Сөйлеу тілінің қажеттілігі
Сөйлеу тілінің қажеттілігі
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | Т/А3 Мәтіннен ақпаратты анықтау. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау. |
| Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар - Мәтін мазмұнын түсінеді; - негізгі және қосымша ақпараттарды ажырата алады. Көптеген оқушылар - Мәтін мазмұнын толық түсінеді; - негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. Кейбір оқушылар - Мәтін мазмұнын терең түсінеді; - негізгі және қосымша ақпарат екенін дәлелдей алады. |
| Тілдік мақсаттар: | Пән лексикасы және терминология: құндылық, аманат, қарым –қатынас, қажеттілік, теріскен Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: сөйлеу арқылы, күнделікті өмір, кеңес беру, басты құрал |
| Күтілетін нәтиже: | Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады.. |
| Бағалау критерийлері: | - Мәтін мазмұнын толық түсінеді: - негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. |
| Құндылықтарды дарыту: | Ынтымақтастық: жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды. |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | https://www.youtube.com/watch?v=Pi-POcnr0bE https://tagul.com/cloud/20 |
| Пәнаралық байланыс: | Қазақ әдебиеті |
| Бастапқы білім: | Алдыңғы біліммен байланыстыру: «АКРОНОМ» әдісі арқылы байланыстырылады. |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (10 минут) |
Ұйымдастыру: -оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; - сабақ мақсатымен таныстыру; «АКРОНОМ» әдісі Оқушылар қасында отырған жұбымен бірге берілген сөзден сабақ тақырыбына қатысты сөйлем немесе мақал\өлең жазады (ауызша орындауға да болады) Т- І - Л - Мысалы: Тілді Ілгерілету үшін Лауазымды тұлға болудың қажеті жоқ. Оқушылар өз нұсқаларын сыныпқа таныстырады. Кері байланыс: Тапсырманы орындау қаншалықты жеңіл\күрделі? Неліктен? |
Дереккөздер Келесі қысқартуларды қолданыңыз: МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық МЖ = Мұғалім жасаған ӨД = өзге дерек көздері |
|
Сабақтың ортасы (20) |
С.Тыңдалымалды тапсырма. Оқушылар шарда берілген 3 тақырыптың бірін таңдап, тыңдалым мәтіні не туралы екенін болжайды. Дәлелдер келтіре отырып, өз ойларын жеткізеді.
Оқушыларға бағалау критерийі мен дескриптор таныстырылады. Бағалау критерийі: Мәтін мазмұнын толық түсінеді, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. Дескриптор: Негізгі және қосымша ақпараттарды ажыратып жазады Өз пікірін дәлелдейді Тыңдалым кезіндегі тапсырма. https://www.youtube.com/watch?v=Pi-POcnr0bE Оқушылар дәптерлеріне орындайды: Ж.Маңыздылық аймағы Ішкі шеңберге- негізгі ақпараттар Сыртқы шеңберге- қосымша ақпараттар ЖЖ. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. «6 Неліктен?» әдісі Оқушылар өздерінің жазған ақпараттарының негізгі және қосымша ақпарат болатынын дәлелдер келтіре отырып, өзара талқылайды. Мысалы: 1-оқушы: Сөйлеу тілі арқылы біз күнделікті хабарларды жеткізіп отырамыз – негізгі ақпарат. 2-оқушы: Неліктен бұл негізгі ақпарат бола алады? 1-оқушы: Себебі мәтіннің негізгі айтайын деп тұрған ойы осы сөйлеммен тікелей байланысты. 2-оқушы: Неліктен осы сөйлеммен тікелей байланысты?.. Ф.Мұғалім оқушыларды бақылайды, бағыт береді, журналына комментарий жазады. |
|
|
Сабақтың соңы (5) |
"Бес саусақ" әдісі |
|
|
Рефлексия (5) |
Рефлексия: Ризамын... (өзіңіз орындаған қай жұмысқа ризасыз?) Ойланамын... (бүгінгі сабақ бойынша не туралы ойланасыз?) Түзетемін... (бүгінгі орындаған тапсырмаңыз\ сабаққа қатысыңыз бойынша нені түзетесіз?) |

Пікірлер(0)