Дене импульсі және күш импульсі

Алибекова Мира Алибековна
Алибекова Мира Алибековна
Ақтөбе
Ақтөбе
Шубаркудукская СШ №3
Физика
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Сақталу заңдары
Тақырып:

Дене импульсі және күш импульсі

04.02.2020
144
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): &nbsp;&nbsp; 9.2.3.1 дене импульсі мен күш импульсін ажырату;<br>
Сабақтың мақсаты: Оқушылар үйренеді: 1 өмірде кездесетін физикалық құбылыстарды мысал ретінде айта отырып, дене импульсі, күш импульсі және импульстің сақталу заңы туралы түсінік беру <br>
Тілдік мақсаттар: Оқытудың тілдік мақсаттары:&nbsp; Дененің массасы мен оның қозғалыс&nbsp;&nbsp; жылдамдығының көбейтіндісіне тең болатын физикалық шама&nbsp;&nbsp; &nbsp;Белгіленуі:&nbsp; р Пәндік лексика және терминология: Күш, ден импульсі.&nbsp; Диалогқа/ жазуға қажетті сөз тіркестері:&nbsp; Күш импульсі&nbsp; күш пен оның әрекет ету уақытының ( F ⃗∆t)&nbsp;&nbsp; көбейтіндісіне тең.F ⃗&nbsp; күш импульсінің ХБ (СИ) жүйесіндегі өлшем бірлігі- Ньютон∙секунд&nbsp;&nbsp; [Н• с]&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ρ ⃗=F ⃗∆t Күш импульсі бағыты күш векторының бағытымен сәйкес&nbsp; келетін векторлық шама. <br>
Күтілетін нәтиже: &nbsp;&nbsp; &nbsp;Өткен тарау&nbsp;&nbsp; жайлы мағлұмат алады &nbsp;&nbsp; &nbsp;Өткен тарау формулаларын есептер шығара білуге үйренеді &nbsp;&nbsp; &nbsp;Топта&nbsp;&nbsp; бағалай алатын болады <br>
Бағалау критерийлері: Бақылаушының&nbsp; бағалау парағы&nbsp; №&nbsp;&nbsp; &nbsp;Бағалау өлшемдері&nbsp;&nbsp; &nbsp;Көш басшы&nbsp;&nbsp; &nbsp;Хатшы&nbsp;&nbsp; &nbsp;Баяндамашы&nbsp;&nbsp; &nbsp;Уақыт сақшысы 1&nbsp;&nbsp; &nbsp;Тақырыптың ашылуына үлес қосу&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp; 2&nbsp;&nbsp; &nbsp;Міндетін атқару&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp; 3&nbsp;&nbsp; &nbsp;Топтық жұмысқа атсалысуы&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp; <br>
Құндылықтарды дарыту: Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша толық орындауда, бір-бірінеқолдау көрсетуінде көрініс табады. <br>
АКТ-ны қолдану дағдылары: слайд<br>
Пәнаралық байланыс: Математика , география
Бастапқы білім: 3 топқа бөлу Ынтымақтастық ортасын құру. Ережелерді еске түсіреді.&nbsp;&nbsp; <br>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

Үй тапсырмасымен жұмыс.&nbsp; Заттың агрегаттық күйлері. Қатты денелердің балқуы және қатаюы. Балқу және қатаю температурасы. Балқу және қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруі. Меншікті балқу жылуы. Түрткі, сынама, қайта бағыттау сұрақтары 1.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Ауырлық күші деп қандай күшті айтады? 2.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Еркін түсу үдеуі қандай шамаларға тәуелді? 3.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Денелердің еркін түсуі қандай қозғалыс түріне жатады? 4.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Еркін түсу үдеуінің дене массасына тәуелді еместігін қалай дәлелдеуге болады? <br>

Сабақтың ортасы

Мағынаны тану «Импульс»&nbsp; гректің&nbsp;&nbsp; «impulses»деген сөзінен шыққан,&nbsp; оның сөбе сөз&nbsp; аудармасы «соққы» дегенді білдіреді.&nbsp; Бұл термин механикада&nbsp; екі шаманы:&nbsp; күш импульсі мен&nbsp; дене импульсін білдіреді. Енді «Жуан» және «Жіңішке» сұрақтар беру арқылы жаңа тақырып бойынша постер қорғау.&nbsp; «Себет» тәсілі. Тақырып бойынша сұрақтардың жауабын сол себетке жазады.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Жіңішке сұрақтар&nbsp;&nbsp; &nbsp;Жуан сұрақтар 1. Дене импульсі дегеніміз не? Белгіленуі, формуласы, өлшем бірлігі.&nbsp; 2. Күш импульсі дегеніміз не? Формуласы, өлшем бірлігі.&nbsp; 3. Дене импульсі мен күш импульсі арасындағы&nbsp; байланысты жаз.&nbsp; 4. Тұйық жүйе дегеніміз не? &nbsp;&nbsp; &nbsp;1. Дене импульсінің бағыты қалай анықталады? Себебін түсіндір.&nbsp; 2. Күш импульсінің бағыты қалай бағытталады? Себебін түсіндір.&nbsp; 3. Импульс түріндегі Ньютонның екінші заңын тұжырымдап көрсет.&nbsp; 4. Импульстің сақталу заңын тұжырымдаңдар.&nbsp; Дене&nbsp; импульсі дененің массасы мен оның қозғалыс жылдамдығының көбейтіндісіне тең болатын физикалық шама Р дене импульсінің ХБ (СИ) жүйесіндегі өлшем бірлігі&nbsp; секундына килограмм∙метр&nbsp; [кг • м/с] Масса – скалярлық шама, ал жылдамдық векторлық шама. Дене импульсінің векторының бағытыда жылдамдық векторының бағытымен сәйкес келетін векторлық шама. Күш импульсі мен дене импульсі арасындағы байланыс.&nbsp; Ρ ⃗-Р ⃗0=F ⃗∆t&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; немесе&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дене импульсінің өзгерісі күш импульсіне тең.&nbsp; Күш импульсі&nbsp; күш пен оның әрекет ету уақытының ( F ⃗∆t)&nbsp;&nbsp; көбейтіндісіне тең.F ⃗&nbsp; күш импульсінің ХБ (СИ) жүйесіндегі өлшем бірлігі- Ньютон∙секунд[Н• с]Ρ ⃗=F ⃗∆t Күш импульсі бағыты күш векторының бағытымен сәйкес&nbsp; келетін векторлық шама. Ой толғау»-Джиксо әдісібойынша топтар жаңа тақырыпты оқып, топта талқылап, қорғайды. ---«Жалғасын тап» –формулаларды жазу ----«Лото әдісі» Лото әдісі Скаляр шамалар----қызыл Векторлық шамалар-----жасыл&nbsp; Тұрақты шамалар------сары m&nbsp;&nbsp; &nbsp;π&nbsp;&nbsp; &nbsp;ϑ p&nbsp;&nbsp; &nbsp;F&nbsp;&nbsp; &nbsp;G g&nbsp;&nbsp; &nbsp; t&nbsp;&nbsp; &nbsp;а ---Әр топқа есептер таратамын ----Кестені толтыр&nbsp;&nbsp; Ойлау қабілетімізді арттыруда ,шапшаңдық,жинақылық көзделеді (тапсырмалар беріледі&nbsp; 1-тапсырма «Формулалар»&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Шама &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; Белгіленуі&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Формула&nbsp;&nbsp; &nbsp;Өлшем бірлігі Дене импульсі &nbsp;&nbsp; &nbsp;Р&nbsp;&nbsp; &nbsp;р=m V&nbsp;&nbsp; &nbsp;Кг*м/с Күш импульсі &nbsp;&nbsp; &nbsp;F&nbsp;&nbsp; t F&nbsp;&nbsp;&nbsp; t =&nbsp;&nbsp;&nbsp; р Н*с&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br>

Сабақтың соңы

Ой-толғаныс Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар&nbsp;&nbsp; Жеке оқушылармен жұмыс. Үлестірме карточкалар арқылы.&nbsp; . Семантикалық карта.&nbsp; Дене импульсі формуласы &nbsp;&nbsp; &nbsp; Дене импульсі өлшем бірлігі &nbsp;&nbsp; &nbsp; Күш импульсі формуласы &nbsp;&nbsp; &nbsp; Күш импульсі өлшем бірлігі &nbsp;&nbsp; &nbsp; Дене импульсі мен күш импульсі арасындағы байланыс формуласы&nbsp;&nbsp; &nbsp; Импульстің сақталу заңы формуласы &nbsp;&nbsp; &nbsp; <br>

Рефлексия

Маған ұнады, маған ұнамады.&nbsp; Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын ауызша айтады. Рефлексия. «Бас бармақ» әдісі.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Толық түсіндім&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Түсіндім, бірақ көмекті қажет етем.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Түсінген жоқпын&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; (нашар түсіндім)&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Рефлексия қорытындысы бойынша келесі сабақта қосымша жұмыстар жүргізіліп отырылады.&nbsp; <br>

Пікірлер(0)