Қазыналы қарттың тәлімі
Қазыналы қарттың тәлімі
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 4.2.6.1. Кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстыру, бағалау 4.2.6.2. Аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктері |
| Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Оқушылар адами құндылықтарды ажырата алады, рөлге бөліп оқу арқылы кейіпкерлердің іс-әрекетін салыстыра алады. Сұрақ-жауап арқылы мәтіннің жанрын анықтайды. Көптеген оқушылар: Құндылықтардың біріне түсіндірме бере алады, шығармашылық сұраққа жауап береді Кейбір оқушылар: Кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға бере алады. |
| Тілдік мақсаттар: | Сөйлемдерді толық құрау, ойын толық жеткізу жұмыстары |
| Күтілетін нәтиже: | ейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстыру, бағалайды. |
| Бағалау критерийлері: | Мәтіннің негізгі идеясын ашады Мәтіннің жанрын анықтайды Кейіпкерлерге мінездеме береді Рөлге бөліп оқиды |
| Құндылықтарды дарыту: | Өз туған жерін сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | |
| Пәнаралық байланыс: | өзін-өзі тану |
| Бастапқы білім: |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (5 минут) |
1. Ұжымдық жұмыс «Кел танысайық» Мақсаты: Оқушылармен танысу мақсатында, жаңа құндылық бөліміне кірісу барысында жүргізіледі. Нұсқаулық:Оқушылар тізбектеле бірінен соң біріөз есімдерін алғашқы әрпінен келетін сөзбен өзіне сипаттама береді. Мысалы: Әсем-әдемі, Әлібек-әділ Қорыту: Есімдеріңе таңдаған сөздерің дәл үйлесіп кеткен қандай. Мен өзімді ай-жұлдызға теңеймін, Бірақ, әрине « жұлдызбын - мен», демеймін. Өз есімім өзім үшін ең құнды... Сыныптасымның басқасын да елеймін. |
|
|
Сабақтың ортасы (27 минут) |
2. Жұптық жұмыс. «Мен үшін құнды» Мақсаты: Сөйлемдерді оқып, өз ойларын айтады. Нұсқаулық: Жұпта екі оқушы оқып талдайды, талқылайды. Адам үшін құндылығын айтады. Дискриптор: - Жұппен талқыланады - Оқушы сөйлемді қатесіз оқиды - Өз ойын ерекше, түсінікті жеткізеді Қорыту: Осы айтылған мысалдарыңның бәрі адам үшін қажет, құнды қасиеттер, асыл сөздер. Сендер талдап кеткен құндылықтар рухани және адами құндылықтар. Бұл біздің ұлттық құндылықтар. Ұлттық құндылықтардың бірі - ата-бабаларымыздың ұлағатты ойлары. Төле би. 1663-1756жж Жамбыл облысы, Шу өзені, Жайсаң жайлауында дүниеге келді. Ташкент қаласында 12 жыл билік жүргізді. Кесенесі сол жерде. 3. Топтық жұмыс. «Блум түймедағы» Мақсаты: Топпен бөлінген мәтінді талдау, кейіпкерлерге мінездеме беру Нұсқаулық: -іштей оқиды -сөздікпен жұмыс - рөлге бөліп оқиды -сұрақтарға жауап береді 1.Қарапайым сұрақ -Кейіпкерлерді ата 2.Анықтаушы сұрақ -Мәтіндегі жағымсыз кейіпкерлер кім? 3.Түсіндіруші сұрақ -Нысапсыз бай мен Қайырымсыз байға қандай адами құндылықтар жетіспейді? 4.Шығармашылық сұрақ -Мәтін неліктен «Қазыналы қарттың тәлімі» деп аталады? 5.Бағалау сұрағы - Негізгі идея мен тақырыбын тап, ауыз әдебиетінің қай жанрына жатады? 6.Тәжірибелік сұрақ -Төле бала Қоңқа қарттан қандай тәлім алды? |
|
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
«Біздің шеңбер 3600-қа тең» әдісі бойынша бағалау |
|
|
Рефлексия (3 минут) |
"БББ" кестесі |
Пікірлер(0)