электр заряды

Арыстанова Даурия Жумекеновна
Арыстанова Даурия Жумекеновна
Ақтөбе
Темір
С.Бəйішев орта мектебі
Физика
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Электромагниттік құбылыстар
Тақырып:

электр заряды

30.01.2020
51
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>8.4.1.1 -электр зарядын сипаттау </p><p> 8.4.1.2 - үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру.</p><p> 8.4.1.3 - электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру.&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>1.Барлық оқушылыр: Денелердің электрленуін, электр зарядының шамасын, электр өрісі ұғымын түсінеді және өткізгіштер мен диэлектриктерді ажырата алады. </p><p> 2.Басым бөлігі: Электроскоп арқылы денелердің электрленуін анықтай алады, зарядталған денелердің өзара әрекеттесуін (++ ,- -,+-)біледі сызбада көрсете алады. Электр зарядының сақталу заңын біледі. </p><p> 3.Кейбір оқушылар: Өткізгіш және өткізбейтіндерге күнделікті өмірде мысалдар келтіре алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>электр- electricity</p><p> электрон- electron </p><p> оң- positive, положительнный </p><p> теріс-negative,отрицательный</p><p> заряд-charge магнит-magnet </p><p> электр өткізгіш-проводник-conductor </p><p> Диэлектрик-диэлектрик-dielectric</p><p> электр заряды-электрический </p><p>заряд- electrical charge&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p>- Электр зарядын сипаттай алады </p><p> - Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіре алады. </p><p> - Электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіре алады&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Индустрияландыру мен инновацияларға негіздерген экономикалық өсу.
Пәнаралық байланыс: Ағылшын ,орыс тілі ,сызу ,математика
Бастапқы білім: <p>Жаратылыстану пәнінде электр құбылыстарын қарастырады </p><p> Электр құбылыстары туралы ұғымды біледі&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

<p>1.Ұйымдастыру.Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу. 2.Ынтымақтастық ортасын құру «Сәлемдесу» арқылы бір бірімен амандасады. </p><p> 1- Ең әдемі </p><p> 2- Ең сұлу </p><p> 3- Ең көрікті </p><p> 4- Ақылды </p><p> 5- Көршіме </p><p> 6- Сәлем /алақан/</p><p> Ассоциациялық карта</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e321094ba10e/images/5e321250e35fd.png" style="width: 250px;"><br></p><p> «Үш шапалық» арқылы бағалау көрсетіледі&nbsp;&nbsp;</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e321094ba10e/images/5e32126ee15c0.png" style="width: 162px;"><br></p>

Сабақтың ортасы

(30 мин)

<p>Ой қозғау Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау үшін</p><p><br></p><p> «Кинометафора» әдісі бойынша денелердің электрлену құбылысына видеоролик көрсету </p><p><br></p><p> Қызығушылықты ояту&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e321094ba10e/images/5e3212c7b749f.png" style="width: 308px;"></p><p><br></p><p>«Ойлан. Жұптас. Бөліс.» әдісі. Жұптық жұмыс “Электр” тобына:</p><p> 1. Электрлену дегенімізне? </p><p> 2.Күнделікті өмірден электрқұбылыстарына ммысал келтір.</p><p> 3. Денелердің электрленеуі неге байланысты ?</p><p> “Заряд” тобына:</p><p> 1.Заряд дегеніміз не? </p><p> 2. Заряд түрлері </p><p> 3. Электр зарядының сақталу заңы </p><p> “Электроскоп” тобына: </p><p> 1.Электроскоп қандай аспап? </p><p> 2. Өткізгіштер дегеніміз не? </p><p> 3.Диэлектриктер дегеніміз не? Бағалау «Мадақтау»&nbsp;</p><p><br></p><p>&nbsp;Топтық жұмыс</p><p> 1топ -қағаз қиындылары мен тарақ ,шыны таяқшасы мен қағаз , эбонит таяқшасы мен жүн мата </p><p> 2 топ -штативке ілінген фольга </p><p> 3 топ -электрометр мен электроскоптың электрленуі</p><p><br></p><p> Бағалау «2-жұлдыз ,1тілек» «Түртіп алу» әдісі Өткізгіштер --Металдар,қышқылдар мен тұздар ерітіндісі, ылғал топырақ, адам денесі т.б. Өткізбейтіндер-- Резеңке, шыны,эбонит, фарфор, жібек,керосин, ауа т.б Тапсырма: Электроскоп, эбонит таяқша, жүн мата, пластмасса сызғыш, бор, картон, темір шеге алдарыңда жатыр. Осы денелердің ішінен өткізгіштер мен өткізбейтіндерді анықтап, кестені толтыр.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e321094ba10e/images/5e3213bce9c94.png" style="width: 240px;"></p><p>Бір-бірімен жанасқанда денелердің өзара әсерлесу құбылысын денелердің электрленуі, сол кезде туындайтын күштерді электр күштері деп атайды. Мысалдар:&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e321094ba10e/images/5e3213ff2a7ab.png" style="width: 253px;"></p><p>Денелердің электрлік өзара әрекеттесу қасиетін сипаттайтын физикалық шама электр заряды деп аталады. Көрсетілетін тәжірибелер:&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e321094ba10e/images/5e3214397dcfd.png" style="width: 241px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e321094ba10e/images/5e3214e57f6f6.png" style="width: 129px;"></p><p>Электр зарядының сақталу заңы: тұйық жүйеде денелердің электрлену құбылыстарының барлығында да электр зарядтарының қосындысы сақталады. q1+q2+...+qn=const Денелердің электрленгенін білуге арналған құрал – электроскоп., электрометр&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e321094ba10e/images/5e321523b5317.png" style="width: 234px;"></p><p>ҚБ Бірін- бірі бағалау</p> <p></p><p>Слайд арқылы</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p> Эбонит, шыны таяқшалар Қағаз қиындылары Жүн мата </p><p><br></p><p><br></p><p> Штатив, фольга Электроскоп электрометр қағаз қиындылары, тарақ ,шыны таяқшасы, эбонит таяқшасы, жүн мата фольга</p><p> электроскоп&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(3 мин)

<p>Физикалық диктант: жеке жұмыс </p><p> 1) Гректер янтарьды қалай атаған? (электрон). </p><p> 2) Электрлену әсерін сипаттайтын шама қалай аталады?(электр заряды). </p><p> 3) Аттас зарядтар қалай әсерлеседі? (тебіледі). </p><p> 4) Қарама – қарсы зарядтар қалай әсерлеседі? (тартылады) </p><p>5) Электр заряда қандай аспаппен байқауға бболады? (Электроскоп).</p><p> 6.Зарядтарды өткізбейтін заттар қалай аталады? (изолятор немесе диэлектриктер)</p><p> 7.Үйкелген дененің басқа денені тарту құбылысы алғаш қай жерде белгілі болды? (Греция) </p><p> 8.Янтарь грек тілінен аударғанда қандай мағана білдіреді? (Электрон)</p><p> 9. Бір-бірімен жанасқанда денелердің өзара әсерлесу құбылысы не деп атайды? (Денелердің электрленуі)</p><p> 10. Аттас зарядтар бірін-бірі (Тебеді) </p><p> 11.Электр зарядының неше тегі бар? ( Екі. Оң және теріс)</p><p> 12.Денелердің электрленгендігін білуге арналған прибор&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;( Электроскоп)</p><p> 13.Электр заряды еркін қозғала алатын заттар не деп аталады?&nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;( Өткізгіштер) </p><p> 14.Электр заряды еркін қозғала алмайтын заттар не деп аталады? (Диэлектриктер) </p><p> 15.Жүнге үйкелген янтарьда болатын заряд. ( Теріс) </p><p> Жұптық бағалау Кері байланыс: </p><p> «Еттартқыш, чемодан, қоқыс жәшігі» әдісі&nbsp;&nbsp;</p> <p>Кеспе қағаздар</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e321094ba10e/images/5e3215f37997b.png" style="width: 162px;"><br></p>

Рефлексия

сабақты оқушылар өмірмен байланыстыра алды, алған білімдерін тәжірибе жасау арқылы көрсете білді

Пікірлер(0)