Екі өрнектің қосыдысы мен айырымының формулалары

Бектурганова Аийда Сапархановна
Бектурганова Аийда Сапархановна
Шымкент
Шымкент
ЖОМ №59
Алгебра
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Қысқаша көбейту формулалары
Тақырып:

Екі өрнектің қосыдысы мен айырымының формулалары

07.02.2020
353
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 7.2.1.10 (a±b)^2=a^2±2ab+b^2 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;  
Сабақтың мақсаты: (a±b)^2=a^2±2ab+b^2 екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты формулаларын өздігінен дәлелдеу білігін мен дағдыларын қалыптастыру, формулаларды дұрыс оқу білу және олардың компоненттерін атау. Алынған формулаларды өрнектерді түрлендіруге қолдану.   
Тілдік мақсаттар: 1Оқушылар:  қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;  ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;  қысқаша көбейту формулаларына байланысты тапсырмалар орындалуын сәйкес терминология қолдану арқылы түсіндіреді. Лексика және терминология  қысқаша көбейту формулары;  екі өрнектің квадраттарының айырмасы;  екі өрнектің қосындысының квадраты;  екі еселенген көбейтінді;  үш еселенген көбейтінді;   
Күтілетін нәтиже: 1Оқушылар:  Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады; - Қысқаша көбейту формулаларын шығарады; - Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады;   
Бағалау критерийлері: 1Оқушылар:  Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады; - Қысқаша көбейту формулаларын шығарады; - Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады;   
Құндылықтарды дарыту: 1Құндылықтар: Оқушыларға есептерді шығару үшін шығармашыл болу керек, талап қоя білуі, жұппен жұмыста қолдау көрсете алуы керек. Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді. - Оқушы мен мұғалімнің әрбір мәселеде өз көзқарастарын білдіріп отыруы; - Құрмет: әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.  
АКТ-ны қолдану дағдылары: 1Интербелсенді тақтаны қолдану 
Пәнаралық байланыс: 1Геометрия,қазақ әдебиеті
Бастапқы білім: 1Бірмүшелер және көпмүшелермен амалдар орындай алу.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

11.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, топқа бөліп(квадраттар,формулалар,өрнектер деген үш топқа бөлемін),зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару. 2.«Ой қозғау» (ауызша) - Бірмүше және көпмүше дегеніміз не? - Бірмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз? - Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз? -Екі өрнектің квадраттарының айырымы және оның формуласы? Бағалау: мақтау Бағалау парақшасын таратып,қалай бағалау керектігін түсіндіремін. 3. Үй тапсырмасын тексеру: Оқушылар сағат тілі бағытымен дәптерлерін алмасып, тақтадағы дұрыс жауаппен бір-бірін тексереді; №31.14 Көбейтуді орындаңдар: (0,2a-1,3b)(0,2a+1,3b)=0,04 a^2-1,69b^2 (a^5-b^2)(a^5+b^2)= a^10- b^4 Дескриптор: Екі өрнектің квадраттарының айрымының формуласын қолданады; Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазады. №31.1 Көпмүшені көбейтінді түрінде жазыңдар: m^2-n^2-m+n=(m^2-n^2 )-(m-n)=(m-n)(m+n)-(m-n)=(m-n)(m+n-1) 2) x^3+〖3x〗^2-4x-12=(x^3+〖3x〗^2 )-(4х+12)=x^2 (x+3)-4(x+3)=(x+3)(x^2-4)=(x+3)(x-2)(x+2) Дескриптор: Топтастыру тәсілін қолданады; Екі өрнектің квадраттарының айрымының формуласын қолданады; - Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады,көпмүшені көбейткіштерге жітейді; Бағалау:+,-          Сандар жазылған қима қағаздар Жұмыс дәптерлері Оқулық                                

Сабақтың ортасы

11.Жаңа тақырыпты меңгеру. Бағалау:Конфеттермен бағалаймын. Бағалау: Жұптар бі-бірін бағалайды. Логикалық тапсырма • Емен ағашында 6 бұтақ бар, әр бұтақта 5 алмадан . Емен ағашында барлығы неше алма бар? Жауабы: Емен ағашында алма өспейді • Мектепке келе жатқан 5 балаға қарсы жолда тағы 4 бала жолықты . Мектепке неше бала барды? Жауабы:Мектепке 5 бала барды • Арман , Аян , Аслан ағайынды үшеуі әр сыныпта оқиды . Аслан Арманнан , ал Аян Асланнан кіші емес . Бұл үйдің үлкені , ортаншысы , кішісі кім? Жауабы: ең үлкені Аян , ең кішісі Арман , ортаншысы Аслан Бағалау: Жарайсыңдар,жақсы деп ауыша бағалаймын. Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын.     1  Плокат,маркер,қосымша тапсырмалар Жеке жұмыс Жұптық жұмыс Семантикалық карта Суреттер Логикалық тапсырмалар Топтық жұмыс      

Сабақтың соңы

 Үйге тапсырма: №32.2(1,3,5,7), №32.3(1,3) Ережелер мен формуланы жаттау.   1  Оқулық

Рефлексия

1Рефлекция

Файлдар:

Файлды ару Қысқаша көбейту формулалары.
Файлды ару Қысқаша көбейту формулалары.
Файлды ару Қысқаша көбейту формулалары.
Файлды ару Қысқаша көбейту формулалары.
Файлды ару Қысқаша көбейту формулалары.
Файлды ару Қысқаша көбейту формулалары.

Пікірлер(0)