Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері
Қазақстан тарихы
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Ұлы Дала көшпенділерінің империялары
Тақырып:
Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері
29.01.2020
130
2
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;</p><p> 10.3.2.1 деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау; </p><p> 10.3.2.2 ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттау;</p><p> 10.3.2.3 Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалау </p> |
Сабақтың мақсаты: | Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің алғышарттары мен барысын түсіндіру |
Тілдік мақсаттар: | <p>Пәнге қатысты лексика мен терминология </p><p> • Халық</p><p> • Консолидация </p><p> • этносаяси бірлестік</p><p> • этнос</p><p> • этноним</p><p> • ұлт</p><p> • миграция </p><p> • ассимиляция </p><p> • әлеумет </p><p> • әлеуметтік топ</p><p> • ақсүйектер </p><p> • қара сүйектер </p><p> • мүліктік теңсіздік </p><p> • жер иелену түрлері</p><p> • қағанат </p><p> • қаған</p><p> • «он-оқ бұдын» </p><p> Диалог пен жазылымға пайдалы сөз тіркестері: Түркі тайпаларының миграциясының себептері... ...деректің негізінде келесі қорытындыларды шығаруға болады... Келесі себептер/факторлар әлеуметтік/ экономикалық/ саяси/мәдени болып табылады. Келесі себептер/ факторлар қысқа мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімді болып келеді. Бірқатар факторлар келесі факторларға әсер етті, мысалы... Ең басты өзгерістер / жетістіктер болды… оған қарағанда маңыздырақ болды, өйткені… Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені… </p> |
Құндылықтарды дарыту: | «Мәңгілік Ел» идеясына сәйкес мемлекет тәуелсіздігін бағалай білу, Отан тарихы мен Түркі империясы саясатын талдау барысында жүзеге асады. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Бейнефильм, интерактивті тақтамен жұмыс. |
Пәнаралық байланыс: | География картамен жұмыс, қазақ әдебиеті ойын жинақтап эссе жазу. |
Бастапқы білім: | Түрік тайпаларының миграциясының әсерін біледі. Баға береді. Ортағасырлық мемлекеттердің территориясын картадан көрсетеді. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (Қызығушылықты ояту 4 минут) |
<p>Б Ұйымдастыру сәті Өткен күн, кеше, - тарих, Келер күн, ертең, - сыр, Ал, бүгінгі күн – үлкен сый. 1) Өткен тақырыпты қайталау.Мұғалім өткен тақырыпты қайталау мақсатында 5 кілттік сөзді интерактивті тақтадан көрсетіп, өткенге шолу жасайды. </p><p> 2) (БЫМ) Интерактивті тақтада көрсетілген суреттердің бір-бірімен балайнысын табуы қажет.</p><p> 3) Оқу мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқу мақсаттарымен оқушыларға таныстырылады. </p><p> 4) Мәтінмен жұмыс. Оқушылар ортағасырлық қағанаттар туралы ақпаратты оқып, кесте толтырады. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e317c1b2868c/images/5e317cfb1639d.png" style="width: 280px;"></p><p>Дескриптор </p><p> 1. VI-IX ғғ. мемлекеттерді, олардың өмір сүрген жылдарын, территориясын, негізін қалаушылары мен билеушілерін кестеде жүйелі түрде айқындай алады. </p><p> 2. Орта ғасырларда өмір сүрген мемлекеттердің өзара сабақтастығын ажыратып көрсетеді. </p> | Презентация Карточкалар Түркі жазбалары туралыhttp: //videolike.org/view/yt=5b5xU;BBNf3 Таратпа материалдар Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. I-IIт. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. Гумилев Л. Н. Көне түркілер. - А., 1994 ж. http://e-history.kz/kz/contents/list/87(орта ғасырлардағы Қазақстан ) |
Сабақтың ортасы (Мағынаны тану 27 мин) |
<p>5) Картамен жұмыс.Оқушылар кескін картаға ортағасырлық қағанаттарды түсіреді.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e317c1b2868c/images/5e317e3a346f8.png" style="width: 298px;"></p><p>Бағалау критерийлері: </p><p> 1. Батыс Түрік қағанаты территориясы мен астанасын айқындай алады</p><p> 2. Түргеш мемлекетінің территориясы мен астанасын көрсете алады.</p><p> 3. Қарлұқ қағанатының территориясы мен астанасын айқындай алады. </p><p>6) Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға Бумын, Сұлу, Үшлік, Тон қағандар туралы төрт бөліктен тұратын мәтін таратылады. Мұғалімнің нұсқаулығымен 2 мин ішінде бір бөлікті оқып, интерактивті тақтада сұраққа жауап береді.Осылайша 4 мәтінді игереді.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e317c1b2868c/images/5e317e7255120.png" style="width: 246px;"></p><p>6) Т/Ж. Сынып 3 топқа бөлінеді. Әр топ өзінің қағаны туралы мынадай кестені толтырады. </p><p><br></p><p>7) Бейне көрсетілім.Мұғалім оқушыларға Көне түркі жазбалар туралы бейне көрсетілім көрсетіледі. Түртіп алу стратегиясы </p><p> Видеороликті көріп отырып, сұраққа жауап жазу</p><p> 1. 1893 жылы Күлтегін жырын кім ашты?</p><p> 2. Ең алғашқы ашылған құпия сөздерді ата </p><p> 3. Бұл ескерткіштер қай билеушлердің құрметіне арналған? </p><p> 4. Күлтегін батыр туралы жыр авторы </p><p> 5. Күлтегін жыры қанша топтамадан тұрады?</p><p> 6. Әр топтаманың қандай элементтері бар? </p><p>8) Суреттер сөйлейді.Мұғалім интерактивті тақтадан оқушыларға суреттер тізбегін көрсетеді. Оқушы сол суреттердің біреуін таңдап, екі сұраққа жауап береді.</p> | Агенттік аты жазылған парақ https://e-history.kz/kz/chronology/event/44 «Қөзқарас- тар тайталасы»жазылған парақ |
Сабақтың соңы (Ой толғау 5 минут) |
<p>Қорытынды </p><p> Сабақтың мақсатына қол жеткізу нәтижесі </p> | Стикерлер |
Рефлексия (4 минут) |
<p>РЕФЛЕКСИЯ МЕН КЕРІ БАЙЛАНЫС «ҮЛКЕН ШЕҢБЕР» ТӘСІЛІ</p><p> Бүгін не білдіңіз? </p><p> Сіз үшін не жаңалық болды?</p><p> Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? </p><p> Сабақта қандай қиындықтар туындады? </p><p> Бағалау. Мұғалім оқушыларға оқу мақсатына жеткенің немесе жетпегенін айтады. </p> | |
Үй тапсырмасы |
Эссе «Түркі империясының мұрагерлері». (200-300 сөз). |
Файлдар:
Файлды ару
Түркі империясы
Пікірлер(0)