«Менің отбасымдағы адамдар» Ә.Нұршайықов Немере мәтіні

Альменова Айнур Қуанышкереевна
Альменова Айнур Қуанышкереевна
Актобе
Хромтау
№4 Хромтау орта мектебі
Әдебиеттік оқу
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Адами құндылықтар
Тақырып:

«Менің отбасымдағы адамдар» Ә.Нұршайықов Немере мәтіні

28.12.2019
70
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабақтың оқу мақсаттары: 2.1.1.1 Тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру 2.2.6.1 Кейіпкерлердің сыртқы келбетін сипаттау,мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау. 2.3.3.1 Шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет,калиграмма,аппликация,фотосуреттер арқылы ұсыну.  
Сабақтың мақсаттары: Барлық оқушылар:Тыңдаған материал бойынша сөздерді белгілеу.Мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап бере отырып кейіпкерге мінездеме беру. Көптеген оқушылар: Сұрақтарға жауап беру арқылы кейіпкердің мінез-құлқы мен іс-әрекетін сипаттау. Кейбір оқушылар:Шығарманы өз түсінігі бойынша әңгімелеу,талдау.Мәтінің негізгі ойын айту, кейіпкерлердің мінез құлқы мен іс-әрекетін бағалау. Отбасы туралы сурет салып шығармашылық жұмысын ұсынады.  
Ойлау дағдылары Білу,түсіну,қолдану,талдау,бағалау
Тілдік мақсат Меселін қайтару-көңілін түсіру.
Құндылықтарды дарыту Ынтымақтастық – топтық, жұптық жұмыстарды орындау барысында 
Бағалау критерийлері Шығарманы тыңдайды. Мәтінің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Мәтіндегі түсінбеген сөздерді белгілейді. Мәтіндегі кейіпкерге сипаттама беріп,кейіпкердің іс-әрекетін бағалайды. Отбасы туралы сурет салып шығармашылық жұмысын ұсынады.  

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5мин)

йымдастыру бөлімі Аудио жазбадан Заттыбек Көпболсынұлының «Немере» әнін тыңдатып ширату жаттығуын жасау. «Аквариум » әдісін жүргізу арқылы бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы ашып,мақсаты хабарлаймын. «Аквариум » әдісінің мақсаты арқылы оқушыларға туыстық атауларды естеріне түсіру.Бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Нұсқау:Тақтада аквариумның суреті ілініп тұрады.Оқушылар балық салынған суреттің артындағы сұрақтарға нақты жауап беріп балықты суға жібереді. 1 Әкеңнін әкесі кім? 2 Отбасындағы отағасы кім? 3 Ең қымбат мейірімді жан? 4 Ағайынды адамдар бір-біріне кім болады? 5 Ұлдан кіші қыз баланы қалай айтады? 6 Сен әкеңе кім боласын? 7 Кыйын кезде қасыңнан табылатын кім? 8 Сіздердің отбастарында кімдер бар? 9 Олар сіздерді қалай еркелетеді? Оларды бір сөзбен не деп айтады? Отбасы&nbsp;&nbsp; <p>Аквариумның суреті</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e072b062f474/images/5e072c255b200.png" style="width: 132px;"><br></p>

Сабақтың ортасы

(30мин)

Жазушы Әзілхан Нұршайықовпен оқушыларды таныстырып, «Немере» мәтінін оқып беремін. Тыңдалым (ТЖ) «Балықтар сөйлейді» әдісінің мақсаты (оқылған мәтінді қаншалықты деңгейде түсінгендігін білу) Тапсырма:Мәтіндегі түсінбеген сөздерді мәтінен тауып, мағынасын түсіндіру Нұсқау: Оқушылар шеңберге отырып мәтіннің түсінгендігін кезек-кезек айтады. Дескриптор: Мәтінен түсінбеген сөздерді белгілеу. Мағынасын түсіндіру. ҚБ: Жарайсың ,өте жақсы сөздерін айтып оқушыларды ынталандыру.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; <p>Әзілхан Нұршайықов </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e072b062f474/images/5e072c64750d7.png" style="width: 138px;"><br></p><p>Шығыс Қазақстан облысыда 15 желтоқсан 1922ж дүниеге келеген. Қазақ жазушысы Ұлы отан соғысына қатысқан&nbsp;&nbsp;<br></p>

Сергіту сәті

<p>&nbsp;Басбармағым – атам Балан үйрек - әжем, Ортан терек – әкем, Шылдыр шүмек – анам, Кішкене бөбек – мен. Бір үйде біз нешеуміз, Бір үйде біз бесеуміз&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>ТЖ: «Сюжеттік кесте» әдісінің мақсаты(кейіпкерге сипаттама беру) Нұсқау: Мәтінге байланысты сурет салып . Тапсырма:Мәтіндегі кейіпкерлердің суреттері беріледі.Сол суретке қарап оқушылар кейіпкерге сипаттама береді. Дескриптор: Мәтіндегі кейіпкерлерге сипаттама береді. Бағалау:«Графикалық» әдіс арқылы мадақтама сөздері жазылған жұлдызшалармен бағаланады.&nbsp;&nbsp;</p><p>ЖЖ «Сөйлеп үйрен» әдісінің мақсаты (отбасы туралы сурет салып өз жұмысы туралы мәтін құрастырады) Нұсқау:. Тақырып бойынша шығармашылық жұмысын сурет арқылы ұсынып,тақырып бойынша мәтін жазады. ТапсырмаБерілген суретке қарап бос орынға «Менің отбасым» тақырыбына сурет салады. Суретке сәйкес шағын мәтін құрастырырады.Шығармашылық жұмысын қорғайды </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e072b062f474/images/5e072cdb736e9.png" style="width: 210px;"><br></p><p><br></p><p><br></p><p> Дескриптер: 1 Суретке қарап «Менің отбасым» тақырыбына сурет салу 2 Суретке қарап шағын мәтін құрастыру 3 Берілген суретті тақырыпқа сай ашу ҚБ: «Отшашу» тәсілі бойынша өзін – өзі бағалайды.&nbsp; &nbsp;</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e072b062f474/images/5e072c89d6938.png" style="width: 140px;"><br></p>

Сабақтың соңы

(5 мин)

Еркін микрафон әдісі (сабақты сұрақтар арқылы бекіту мақсатында алынады) Нұсқау:Оқушыларға микрафонды ұсынып мәтінге байланысты сұрақтар қояды.Микрафонға қызыға отырып оқушылар қойылған сұраққа еркін жауап береді. 1 Отбасына кімдер жатады? 2 Біз қандай мәтін оқыдық? 3 Мәтіннің авторы кім?Әзілхан Нұршайықов 4 Ақай қалай оқиды?Жақсы 5 Ақай қандай кітапты әжесіне оқып берді ? Қобыланды батырдың ҚБ: Жарайсың! Өте жақсы сөздерін айтып оқушыларға шабыт беру.&nbsp;&nbsp; <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e072b062f474/images/5e072cffb70cc.png" style="width: 130px;"><br></p>

Қосымша ақпарат

<p><b>Үйге тапсырма:</b> Немере мәтінін оқып түсінік айту . Өз отбасы туралы фото-коллаж даярлау және өз отбасы туралы ақпарат даярлау. Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс (ЖЖ) «Сөйлеп үйрен» әдісінде саралаудың қарқын түрінде көрінеді.Себебі оқушылар белгілі бір уақыт аралығында орындауы тиіс.Ондай оқушыларға қолдау көрсету мақсатында қосымша сұақтар дайындап берілген тапсырманы орындауға көмектесу.Мыс:1Сенің отбасында қанша адам бар? 2 Олар сені қалай еркелетеді? т.б «Графикалық» әдіс арқылы мадақтама сөздері жазылған жұлдызшалармен бағаланады. Жарайсың ,өте жақсы,керемет сөздерін айтып оқушыларды ынталандырамын. Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты тапсырмаларға сай болды.Саралау тапсырмалары оқушыларға менің отбасым тақырыбы бойынша сурет салу, салынған суретке мәтін құрастыру оқушылдарға қызықты болды. Оқушыларға стикерлер таратылып,бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.Ағаштағы алмаларға таңдаған түсі бойынша жапсырады. </p><p> «Алма ағашы» </p><p> Жасыл алма – Өте жақсы түсіндім </p><p> Сары алма –Жақсы түсіндім </p><p> Қызыл алма – Тақырыпты түсінбедім</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e072b062f474/images/5e072d66efb06.png" style="width: 136px;"><br></p><p> </p><p><b> Қорытынды бағалау: </b></p><p><b><br> Қандай екі нәрсе табысты болды? </b> 1 «Менің отбасым» тақырыбы бойынша сурет салу. 2 Суретке мәтін құрастыру. </p><p><b> Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? </b> 1 «Балықтар сөйлейді» әдісін пайдаланып тыңдаған мәтіннің түсінігін айту. 2 «Сөйлеп үйрен» әдісі арқылы оқушылар мәтіндегі кейіпкердің мінез -құлқын ескере отырып ойнауы.&nbsp;&nbsp;</p>

Файлдар:

Файлды ару «Менің отбасымдағы адамдар»

Пікірлер(0)