Ай-Жердің табиғи серігі

Сейсенбаева Лаззат Айтбаевна Айтбаевна
Сейсенбаева Лаззат Айтбаевна Айтбаевна
Маңғыстау
Жангелдин
Бейнеу мектеп -интернаты
Жаратылыстану
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Жер және Ғарыш: Ғарыш
Тақырып:

Ай-Жердің табиғи серігі

25.01.2020
130
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 2.4.1.2.Жердің табиғи серігін анықтау. 2.1.2.2.Бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат,нысан,жоспар,мерзім,нәтиже)  
Сабақтың мақсаты: <p>барлық оқушылар: Ай-Жердің жалғыз серігі екенін біледі</p><p>Көптеген оқушылар: Берілген тапсырмаларды орындай алады&nbsp;&nbsp;</p><p>Кейбір оқушылар: Айдың Жерді қозғала айналатындығын зерттей алады&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Жаңа терминдермен танысады және олардың үш тілде айтылуын біледі.</p><p>Ай-Луна- moon Жер-Земля –land Серік-партнер- partner</p>
Күтілетін нәтиже: <p>Ай-Жердің жалғыз серігі екенін біледі. </p><p> Айдың Жерді қозғала айналатындығын зерттей алады және берілген тапсырмаларды орындайды.</p>
Бағалау критерийлері: <p>Ай - Жердің табиғи серігі екенін біледі; </p><p> Айдың Жерді қозғала айналатындығын зерттейді&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Ғарыш туралы&nbsp; білуге,&nbsp; зерттеуге&nbsp; деген&nbsp; &nbsp;құлшыныстары&nbsp; &nbsp;артады.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Білімланд сайты, imektep, интерьактивті тақта,слайдтар
Пәнаралық байланыс: Сабақ дүниетану,еңбек пәнімен байланысты
Бастапқы білім: Жер мен күн туралы білім алды.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(Басталуы 3 минут)

<p>Қызығушылықты ояту .</p><p>Ұйымдастыру кезеңі. </p><p>Психологиялық&nbsp; ахуал орнату.</p><p>«Күлкі сыйладым» Білім алушылар&nbsp; күлкі&nbsp; бейнесіндегі&nbsp; смайликті&nbsp; бір-біріне&nbsp; табыстау&nbsp; арқылы күлкі&nbsp; сыйлап, сәттілік&nbsp; тілейді.</p><p>Топқа бөлу, Оқушылар Ай,Жер,Күн,Ғарыш&nbsp; суреттерін таңдау&nbsp; &nbsp;арқылы&nbsp; топқа&nbsp; бөлінеді.&nbsp;&nbsp;</p> Суреттер мен смайликтер

Сабақтың ортасы

(30 минут)

<p>Ой қозғау. Өткен сабақты бекіту үшін "Күн шуақтары" әдісі арқылы сұрақтарға&nbsp; жауап алу.</p><p> Жерге жақын ғаламшар? (Күн)&nbsp;</p><p> Күннің түсі қандай? (сарғыш,жұлдыз)&nbsp;</p><p> Ол қандай шар? (Ол қызған үлкен шар)&nbsp;</p><p> Күн жерге не береді? (жылу,жарық)&nbsp;</p><p> Жер нені айнала қозғалады? (Күнді) </p><p>&nbsp; Кері байланыс."Бас бармақ"</p><p>Мына суреттерден не байқап отырсыңдар? Кімдер? (жолсерік) </p><p> -Серік деген сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? </p><p> -Ал мына суретерде не бейнеленген? ( Жер мен ай)</p><p> - Жер мен айды қалай ажыраып отырсыңдар? ( Жерде, материктер орналасқан) </p><p> -Қайсысы үлкен, салыстырып көріңдер?</p><p>Ай мен Жерді неге бірге көрсетіп отырмын? </p><p> *Ай-жердің серігі, қалай,неге? Ол сұрақтардың барысын бүгін білетін боламыз.&nbsp;&nbsp;</p><p>Мағынаны тану. </p><p> Күннің жады. </p><p>Жаңа сабақ. «Ай –Жердің табиғи серігі.</p><p> Ай туралы мәлімет алу.</p><p> Кітаппен жұмыс.&nbsp;&nbsp;</p><p>Миға шабуыл. </p><p> Топтық жұмыстар. </p><p> 1-топ: «Суретті әңгіме» </p><p> Сызбадағы Жер мен Айды анықтап,атауларын жазады және бояйды. </p><p> Бағалау критерийлері: </p><p>Сызбадағы Жер мен Айды анықтайды.&nbsp;</p><p> Атауларын жазады.&nbsp;</p><p> Суретті бояйды. </p><p>Айды сипаттап жазады.</p><p> 2-топ: «Дұрыс-бұрыс»</p><p> Берілген тұжырымдар дұрыс болса, жасыл белгісін,дұрыс емес болса. қызыл белгісін сәйкес дөңгелекшелерге қой. </p><p> Бағалау критерийлері:&nbsp;</p><p> Оқушылар тақырып бойынша сұрақтарға жауап бере алады.&nbsp;</p><p> Дұрыс тұжырым тұсына жасыл белгісін қоя алады. </p><p>Дұрыс емес тұжырым тұсына қызыл белгісін қоя алады. </p><p> 3-топ «ЗЕРТТЕ!» Ермексазбен жұмыс.</p><p>Ай мен жердің үлгісін жасау</p><p> Бағалау критерийлері:&nbsp; </p><p>Ермексаздан ай мен жердің модельін жасайды;&nbsp; </p><p>Жер модельін дұрыс&nbsp; орналастырады;&nbsp;<br></p><p> Ай модельін қарама-қарсы ұшына бекітеді;&nbsp;&nbsp;</p><p>4-топ: «Сөзден сөйлем» </p><p> Айға қатысты мақалдар құрастыру.</p><p> Жыл деген ат басын бұрғанша, </p><p>Ай деген аунап тұрғанша.</p><p>Ай толық болса, айдыны әлемге кетер.&nbsp;&nbsp;</p><p>Ай қораланса&nbsp;</p><p> Арбаңды сайла,&nbsp;</p><p> Күн қораланса, </p><p>Күрегіңді&nbsp; сайла.</p><p>Ескі ай есірке,жаңа ай жарылқа&nbsp;</p><p> Ай мен күн әлемге бірдей.&nbsp; &nbsp;</p><p>Бағалау критерийлері: Мақалдарды&nbsp; ретімен&nbsp; құрасыра алады.</p><p>Әр топ өз жұмысын басқа топ алдында қорғайды.</p><p>Топтық бағалаулар&nbsp; жүреді." Бас бармақ"&nbsp;</p><p>Сергіту сәті. " Сөйлемді&nbsp; толықтыр"</p><p><br></p><p><br></p> <p>Интерактивті&nbsp; &nbsp;тақта,слайд</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e2bd61f9d069/images/5e2be085431cd.png" style="width: 78px;"><br></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e2bd61f9d069/images/5e2be0725f876.png" style="width: 111px;"><br></p><p>&nbsp;bilimland.kz&nbsp;&nbsp;</p><p>https://imektep.kz/kz</p>

Сабақтың соңы

(4 минут)

<p>Сабақты&nbsp; қорыту.Топтарға&nbsp; тапсырма&nbsp; беріледі.</p><p>1-топ "Дұрыс, дұрыс емес"</p><p>2-топ"Артығын&nbsp; алып тастау"</p><p>3,4-топ" Тест"</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p> <p>bilimland.kz&nbsp; https://imektep.kz/kz/game#recycle_bin-1199 https://imektep.kz/kz/game#true_false-1334</p><p>imektephttps://imektep.kz/kz/game#quiz-1198</p>

Рефлексия

(3 минут)

<p>Кері байланыс "Ай сыры" </p><p>Оқушылар&nbsp; бүгінгі&nbsp; сабақ&nbsp; туралы алған&nbsp; білімдерін стикерге&nbsp; жазып&nbsp; кері&nbsp; байланыс&nbsp; береді.</p><p> Толық ай: Керемет! </p><p> Жарты ай: Жаман емес!</p><p> Қиық ай: Болмады!&nbsp;</p> стикерлер

Пікірлер(0)