"Ұшқан ұя" Шығарманың сюжеті

МІРКЕМЕЛ АЙНҰР МҰРАТҚЫЗЫ
МІРКЕМЕЛ АЙНҰР МҰРАТҚЫЗЫ
Қостанай облысы
ГУ "Гимназия им.С.Мауленова"
Қазақ әдебиеті
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Махаббат және абырой
Тақырып:

"Ұшқан ұя" Шығарманың сюжеті

05.02.2020
112
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):   8.2.2.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;  
Сабақтың мақсаты: <p><b>Оқушылардың барлығы істей алады:</b> композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады </p><p><b> Көпшілігі істей алады</b>: көркем шығарма композициясына өзіндік талдау жасай алады</p><p><b>Кейбіреуі істей алады:</b> шығарма композициясына баға бере алады&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Дағдыларды дамыту: жеке, жұпта, топта жұмыс жасау, мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдердің мағынасын түсіну, қойылған сұраққа толық жауап беру, диалог құрастыру, мәтіннен жаңа сөздер мен сөз тіркестерін таба алу, мәтінге қатысты өз ойын айта алу. </p><p><b> Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:</b> композиция, сюжет, бөлшек, тұтас&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: Композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады
Бағалау критерийлері: Композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады
Құндылықтарды дарыту: Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша толық орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. Патриотизм мен азаматтық жауапкершілік уақытты пайдамен өткізу қажеттігін түсіну арқылы жүзеге асырылады. Өмір бойы оқу қағидасы ақпаратты өздігінен табу, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады.&nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары: Слайд. Bilimland.kz
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі
Бастапқы білім: ШЫғарма мазмұны

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

<p>1.Ұйымдастыру кезеңі </p><p> 2. Үй тапсырмасы Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.</p><p> Ой қозғау «ББҮ» парақшасы. Тақырып төңірегінде не білетінін не білгісі келетінін жазады. Білемін Білгім келеді Үйрендім</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Білемін</td><td>Білгім келеді</td><td>Білдім</td></tr><tr><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p><p> Оқу мақсатымен танысады; </p><p> Жетістік критерийлерін болжайды; </p><p> Жетістік критерийлерімен танысады.&nbsp; &nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(30 минут)

<p><b>Білу, түсіну «Зымыран сұрақтар»</b>. </p><p> 1. Шығарманың кейіпкерлерін сипаттаңыз </p><p> 2. Жамалға құдай түскен кім? </p><p> 3. Сәрсенбай неліктен ұсынысқа келісті?</p><p> 4. Неліктен Жұман Жамалдың көңілінен шықпады? </p><p> 5. Ғали мен Жамал қалай кездесті? </p><p> <b>Дескриптор:</b> 1. Сұрақтарға ұтымды жауап береді </p><p> 2. Ойын фактімен дәлелдейді </p><p><b> «Джигсо» технологиясы.</b> Оқушыларды төрт топқа бөлемін. І топ – 99 бет, ІІ топ – 100 бет, ІІІ топ – 101 бет 4-топ – 102 бет. Оқушылар өзіне берілген бетті оқып, алдымен үйде түсіндіріп, кейін «қонаққа» барып түсіндіреді. Бір-біріне сұрақ қояды </p><p><b>Дескриптор </b> 1.Шығарманы мазмұндайды </p><p> 2.Сұрақ ойластырады </p><p> 3. Сұраққа ұтымды жауап береді&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><b>Қолдану, талдау. «Семантикалық карта»</b>. </p><p>Шығармадағы автордың бейнесін анықтаңдар. Автордың Жамалға деген көзқарасы мен тілдік құралдары арқылы автордың бейнесін талдаңдар. Жамалдың бейнесі</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>&nbsp; Шығармадан мысал Тілдік құрал Автор бейнесі</td><td>Шығармадан мысал</td><td>Тілдік құрал</td><td>Автор бейнесі</td></tr><tr><td><br></td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p>Дескриптор: </p><p>1. Жамалдың бейнесін талдайды </p><p> 2. Автордың көзқарасын анықтайды </p><p> 3. Тілдік құралдарды талдайды </p><p> 4. Автордың бейнесін талдайды&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Жинақтау, бағалау.</b> </p><p><i> 1.М.Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романының жарық көрген жылын белгілеңіз. </i></p><p> A) 1905 B) 1910 C) 1913 D) 1915 </p><p><i> 2.«Бақытсыз Жамал» романы қай қалада жарық көргенін белгілеңіз.</i> </p><p> A) Қазанда B) Ташкентте C) Уфада D) Петербургте </p><p><i> 3.«Бақытсыз Жамал» романының көтерген тақырыбы –</i> </p><p> A) қоғамдағы әйел теңсіздігі B) оқу-білім, өнер C) өндіріс D) елдік пен ерлік </p><p><i> 4.Романдағы Жамалдың анасының есімі </i>– </p><p>A) Қалампыр B) Шолпан C) Бәтима D) Ғалия</p><p><i> 5.Романдағы оқыған, мәдениетті жастардың жиынтық бейнесі –</i> </p><p> A) Жамал B) Ғали C) Әлке D) Жұман </p><p><i> 6.Ғали Жамалды алып қашып баратын нағашысының ауылы</i></p><p>– A) Көктал B) Ақжар C) Қырыққұдық D) Қарасу </p><p><b> «Сатылай кешенді талдау »</b></p><p><b>. Шығармаға композициял</b>ық талдау жасаңдар. </p><p><b> Дескриптор</b> </p><p> 1.Шығарманың басталуын талдайды </p><p> 2.Шығарманың байланысуын талдайды </p><p> 3. Шығарманың шиеленісуін талдайды </p><p> 4. Шығарманың шарықтау шегін талдайды</p><p> 5. Шығарманың шешімін талдайды&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p><br></p> https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/11-synyp/lesson/mirzhaqyp-dulatov-baqytsyz-zhamal-romany&nbsp;

Сабақтың соңы

(3 минут)

<p><b>Сұрағын тап.</b> Берілген жауаптарға тиісті сұрақтарды табыңдар. </p><p> «Ұшқан ұя», «Момыш ауылы», ата-ана </p><p>ҚБ. «+/-/қызықты» Қалыптастырушы бағалау.</p><p><span style="font-weight: bolder;">«Тир».</span>&nbsp;Жасыл жағымды жағын, қызыл жетілдіретін тұсын атап, сары қызықты тұсын талқылайды</p><p> Үй жұмысы. Мазмұндау. Сурет салу Рефлексия.&nbsp; &nbsp;</p>

Рефлексия

(2 минут)

<p><br></p><p> Кері байланыс.</p><p><b> Аяқталмаған сөйлем</b></p><p>. Бүгін ... өттік. </p><p>Мен ... түсіндім </p><p> Есімде .... қалды.</p><p> ... сұрағым бар&nbsp;&nbsp;<br></p>

Файлдар:

Файлды ару Шығарманың сюжеті

Пікірлер(0)