Ахмет Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңі

Әлиасқарова Мейрамкүл Қуанышбекқызы
Әлиасқарова Мейрамкүл Қуанышбекқызы
Қостанай
Қостанай
СШ 115
Қазақ әдебиеті
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Адамгершілік - асыл қасиет
Тақырып:

Ахмет Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңі

07.02.2020
85
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>5.1.2.1. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау</p><p>5.2.4.1. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар орындай алады: </p><p> Тапсырмаларды орындау арқылы өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашады;&nbsp;&nbsp;</p><p>Оқушылардың көпшілігі орындай алады: </p><p> өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтайды, өзіндік ойларын айтады;&nbsp;&nbsp;</p><p>Кейбір оқушылар орындай алады: өлең тақырыбы мен идеясын аша отырып, өмірмен байланыстырады, дәлелдер келтіреді, алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Оқушылар орындай алады: </p><p>Шығармадан алған әсерін көркем тілмен бере біледі; </p><p> Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Адамдық диқаншысы, еңбек, бейнет, зейнет </p><p> Талқылауға арналған сұрақтар: </p><p> 1. Ақын өлеңді неліктен «Адамдық диқаншысы» деп атады? 2. Диқаншы деген кімдер? 3. Диқаншы мен «Адамдық диқаншысы» өлеңінің арасында қандай байланыс бар?&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p>- Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтай алады; </p><p> - Тақырыпқа қатысты өзіндік ойларын айтады;</p><p> - Өлең идеясын өмірмен байланыстыра алады; </p><p> - Алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: «Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» атты тармағы сабақ барысында іске асырылады.
АКТ-ны қолдану дағдылары: АКТ-ның әдістерін тиімді пайдалану, білім беру мен тәрбиелеуде BilimLand ресурстарын ұтымды қолдана білу
Пәнаралық байланыс: тарих
Бастапқы білім: Ахмет Байтұрсынұлы өмірі мен шығармашылығы жайлы танысу.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Шаттық шеңбер» арқылы психологиялық ахуал туғызу. «Сендер білесіңдер, бірақ білмейсіңдер!» Мысалы: Сендер білесіңдер менің бұл сыныпта оқитынымды, бірақ білмейсіңдер өлең жазатынымды т.с.с.)

Сабақтың ортасы

(5- 30 мин)

<p>BilimLand ресурсы</p><p>Ахметтің өмірі мен шығармашылығын тыңдау.</p><p>&nbsp;</p><p> «Адамдық диқаншысы» өлеңін тыңдайды. Оқушылар шумақтарын кезектесіп оқиды</p><p>Ж/А. 1-тапсырма. </p><p> Өлеңді «Кубизм» әдісін қолдана отырып жан-жақты талдайды. </p><p> 1-топ: ТҮСІНУ. Автордың өлеңде айтқысы келген негізгі ойын түсіндіріп айтыңыз. </p><p> 2-топ: ҚОЛДАНУ. Қазіргі уақытта адамдық диқаншысы секілді қандай адамдарды білесіңдер? </p><p> 3-топ: ТАЛДАУ. «Адамдық диқаншысы» мен «Қыпшақ Сейітқұл» шығармаларын талдап, салыстырыңыз. </p><p> Дескриптор: Берілген өлеңді талдай алады; салыстыра алады; шынайы өмірмен байланыстыра алады. </p><p> ҚБ: «Шапалақ соғу» әдісі.&nbsp;</p><p> Сергіту сәті: (Жаттығу жасайды) </p><p> Орнымыздан тұрамыз, </p><p> Алақанды ұрамыз. </p><p> Бір отырып, бір тұрып, </p><p> Тез шынығып аламыз. </p><p>2-тапсырма. «Хат, өлең жазу» әдісі /imektep.kz/ Өлең мазмұнына сүйене отырып, өз әсерін сипаттап, әңгіме авторына хат не өлең жазу.</p><p> Мақсаты: Хат, өлең жазу барысында өзіндік пікірін білдіру. Кейіпкерлер өмірін шынайы өмірмен салыстыра алу. </p><p> Дескриптор.</p><p> 1) Өлең мазмұнына сүйене отырып, өз әсерін сипаттап, авторға хат жазады. </p><p> 2) Хат жазу барысында өзіндік пікірін білдіреді.</p><p>3) Ойын жинақтап, 1-2 шумақ өлең жазады. </p><p> 4) Кейіпкерлер өмірін шынайы өмірмен салыстыра алады. </p><p> ҚБ: «Бағалау сэндвичі». Жұпта оқушылар бір-бірінің хатын оқиды, дәптерлеріне кері байланыс жазады. (Маған .... ұнады, себебі ... . Енді/Келесі жолы ... жетілдіруге болады деген ойдамын. Сонымен қатар ... жақсы шыққан, себебі ... )</p><p>https://imektep.kz/kz/oz-oyin-bildiru&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p> <p>BilimLand ресурсы</p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/11-synyp/lesson/axmet-bajtursynovtyng-omiri-men-shyharmashylyhy" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/11-synyp/lesson/axmet-bajtursynovtyng-omiri-men-shyharmashylyhy</a></p><p><br></p><p><a href="https://www.youtube.com/watch?v=cl3lFflPuNY" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=cl3lFflPuNY</a></p><p><br></p><p><br></p><p><a href="https://imektep.kz/kz/olen-zhazu" target="_blank">https://imektep.kz/kz/olen-zhazu</a></p><p>&nbsp;</p><p>https://imektep.kz/kz/oz-oyin-bildiru</p><p>&nbsp; </p><p>&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(30-35мин)

<p>&nbsp;ЖИНАҚТАУ. «Адамдық диқаншысы – Ахаң» Bilimland.kz білім беру платформасын тыңдау. </p><p> “Бұл жауабы болса, онда сұрақ қандай болады?” әдісі арқылы әр топқа жауап сөз беріледі. Осы сөздерге сұрақ дайындайсыңдар? </p><p> Адамдықтың тұқымы. Диқаншы. Ақын. </p><p> 1. Өлеңдегі адамдық диқаншысы, адалдық нұрын себуші кім? </p><p> 2. Ақын кімге қызмет етуді қалайды? </p><p> 3. Адамның қандай қасиеттерін көрсетпек болған? </p><p> 4. «Жасық болмай, асық бол» дегенді қалай түсінесіңдер? </p><p> 5. Қазіргі қоғамға қандай қасиеттерге ие адамдар қажет? </p><p>Бекіту кезеңіндегі орындалатын тапсырмалар</p><p>https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/11-synyp/lesson/axmet-bajtursynovtyng-omiri-men-shyharmashylyhy сілтемесі арқылы, тапсырмалар мен тест жұмысымен қорытындылау.&nbsp;</p><p>Дарынды оқушылар үшін А.Байтұрсынов жайлы мына сілтемеден тест тапсырмасын орындау.</p><p>&nbsp;https://itest.kz/kz/test/542983076</p><p><br></p> <p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/11-synyp/lesson/axmet-bajtursynovtyng-omiri-men-shyharmashylyhy" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/11-synyp/lesson/axmet-bajtursynovtyng-omiri-men-shyharmashylyhy</a></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>https://itest.kz/kz/test/542983076</p><p><br></p>

Рефлексия

(35-40)

<p>Осы bilimland.kz білім беру сайтын қолданудың ерекшеліктеріне, тиімділігіне топтағы бірнеше оқушы «Бағдаршам» әдісі бойынша шағын кері байланыс жасайды, өз ойын білдіреді</p><p>Кері байланыс: Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы кері байланыс жүргізіледі. 1. Сабақтан алған әсерім... 2. Сабақта мен үйрендім... 3. Сабақта үйренгендерім өмірде қажет/қажет емес деп ойлаймын. Себебі... 4. Сабақта мен үшін ең қызықты болған… 5. Сабаққа қатысты ата-анаңа немесе достарыңа қандай мәлімет берер едің?&nbsp;&nbsp;</p>

Пікірлер(0)