Идеал газдың ішкі энергиясы

Есдаулетова Диана Жаксылыковна
Есдаулетова Диана Жаксылыковна
Ақтөбе
Ақтөбе
Қосестек
Физика
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Газ заңдары
Тақырып:

Идеал газдың ішкі энергиясы

28.12.2019
134
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 10.3.3.1 - бір атомды және екі атомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдану
Сабақ мақсаттары <p>Газдың ішкі энергиясы қандай параметрлерге тәуелді екендігін түсіндіреді;&nbsp; </p><p>Идеал газдың ішкі энергиясының формуласын қорытып шығарады;&nbsp;</p><p>Газдың ішкі энергиясын есептеуге қолдана алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері <p>ішкі энергия өзгерісінің 2 тәсілі бар екенін біледі; </p><p>ішкі энергия өзгерісінің 2 тәсілін сипаттап, қорытынды жасай алады;</p><p>газдың ішкі энергиясынның параметрлерін түсіндіре алады;</p><p> ішкі энергияны өзгертудің тәсілдері жүйелеп көрсете алады; </p><p> жүйенің ішкі энергиясы анықтай алады;</p><p> жылулық баланс , заттың меншікті жылу сыйымдылығына мысал келтіре алады.&nbsp; &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар <p>Тілді оқыту мақсаты </p><p> Оқушылар орындай алады: </p><p> Пәндік лексика және терминология</p><p><br></p><p> Жылу қозғалтқышы, жылу электр станциясы, ішкі энергия,жылу,жұмыс&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>Қазақша&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Орысша&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Ағылшынша термодинамика&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;термодинамика&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Тhermodynamics&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Ішкі энергия&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Внутренняя энергия&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Internal Energy&nbsp;</p><p> Жылу мөлшері&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Количество теплоты&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;The amount of heat Салқындатқыш&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Охладитель&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Air Condition Қыздырғыш&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;нагреватель&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;heater&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Адиабаталық процесс&nbsp; &nbsp; процесс адиабаты&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; adiabatics process&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ПӘК&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; КПД&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;efficiency&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p>Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері Энергия... нәтижесінде ауыстырылады&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту Құндылықтарды дарыту арқылы оқушылардың бойында ұйымшылдық, ынтымақтастық, құрмет сезімдерін сіңіру. Мысалы топтық және жұптық жұмыстар барысында оқушылар арасында жауапкершілік және сыйластық тәрбиелері қалыптасады. Нәтижелі қарым-қатынас дағдысын дамыту ,сыныптастарының көзқарастық пікірлеріне сыйластықпен қарау,функционалдық сауатылықты дамыту, өз біліміне деген жауапкершілік пен өзбетімен оқу дағдысын арттыру АЖ білімі мен түсінігі: ұжымдық істеріне, әрекеттеріне жауапкершілік АЖ бағалау:қоршаған ортаға деген дұрыс көзқарас, ұжымдық іс-әрекетке жеке жауапкершілік АЖ дағды: диалог құра білу,басқалардың пікіріне сыйластықпен қарау. Тақырыптың шешуші сәттерін жұптық және топтық талқылау кезіндегі құндылықтарды дарыту&nbsp;&nbsp;
Пәнаралық байланыстар Математика(вывод формуланы қорытып шығару), химия(молекулалар құрылымы)
АКТ қолдану дағдылары Интернет желісі, интерактивті тақта, GLX және Pasco электронды құралдары, физикалық құралдар.
Бастапқы білім <p>МКТ-ның негізгі теңдеуі, газ күйінің теңдеуі , изопроцестер, изобара, тұрақты масса,&nbsp; изотермия, изохор.</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(8 мин)

<p>Бағалау парақшасымен таныстыру Топтарға бөлу. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e074dc50b17d.png" style="width: 157px;">&nbsp;конфет әкелу. </p><p>Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. </p><p> 1-топ «Сары кәмпиттер» </p><p> 2-топ «Көк кәмпиттер» </p><p> 3-топ «Қызыл кәмпиттер»</p><p><br></p><p>Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қызыл гүлім-ай» би&nbsp;&nbsp;</p><p>Оқушылармен амандасқанннан кейін. Мұғалім өте қарапайым мысал келтіреді: маркерді үстел бетінен немесе еденнен әртүрлі биіктікке көтереді (маркер Жермен салыстырғанда әртүрлі потенциалдық энергияға ие), содан кейін қоя береді(потенциалдық энергия кинетикалық энергияға түрленеді) . Маркер үстел бетіне (немесе еденге) соғылады да тыныштық күйге келеді(қандай энергияның&nbsp; түрленуі болды) </p><p>https://www.youtube.com/watch?v=Z1xO4Hye0BU газдың бөтелке ауызынан тығынды сығып шығаратын видеофрагмент көрсетіледі және оқушылармен бірге талқылау (аргументтерді анықтау). Аргументі: энергиясы бар дене жұмыс атқара алады.Жұмысты тек газ ғана атқарып жатқаны көрініп тұрғандықтан,газдың ішкі энергиясы бар деп есептеуге болады.( Бұл тәжірибеге газ күйлерін өзгерту тәсілдерін қарастырған кезде қайтып келуге болады). Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен сабақтың оқу мақсатымен таныстырылады. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e075182ec30e.png" style="width: 273px;">&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e0754be526d4.png" style="width: 362.344px; height: 239.147px;"><br></p><p><br></p><p> Сабақтың тақырыбы: Ішкі энергия. Ішкі энергияны өзгерту тәсілдері Сабақтың мақсаты: -газдың ішкі энергиясы қандай параметрлерге тәуелді екенін түсіндіру; -ішкі энергияны өзгертудің тәсілдерін сипаттау; -газдың ішкі энергиясын есептеу&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p> Тапсырманы орындаған әр балаға конфеттер беріп отырамын

Жаңа сабақ

(9 мин)

<p>Идеал газдың ішкі энергиясы дегеніміз — идеал газдағы молекулалардың кинетикалық энергиялары қосындысымен анықталады.</p><p>Идеал газдағы молекулалар арасындағы тартылыс күштері мен әсерлесудің потенциалдық энергиялары нолге тең . Бұл дегеніміз идеал газдың ішкі энергиясын газ молекулаларының барлық кинетикалық энергияларының қосындысы ретінде қарастыру керек деген сөз. МКТ-ң негізгі теңдеуінің және кинетикалық энергия мен температураның байланыс формулалары арқылы біратомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласын қорытындылап шығарамыз. </p><p> Біратомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласын қорытындылап шығару үшін қарастырылып отырған көлемдегі бір атом қозғалысының орташа кинетикалық энергиясын атомдар санына&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e075524506ea.png" style="width: 119px;">&nbsp;көбейту керек. </p><p> Атомдар саны N Авогадро NA санымен өрнектеуге және зат мөлшерін ν = m / M өрнектейміз. Бірнеше түрлендірулерден кейін біратомды идеал газдың ішкі энергиясы абсолюттік температураға , массаға тура пропорционал және мольдік массаға кері пропорционал екені белгілі болды. , Сондықтан газ біратомды болғандықтан осы екі шамалар арасындағы пропорционалдық коэффициент 3/2 -ке тең:&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e075606567ea.png" style="width: 76px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e075af2ad914.png" style="width: 82px;"><br></p><p>Біратомды идеал газдың ішкі энергиясының өзгерісі бір күйден екінші күйге өткенде мынаған тең болады:&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e07562f05a94.png" style="width: 76px;">&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e075aa056d00.png" style="width: 183px;"><br></p><p>Газдың Т1 температурасымен бір күйден температурасы Т2 екінші күйге өту тәсілімен емес алғашқы және соңғы күйлерімен ғана анықталады.</p><p>Екі атомды газ үшін (мысалы CO2, Н2, О2 және т.б.) 3-тің орнына 5ті қоясыздар, ал көп атомдар үшн 6 саннын орнына қоясыздар.</p><p><br></p> 5-7 слайд бетінде

Сабақтың ортасы

(20 мин)

<p>"Джиксо" әдісі арқылы жүргізіледі</p><p>I) тапсырма </p><p>1. Идеал газ ішікі энергиясының формуласын қорытып шығаруды дәптерге жазыңдар </p><p> 1 этап. Қолданылатын формулаларды жазыңдар </p><p> 2 этап. Этаптармен формуланы шығару жолын жазыңдар Тақтаға бір оқушы шығып, қалғандарымен бірге талдау жасау, толықтыру.&nbsp;&nbsp;</p><p>2. Бірлесе отырып, есеп шығару</p><p>1. Көлемі V = 500 м3 аэростат гелиймен р = 105 Па қысымда толтырылды. Күн сәулесінің қыздыруымен аэростаттағы газдың температурасы t1 = 10 °С –ден t2 = 25 °С дейін көтерілді. Газдың ішкі энергиясы қаншаға өзгерді?</p><p><br></p><p> Шешімін оқушылар өз бетімен шығарып болғаннан кейін, талдау жасау.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>бір атомды газдың ішкі энергиясының формуласы:&nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e075799bf85b.png" style="width: 73px;"></p><p>газдың күйін Мен¬де¬ле¬е¬ва – Кла¬пей¬ро¬н теңдеуі сипаттайды</p><p>Шешуі Гелий біратомды газ, сондықтан оның ішкі энергиясының формуласы&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e0757bb69500.png" style="width: 87px;">&nbsp;Т1 температурада бұл энергия&nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e0757cf25f75.png" style="width: 114px;">ал Т2 температурада&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e0757e5f18d5.png" style="width: 115px;">&nbsp;</p><p>Энергияның өзгерісі:&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e0757f76f6b3.png" style="width: 254px;"></p><p>Гелий массасы белгісіз, бірақ оны Менделеева—Клапейрон теңдеуінен шығаруға болады бастапқы температура, қысым және газ көлемін қолданып:&nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e075819b4a5e.png" style="width: 84px;">&nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e0758237398f.png" style="width: 29px;">&nbsp;мәнін ішкі энергия өзгерісінің теңдеуіне қойып, аламыз&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e075837bcfeb.png" style="width: 252px;">&nbsp;</p><p>G) Тапсырма 3. Жұппен жұмыс.</p><p>Критерийлері:&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Өзара бағалау&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Өзін –өзі бағалау&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Берілгені жазылған </p><p> формула жазылған </p><p> Физикалық шаманың өлшем бірлігі ХБЖ дұрыс аударылғын </p><p> Дұрыс жауабы алынды&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p>1. 270С температурадағы 10 моль аргонның ішкі энергиясы неге тең? </p><p> 2. Массасы m=20 г оттегінің при температуре t = 10 °С температурадағы U ішкі энергиясы неге тең ?&nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e074aa84f79a/images/5e07588c56074.png" style="width: 391px;"></p><p>&nbsp;3. Көлемі V = 2 л ыдыстағы газ қысымы р = 150 кПа. Ыдыстағы екі атомды газдың U ішкі энергиясы неге тең?&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p> фламастер, плакаттар, сызғыш,оқулық, калькулятор

Сабақтың соңы

(3 мин)

<p>Рефлексия. Шаттық шеңберінде тұрып, жүрекше беру арқылы бүгінгі сабақтан білген ақпараттарын бір - бірене жүрекше арқылы сыйлайды.</p><p> Бүгінгі сабақ мақсаты бойынша оқушылар өздерінің мақсатқа жету деңгейлерін&nbsp; баллдық шкаламен бағалайды.</p>

Қосымша ақпарат

<p>Сабақ бойынша рефлексия </p><p> Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?</p><p> Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?</p><p> Жеткізбесе, неліктен? </p><p> Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?</p><p> Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? </p><p> Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?&nbsp; &nbsp;</p><p><br></p><p>Жалпы баға: </p><p> Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? </p><p> 1: </p><p> 2: </p><p> Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? </p><p> 1:</p><p> 2: </p><p> Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Файлдар:

Файлды ару Ішкі энергия тақырыбындағы есептермен жұмыс

Пікірлер(0)