратып, анықтайды. Дәлелдеулер жасатылады. &nbsp; </p><p>3.4.2.3 (Ө; Ж; Қ) Мәтінді көшіріп жазу. Зат есімдерді табу.&nbsp;</p><p> 10-жаттығу. Мәтінді оқып, көшіріп жазады. Зат есімдерді тауып, олардың үстіне үлгі бойынша белгілеп жазады. </p><p>Жұппен жұмыс жасайды.&nbsp; Орындалған жұмысты өзара бағалау үшін мұғалімнің басшылығымен бір-бірінің жұмысын өзара тексеріп, қатені табу және түзету жұмыстарын жүргізеді.&nbsp;</p><p>Мүсін сөзінің айтылуы мен жазылуын салыстырады. &nbsp;&nbsp; </p><p>3.4.2.3 (МК; Ұ; Ө; Қ) Сызба бойынша ой қорыту жасау.&nbsp; </p><p>11-жаттығу. Сызбаға қарап, жалқы және жалпы есім туралы ой қорытындылары тұжырымдалады. </p><p>Оқулықта берілген әр сөздің қандай сұрақтарға жауап беріп тұрғанын анықтап, өз ойымен бөліседі. &nbsp;</p><p>&nbsp; (МК; Ұ) Орфографиялық сөздіктен сұрақ бойынша ақпарат табу, талдау жасау білігін бағалау.&nbsp; </p><p>Орфографиялық сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады. Экспонат сөзінің жазылуына назар аудартылады. Талдау жасалады.&nbsp; <b>Дескриптор: </b>&nbsp;  </p><p>Жаңа білімді меңгереді.&nbsp; </p><p> Диалогке қатысады; </p><p>мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады.&nbsp; </p><p> Өз ой қорытындысын оқулықтағы жаңа ақпаратпен салыстыра алады. </p><p>Кез келген жағдайда өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады.&nbsp; <b>ҚБ: Бас бармақ&nbsp; арқылы бір-бірін бағалау.&nbsp;</b> </p><p>Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау &nbsp;&nbsp;</p> Тапсырманы орындаған&nbsp; оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді&nbsp; кері байланыс орнату. &nbsp;&nbsp; Белсенді оқу тапсырмалары.&nbsp; Тапсырманы орындаған&nbsp; оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді&nbsp; кері байланыс орнату.

Сабақтың соңы

(4 минут)

<p><img style="width: 294px;" src="/uploads/lesson_plans/5e4116db10f62/images/5e411e4da2e15.png"><br></p> Тапсырманы орындаған&nbsp; оқушыны мадақтау,&nbsp; толықтыру жасау, тиімді&nbsp; кері байланыс орнату. &nbsp;&nbsp; Түрлі түсті&nbsp; суреттері бар&nbsp; журналдар,&nbsp; флипчарт, желім &nbsp; &nbsp;&nbsp; Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары&nbsp; арқылы білдіре алады. &nbsp;

Рефлексия

(3 минут)

<p><img style="width: 441px;" src="/uploads/lesson_plans/5e4116db10f62/images/5e411e7e0d708.png"><br></p> <br>

Пікірлер(0)