жануарлар дүниесі

Ізбасар Жасұлан Елубайұлы
Ізбасар Жасұлан Елубайұлы
ақтөбе облысы
темір ауданы
Шубаркудукская СШ №3
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі
Тақырып:

жануарлар дүниесі

06.02.2020
34
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): Т/А1  Болжау                                                                                                 Тірек сөздер  мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы  тақырыпты болжау.  ӘТН 4.2; Грамматикалық норма                                                                     Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану.  
Сабақтың мақсаты: Т/А1  Болжау                                                                                                 Тірек сөздер  мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы  тақырыпты болжау.  ӘТН 4.2; Грамматикалық норма                                                                     Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. 
Тілдік мақсаттар:  Тақырыпқа байланысты тірек сөздер:   үй жануарлары, түз тағысы, жыртқыш, төл атаулары - абылай, алан, бөлтірік, марғау, көгілдір, баршын, құралай, еңлік, т.б.  Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:     менің ойымша..., мен бұл пікірмен келісемін / келіспеймін  
Күтілетін нәтиже: Тақырыпқа байланысты тірек сөздер:   үй жануарлары, түз тағысы, жыртқыш, төл атаулары - абылай, алан, бөлтірік, марғау, көгілдір, баршын, құралай, еңлік, т.б.  Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:     менің ойымша..., мен бұл пікірмен келісемін / келіспеймін  
Бағалау критерийлері: Тыңдалым, айтылым мақсаты бойынша:  тақырыпты болжау барысында өз ойын дәлелдейді;   тірек сөздерді түрлендіреді.  Әдеби тілдік норма бойынша:  сөйлемдер құруда зат есімдерді түрлендіре қолданады;  әр жалғау қызметін ажыратады және дұрыс қолданады.  
Құндылықтарды дарыту: қоршаған ортаны қорғау, қамқорлық көрсету
АКТ-ны қолдану дағдылары: интерактивтік тақтадан таныстырылым, бейнематериал, кесте
Пәнаралық байланыс: табиғаттану, дүниетану, экология
Бастапқы білім: Жануарлардың өмір сүру ортасы

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(3 минут)

Қызығушылықты ояту&nbsp; 1. Сәлемдесу, сабаққа дайындық.&nbsp; 2. Бейнематериал тамашалау. (2 мин 30 сек)&nbsp; 3. - Ал сіздер қаншалықты жануарларды жақсы білесіздер? (5-6 жұмбақ шешу) &nbsp;&nbsp; 4. Сабақтың тақырыбын болжау.&nbsp; 5. Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. &nbsp; <br>

Сабақтың ортасы

(34минут)

Мағынаны тану&nbsp; Тыңдалымалды тапсырмасы: &nbsp; Берілген жануарлардың, аңдардың, құстардың төлдерінің суреттері, тірек сөздер бойынша тыңдалым тақырыбына болжам жасату. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Топтасу. Ортаға үш оқушы шығады. Тілімше қағаз суыру арқылы топ аты анықталады. (Мысалы: «Қонжық», «Бота», «Мөлдір»). Олар кезекпен бір-бірден өз тобына «төл» жинайды.&nbsp; Топтық жұмыс. Оқушыларға топтық жұмыс тапсырмалары таратылады. &nbsp; Қалыптастырушы бағалау жұмысы&nbsp; Тапсырма. Суреттерде берілген жануарлар&nbsp; мен аңдар, құстар туралы зерттеу кестесін толтырыңыздар. Берілген тірек сөздерді пайдаланыңыздар: үй жануарлары, түз тағысы, жыртқыш, төл атаулары - абылай, алан, бөлтірік, марғау, көгілдір, баршын, құралай, еңлік.&nbsp; Бағалау критерийі:&nbsp; Сөйлемдер құруда зат есімдерді түрлендіре қолданады.&nbsp; Зерттеу кестесі&nbsp; 1-топ &nbsp; Жануарлар мен құстар &nbsp; Қай жерді мекен етеді? Қалай қоректенеді&nbsp; Төлдері қалай аталады?&nbsp; Аю &nbsp; &nbsp; мысық &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 2-топ&nbsp; Жануарлар мен құстар &nbsp; Қай жерді мекен етеді? Қалай қоректенеді&nbsp; Төлдері қалай аталады?&nbsp; Аққу &nbsp; &nbsp; жолбарыс &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 3-топ&nbsp; Жануарлар мен құстар &nbsp; Қай жерді мекен етеді? Қалай қоректенеді&nbsp; Төлдері қалай аталады?&nbsp; қасқыр &nbsp; &nbsp; қыран &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; «2 жұлдыз, 1 тілек» стратегиясы арқылы топ арасында бағалау.&nbsp; Тыңдалым тапсырмасы&nbsp; «Жануарлар мен аңдардың төл атаулары» видеомәтінін тыңдай отырып, зерттеу кестесіне өзгеріс енгізіңіздер. Жұмыс барысында екі түсті қалам қолданыңыздар. &nbsp; Тыңдалымнан кейінгі тапсырма&nbsp; Құстардың&nbsp; біріне төлқұжат дайындаңыздар. Таңдаған аң мен жануарға немесе құсқа&nbsp; ат қойып, шағын сипаттама беріңіздер. &nbsp; Үлгі: &nbsp; Аты: Қасқыр&nbsp; Бала кездегі аты: Бөлтірік.&nbsp; Әкесі: Арлан.&nbsp; Анасы: Құртқа &nbsp; &nbsp; Сипаттамасы:&nbsp; Қасқырдың баласын бөлтірік деп атайды. Бөлтірікті анасы мен атасы кішкене кезінен өз тамағын тауып жеуге баулиды. Түрі көкшулан, көзі сұр түсті болады. &nbsp;&nbsp; Грамматикалық тапсырмаға келесі жұмыс ұсынылады: &nbsp; 1. Тыңдалымнан кейінгі тапсырмаға сүйеніп, зат есімнің мағыналық түрлері және олардың &nbsp; жалғаулар арқылы түрленуіне&nbsp; түсінік беріңіздер. /тірек кестелерді қолдану арқылы/&nbsp; 2. Тыңдалған мәтіннен заттардың атауы болатын зат есім&nbsp; сөздерді табыңыздар. &nbsp; 3. Заттарды жаппай атаудан бөліп, жеке атаулармен атаңыздар. &nbsp; 4. Әр төлге бір есім беріп, осыдан&nbsp; жалқы есім туралы ереже қорытып шығарыңыздар. &nbsp; Жазылым тапсырмасы (жеке жұмыс)&nbsp; Жануарлардың төлдеріне ат беріп, «Менің құралайым» немесе «Бөлтірік пен Аланның достығы» деген тақырыпта шағын мәтін құрастырып жазыңыз. &nbsp; Бағалау критерийлері&nbsp; 1. Тәуелдік, септік жалғауларын дұрыс қолданады; &nbsp; 2. Жалпы және жалқы есімдерді ажыратады;&nbsp; 3. Сөйлемдер құруда зат есімдерді түрлендіреді.&nbsp; Оқушылар жұптық жұмыс арқылы бірін-бірі тыңдап,&nbsp; сөйлемдер құруда зат есімдерді түрлендіре қолдануын бағалайды. &nbsp; <br>

Сабақтың соңы

(2 минут)

Рефлекторлық экран&nbsp; Менде бәрі сәтті шықты ...&nbsp; Мен үйрендім ...&nbsp; Сабақта мен орындай алдым ...&nbsp; Бәрінен маған ұнағаны ...&nbsp; Бәрінен маған қиын болғаны ... &nbsp; <br>

Рефлексия

(2 минут)

Рефлекторлық экран&nbsp; Менде бәрі сәтті шықты ...&nbsp; Мен үйрендім ...&nbsp; Сабақта мен орындай алдым ...&nbsp; Бәрінен маған ұнағаны ...&nbsp; Бәрінен маған қиын болғаны ... &nbsp; <br>

Пікірлер(0)