Жұмбаққа толы әлем

Әліпбекова Торгын Талғатқызы kostanay11.2 Талғатқызы
Әліпбекова Торгын Талғатқызы kostanay11.2 Талғатқызы
Қостанай
Қостанай
СШ №11
Әдебиеттік оқу
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Табиғи құбылыстар
Тақырып:

Жұмбаққа толы әлем

30.01.2020
117
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 4.1.3.1Шығарманың тақырыбына сай бейнебаяндарды қарай отырып, өз ойларын қосады. 2.1.4.1Топ оқушыларымен бірлесе жұмыс жасай отырып, қорытынды шығарады. 4.3.2.1 Тақырыпқа сай өлең құрастыру дағдылары қалыптасады. 4.1.2.1 – əн айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екі дауысты қарапайым элементтері бар əндерді орындау  
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар: Оқушылар тақырыпқа сай ой жинақтап, тақырыпты ашады. Көрнекіліктерді пайдаланып мәтін мазмұнын талдайды. – əртүрлі көңіл күйдегі музыкалық шығарма мен əндердің көркемдеуіш құралдар арқылы табиғат құбылыстарын бейнелей алатынын біледі; Оқушылардыңбасымбөлігі: Табиғаттаңғажайыптарыбейнежазбасынталдаудабелсенділіктанытады. – əнді орындау талаптарын біледі, мүмкіндігінше іс жүзінде пайдаланады; -өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды. Кейбіроқушылар: Табиғаттағызаңдылықтардыкөрсетеалады – əнді орындау талаптарын біледі, іс жүзінде пайдаланады; – өзінің жұмысын бағалайды, өзгенің жұмысын бағалайды жəне бағдар береді.  
Тілдік мақсаттар: Тілдік қорларын жетілдіре отырып, үштілділікті дамыту
Күтілетін нәтиже: <p>Оқушылар табиғат құбылыстарын анықтай алады</p><p>Табиғат құбылыстарын музыкалық аспапта көрсетеді</p>
Бағалау критерийлері: <p>Шығарма мазмұнына қарапөлеңшумағынболжайды.</p><p> Түрлі жанр бойыншашығармашылықжұмысістейді. </p><p> – өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды. </p><p> -әнді талап бойынша орындайды&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау
АКТ-ны қолдану дағдылары: Бейнежазба көру үшін ғаламторды пайдаланады.
Пәнаралық байланыс: Жаратылыстану, музыка, математика, қазақ тілі, өзін өзі тану
Бастапқы білім: Жыл мезгілдері, табиғат құбылыстары, табиғат апаттары жайлы білімқоры.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p>Қызығушылықты ояту. 3 тілде әнмен амандасу. </p><p> -Көңіл күйлерін бас бармақ әдісімен көрсету. Көңілды күн әнімен сабақты бастап көңілдерін көтеру. -Балалар көңіл күйлерімізді қандай түстермен көрсетуге болады? Ендеше осы түстке байланыстырып жұмбақтарды шешейік 3 түрлі қалпаққа жұмбақты қою арқылы топ атын анықтап алу. Бір нәрсе жоғарыда от жағып тұр, Дабылдатып дабылын ол қағып тұр, От жағып,дабыл қағып тұрғанында, Сабалап төмен қарай су ағып тұр. (найзағай) Таңмен көзін ашады, Әлемге нұр шашады. (Күн) Тікен,тікен тік пістe. Қысы жазы бip түсте (шырша) Жасыл қалпақ-«Шыршалар» тобы Сары қалпақ- «Күн шуағы» тобы Қызыл қалпақ-«Найзағай» тобы Өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап беру арқылы «Кір жаю» әдісі қолданылады. 1.Шөл өсімдіктерінің ерекшелігі?(жұм-) 2.Дүние жұзіндегі ең үлкен шөлдер?(бақ-) 3. Азияда орналасқан ең үлкен құмды шөлдер?(қа-) 4. Шөлді жердің жануары не жәндіктерін ым-ишара қимылмен білдір.(то-) 5.Шөлді далада өсетін өсімдіктерді ата (лы-) 6.Шөл сөзінің мағынасы (ә-) 7. «Оқжылан» деген не? (лем) «Жұмбаққа толы әлем» «Ой қозғау» әдісі бойынша «Табиғаттың ғажайыптары деген не?» деген сұрақ қоюға болады. Оқушыларөзойларынашықайтады. Адамзат баласы біле бермейтін табиғаттың жұмбаққа толы қырлары бар екенін айта келіп, жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлауға болады. (ЖЖ) Оқушылар ойлары тыңдалып болған соң тақтадан бейнебаян көрсетіледі. Бейнежазба бойынша қысқаша талдау жұмысын жүргізу. -Бейнебаяннан қандай құбылыстарды көргендеріңді парақшаға жазу. «Үштік» әдіс айдары бойынша оқулықтағы тапсырманы әр топ талдап, берілген сөздердің реттік тізбегін анықтайды: Аптап, күннің батуы, шығуы; Таңның ағаруы, таңның білінуі, Күннің көтерілуі; Толған Ай, жарты Ай; Бұлт, лай, жаңбыр Дескрипторы: 1. Әр қатардың реттік тізбегін анықтайды. 2. Тізбектегі ретін қою себебін дәлелдейді. 3. Оқушылардың есте сақтау қабілеті (мұқият тыңдалым) сақталады. 3.Өз ойын ашық айта алады. Оқушылардың оқылым, айтылым, тындалым, жазылым дағдылары қалыптасады. Әуендерді тыңдау арқылы табиғат құбылысын анықтау. 1- Жел әуені (С.Еркінбеков) Сұрақтар: -Көз алдарыңа не елестеді? -Қандай аспаптарды пайдаланған? -Орган аспаптары туралы не білесіңдер? Ал, енді келесі дыбысты тыңдап корейік. Жаңбыр мен найзағай дыбысы тыңдатылады. -Сұрақтар: -Бұл қандай құбылыс? -Осы дыбысты қандай аспаппен орындауға болады? (симфониялық-литавра,қазақ-дауылпаз, орыс -барабан.) Ендеше бәріміз орнымыздан тұрып, әнді айтып көрейік -2 топқа бөлініп канон түрінде айтқызу -Жаңбырдан кейін қандай құбылыстар болады? Күн шығады.&nbsp;&nbsp;</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e32a9cb89f10/images/5e32b12a4743f.jpeg" style="width: 179px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e32a9cb89f10/images/5e32b13d16f19.jpeg" style="width: 179px;"><br></p>

Сабақтың ортасы

(Т) «Түсініп оқы» айдары бойыншаәр топ берілген өлеңдер топтамасын оқып, тапсырмаларды орындайды. Табиғат ханшайымы сандығынан сөздерді алу арқылы әр топ өлеңді бөлісіп алады.(Аспан, күн, ай,шолпан,құс жолы, үркер) І топ –«Шолпан», «Үркер» өлеңін 1-жақта (мен) өзгертіп оқиды. ІІ топ – Құсжолының бейнесін ақын қай тәсіл арқылы суреттегенін анықтайды. «Аспан» шығармасын хормен оқылады ІІІ топ – «Ай» «Күн» шығармасы бойынша сурет салып қорғап хормен оқиды. Бағалау от шашу арқылы ҚБ:«Ду қол шапалақ» әдісі бойынша дұрыс орындалған тапсырмаға қол шапалақтау арқылы қолдау көрсету жүзеге асады. Орман іші сондай тынық.(2 қолмен арқаны сипау.)Күннің көзі нұрлана шығып тұр.Жан жағымыздағы ағаштар желмен қоса тербеліп тұр. (2 қолмен арқаны иректеп уқалау) . Кенет аспанда қара бұлт пайда болып, жаңбыр сіркірей бастады. Найзағай ойнап, қатты жел тұрды. Біз бәріміз пана іздеп жүрміз. Алдымызда кішкентай үйшік көрінді. Бәріміз үйшікке қарай беттедік. Үйшікке жүгіре бергеніміз сол еді, жел басылып, жаңбыр ақырын ғана сіркіреп күн сондай ашылды.&nbsp; <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e32a9cb89f10/images/5e32b14ce8365.jpeg" style="width: 179px;"><br></p>

Сабақтың соңы

«Планетарий» мәтінін оқуды ұйымдастыру. Мәтінге қатысты класстер құрастыру Дескрипторы: 1. 1. Мәтінді түсініп оқиды. 2.Мәтінге байланысты сөздерді табады Ай не күн туралы 5 жолды өлең құрастыру. С ұ р а қ т а р : -Бұл қандай құбылыс? -Осы дыбысты қандай аспаппен орындауға болады? Жау-жау жаңбыр әнін толық және канон ретінде орындау&nbsp; &nbsp; <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e32a9cb89f10/images/5e32b15f58457.jpeg" style="width: 196px;"><br></p>

Рефлексия

<p>Рефлексия (ЖЖ) «Бес қадам» әдіс бойынша әр топ оқушылары сабақты қорытындылайды. Дескрипторы: Оқушылар өз өздерін бағалап, сабақтың қорытындысын шығарады. Үйге тапсырма: Музыка пәнінен «Жау-жау жаңбыр» әнінің 2 шумағын жаттау Әдебиеттен аспан денелері туралы ертегі құрастыру&nbsp; </p><p>&nbsp;</p>

Файлдар:

Файлды ару Презентация

Пікірлер(0)