Адам жанының құпиясы» бөлімі.І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасының көркемдік ерекшелігі
Адам жанының құпиясы» бөлімі.І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасының көркемдік ерекшелігі
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | Барлық :шығарманың мазмұнын біледі,кейіпкерлерін біледі. Көпшілігі: автор бейнесінің идеялық стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасайды; Кейбірі: шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырады |
| Сабақтың мақсаты: | Барлық :шығарманың мазмұнын біледі,кейіпкерлерін біледі. Көпшілігі: автор бейнесінің идеялық стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасайды; Кейбірі: шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырады |
| Бағалау критерийлері: | |
| Құндылықтарды дарыту: | Әдістемелік құрал,дидактикалық материалдар |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | |
| Пәнаралық байланыс: | |
| Бастапқы білім: |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы |
І.Жансүгіровтің шығармасымен танысамыз. Шығарма желісі бойынша топтық жұмыстар жүргізу.Оқушылар үш топқа бөлінеді. Топтық жұмыс жеке бағаланады. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Оқушыларға сұрақтар қойып,жауап алу • . Буын, бунақ, ұйқасқа талдау (дәптермен жұмыс) • ( 20 мин) • І -топ • .. Менің атым сұрасаң Ақан серің а • Ғазірет Ғали дүлдүлі тұлпар керім, а • Дүниеде оған жетер ат бар ма еді, б • Өлді ғой мен қайтейін, Құлагерім... а • 4 тармақты, 3 бунақты, 11 буынды қара өлең ұйқасы. • Өлеңге талдау жұмыстарын жүргізу. Әсірелеу: • «Көмбе қайда ?» -десеңіз, • Көзді салып көрсеңіз: • Өркеш-өркеш көрінген, • Орғылап су төгілген, • Балдырғаны білектей, • Балаусасы жібектей Қайталау: • Кей-кейде жауын болып, жылап ақты, • Кей-кейде дауыл болып, соқты қатты, • Кей-кейде күңіреніп, көлдей толқып. • Кей-кейде қу ағаштай құлап жатты. Дамыту (градация) • Күйіндей домбыраның құлдырласын, • Суындай Алатаудың сылдырласын • Сөздердің асыл, көркем тасын қала, • Ұйқысы өлеңімнің сыңғырласын. Ассонанс: • Адуын алып көк бөрі • Арыста талай бәйге алып, • Айқасты талай көп көрді • Айқайда талай түсе қап. • Асқынғанды бөктерді • Теңеу: • Көк орман,көркем тоғай маужыраған, • Сұлудың көзіндей көп жаудыраған • Малта тас, маржан, ақық, меруерт тас, • Төгіліп көл жиекке саудыраған. 5. «Құлагер» өлеңіне сатылай кешенді түрде өлең құрылысына талдау. • ...Құлагер, шешең-сұңқар, әкең-тұлпар, • Соғып ең дөненің сегіз арқар. • Сен өлсең орның басар көк бесті бар, • Болады құдай қосса, о да тұлпар |
|
|
Сабақтың соңы |
«Құлагерім,пай пай!» деген тақырыпта шығармашылық жұмыс жазып келу. І.Жансүгіров туралы ғалымдардың пікірлерін,зерттеу еңбектерін тауып,шағын шолу хабарламасын дайындау. «Ойлан-жұптас-талқыла» әдісі «ББҮ» кестесімен жұмыс Білемін Білгім келеді Үйрендім |
|
|
Рефлексия |
Ой бөліседі |
Пікірлер(0)