Асық ойындары. Үш табан ойыны
Дене шынықтыру
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Қазақ халқының дәстүрлі ойындары
Тақырып:
Асық ойындары. Үш табан ойыны
31.01.2020
65
0
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>8.2.7.1 Жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді бағалай білу </p><p>8.2.3.1 Қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын талқылау және көрсете білу </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>Барлық оқушылар: -Асық ойынын біледі </p><p>Оқушылардың басым бөлігі: -Асықты нысанаға алып атуды орындай алады </p><p>Кейбір оқушылар: -Асық түрлерін және ойынының ережелерін ажыратып, ойнай алады </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Оқушылар: асық ойныдарындағы өздерінің қозғалыс дағдыларын және стратегиялық ойлауын талқылай, салыстыра және талдай алады. </p><p> Мыналарды қамтиды: • ұлттық, зияткерлік • стратегия, тактика, жүріс • алшы, тәйке, шік, бүк, омпы, шоңқы • рөлдер: ойыншы, төреші • команда қарсылас, шабуылдау, қорғаныс • ережелер, бағалау, адал ойын • «Омпы» • «Сақа соғыстыру» Талқылау сұрақтары: </p> |
Күтілетін нәтиже: | Жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді бағалай біледі. Қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын талқылау және көрсете біледі. |
Бағалау критерийлері: | <p>Асық ойындары арқылы патриоттық сезімді оятып, әділдіктің әсерін ойын арқылы көрсетеді </p><p> • Асық ойындарының түрлерін ажыратады және балама ұқсас ойындарды құрастырады </p><p> • Асық ойындарының атауларын атайды және қандай физикалық қасиеттерді дамытатынын анықтайды </p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p>• Қазақстандық отаншылдық және азаматтық жауапкершілік </p><p>• Еңбек пен шығармашылық (ойын барысында жеңіске талпыну, альтернатив ойынды ұйымдастыру кезінде) </p><p>• Құрметтеу(ойын кезінде жағымды көзқарас) </p><p>• Ынтымақтастық(Ортақ мақсаттарға қол жеткізу кезінде) </p><p>• Ашықтық(өзгенің пікірін қабылдау және өз пікірін білдіру кезінде) • Өмір бойы білім алу (жеке тұлғаның әлеуетін дамыту)</p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Асық ойындары туралы бейнематериал көрсету. https://www.zharar.com/kz/national/602-oiyn.html |
Пәнаралық байланыс: | <p>- Презентация, бейне материал арқылы тарих пәнімен байланыстыру</p><p> - Физикалық жүктеме түсу кезінде бұлшықеттерді атау барысында биология пәнімен байланыстыру </p> |
Бастапқы білім: | Оқушылар алдыңғы сыныптардан және сыныптан тыс жағдайларда алған, асық ойындары бойынша білімдері мен түсініктері бар |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5 минут) |
<p>Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру. </p><p>Оқушылармен бірге оқу мақсаттарын, сабақ міндеттерін анықтап алу, сабақ барысындағы бағалау критерийлеріне тоқталу; Денені дайындауға арналған қыздыру жаттығуларын орындату. </p><p>Жүру түрлері: - Қолды жоғары көтеріп, аяқ ұшымен жүру; - Қолды жанға созып, өкшемен жүру; - Қолды белге қойып, аяқтың сыртқы, ішкі қырымен жүру; </p><p>Жүгіру жаттығулары: - Жеңіл жүгіріспен жүгіру; - Қолды алға созып, тізені жоғары көтере жүгіру; - Қолды алға айналдыра оң жақпен жүгіру; - Қолды артқа айналдыра сол жақпен жүгіру; - Жеңіл жүгіріспен жүгіру, тоқтау; Жалпы дене жаттығуларын өткізу: </p> | |
Сабақтың ортасы (27 минут) |
<p>Топқа бөлу: Оқушылар ұлттық ойындардың суретін табу арқылы екі топқа бөлінеді; </p><p>Тапсырма №1 «Бәйге» ойыны арқылы сұрақтарға жауап беру. Сұраққа дұрыс жауап берген оқушы бір қадам алға шығады, бір асық алады, әр асық бір ұпай есебімен есептеледі. </p><p>Тапсырма №2 «Тізбек» әдісі арқылы топтар бір қатарға тұрып асықтарды бірнеше рет сақамен атады. Асыққа дәл тигізіп үш табанға ұшырған оқушы асықты алып өз ұпайына қосады. </p> | https://www.zharar.com/kz/national/602-oiyn.html |
Сабақтың соңы (5 минут) |
Шеңберге тұрғызып, бүгінгі өтілген сабаққа кері байланыс жасау, бірге талқылау, нәтижелерге тоқталу. | |
Рефлексия (3 минут) |
Оқушылар өздерінің жұмыстарын «Құрмет тұғыры» бойынша бағалайды. Құрмет тұғыры: 1-баспалдақ «Керемет!», 2-баспалдақ «Өзіме сенімдімін!», 3-баспалдақ «Мен жасай аламын!», |
Файлдар:
Файлды ару
Асық ойындары. Үш табан ойыны
Пікірлер(0)